Svijet

Porast slučajeva kolere u svijetu zbog klimatskih promjena, siromaštva i sukoba

U protekloj godini zabilježen je porast slučajeva kolere, zbog klimatskih promjena, siromaštva i sukoba.

Porast slučajeva kolere u svijetu zbog klimatskih promjena, siromaštva i sukoba Foto: UGC
AnadolijaIzvor

Prirodne katastrofe povezane s klimatskim promjenama, kao što su kiša, suša i uragani, dovode do problema u pristupu čistoj vodi što se smatra glavnim razlogom za porast slučajeva kolere.

Siromaštvo i sukobi su takođe među ostalim faktorima koji dovode do širenja kolere više nego ikada, prema međunarodnim organizacijama.

Dvadeset šest država prijavilo je epidemiju kolere samo u prvih devet mjeseci 2022. godine, pokazuju podaci Svjetske zdravstvene organizacije. Od 2017. do 2021. godine manje od 20 zemalja prijavilo je epidemiju kolere.

„Prosječna stopa smrtnosti prijavljena u 2021. gotovo se utrostručila u odnosu na pet prethodnih godina“, rekao je Filip Barboza, koji vodi Odjeljenje SZO za koleru i epidemijske dijareje.

Kolera je zarazna bolest tankog crijeva koju uzrokuje bakterija vibrio cholerae. Bolest se širi konzumiranjem zagađene vode, morskih rakova, školjki i riba te druge hrane zagađene izlučevinama zaraženih ljudi.

Kolera predstavlja veći rizik za poplavama pogođene Haiti i Pakistan, ratom razorenu Siriju i susjednu državu Liban.

SZO i partneri stvorili su međunarodnu zalihu vakcina protiv kolere, a prošle godine isporučeno je 27 miliona doza.

SZO navodi da se epidemija kolere može spriječiti obezbjeđivanjem pristupa čistoj vodi i osnovnim sanitarnim i higijenskim uslovima. Potreban je i pojačan nadzor, pristup zdravstvenoj zaštiti i efektivno angažovanje zajednica.

Portal Analitika