Politika

Predlog predsjednika Liberalne partije Andrije Popovića

Odbor nije podržao Predlog zakona o zabrani fašističkih organizacija

Odbor za polički sistem i pravosuđe nije podržao Predlog zakona o zabrani fašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebe njihovih simbola, čiji je predlagač predsjednik Liberalne partije Andrija Popović.

Odbor nije podržao Predlog zakona o zabrani fašističkih organizacija Foto: screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Tri poslanika su glasala za predlog, dok je pet njih bilo uzdržano.

Na početku sjednice, Popović je kazao da je antifašizam jedna od temeljnih vrijednosti u Crnoj Gori.

"U obavezi smo da baštinimo i sačuvamo te vrijednosti. Zbog toga je prijedlog zakona o zabrani fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebe njihovih simbola i nastao - u cilju sprječavanja podsticanja nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti među građanima u Crnoj Gori", kazao je Popović.

Prema njegovim riječima, Crna Gora ovim zakonom zabranjuje bilo koji oblik djelovanja fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija, kao i upotrebe fašističkih i neofašističkih simbola u Crnoj Gori.

"Ovim zakonom uređuje se zabrana manifestacija isticanja simbola ili obilježja ili bilo kakvog drugog djelovanja fašističkih organizacija, udruženja i pojedinaca koim se na bilo koji način povređuju ustavna prava ili slobode građana", kazao je Popović.

Poslanik DF-a Dragan Bojović kazao je da je predlog formulisan 'dosta neprecizno'. 

''Sporna je i svrha i intencija zbog koje se baš sada predlaže ovaj zakon. Nedovoljno jasno se formuliše nacizam ili fašizam, a kao takve se definišu neke organizacije koje su djelovale van Crne Gore", kaže Bojović. 

Osvrnuo se i na to što je predlagač Andrija Popović. 

"Kakav je vaš stav prema Sekuli Drljeviću ili Krstu Popoviću, koje ne želim sad istorijski da analiziram, ali želim da mi iznesete Vaš stav prema tim ličnostima i kako bi se mogli opredijeliti prema njima. Želim da mi iznesete Vaš stav prema izjavama koje su upućivane od strane najviših adresa bivšeg režima, gdje se pritajilo jednoj cijeloj nacionalnoj zajednici da će biti protjerana", kazao je Bojović. 

Smatra da se u Crnoj Gori "olako presuđuje da je neko fašista".

"Ako bi se usvojio ovakav prijedlog zakona on bi služio kao pamflet za obračun sa političkim neistomišljenicima. Mi treba da težimo izmirenju, a ne podjelama", kazao Bojović.

Poslanik Socijaldemokrata, Boris Mugoša podsjetio je da je ovaj predlog u proceduri već dvije godine. 

''Ako tražimo dlaku u jajetu, uvijek ćemo je naći. Mislim, međutim da je ovaj zakon odnos prema univerzalnim vrijednostima, a ne bavi se crtanjem meta bilo kome", kazao je Mugoša ističući da je potvrđeno negativno djelovanje nekih organizacija.

''Vjerujem da je ovaj predlog vrijednosni odnos, uperen da  nove generacije rasteretimo aveti prošlosti'', istakao je Mugoša.

Branka Bošnjak iz Pokreta za promjene navodi da smo kao društvo 'previše zatrovani i podijeljeni'. 

''Ovo je jedan civilizacijski čin, ali mi nažalost, niejsmo spremni za ovo što predlaže Popović. Ovo bi samo doprijenilo podjelama'', smatra Branka Bošnjak. 

Portal Analitika