Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Porfirije: HN podignut na Svetosavskom zavjetu, Boka jedino mjesto gdje su Srbi opstali kao mediteranski narod

Srpskom patrijarhu uručena Svetostefanska povelja grada Herceg Novog

Porfirije: HN podignut na Svetosavskom zavjetu, Boka jedino mjesto gdje su Srbi opstali kao mediteranski narod

Jevanđeljska ljubav koju sobom nosi i kojom je obilježen Herceg Novi, jer je obilježen Svetim Savom, jeste apsolutno i sasvim nešto drugačije

Porfirije: HN podignut na Svetosavskom zavjetu, Boka jedino mjesto gdje su Srbi opstali kao mediteranski narod Foto: mcp
Portal AnalitikaIzvor

Na svečanoj akademiji povodom 640 godina od osnivanja Herceg Novog, održanoj sinoć na Kanli kuli, predsjednik opštine Stevan Katić uručio je srpskom patrijarhu Porfiriju Svetostefansku povelju grada Herceg Novog.

„Ja sam danas izuzetno počastvovan, dragi gradonačelniče, s obzirom da ste mi uručili ovu povelju. Već sam rekao više puta ovih dana da je ovaj jubilej značajan za vas, Novljane, za Boku Kotorsku, za Crnu Goru, ali i za Hercegovinu, a i za naš narod gdje god da on živi ali je značajan i za našu Crkvu u cjelini. Za to postoji mnogo razloga. Najvažniji je svakako taj što su Herceg Novi i zapravo čitava Boka Kotorska i dalje uz more na jugoistok jedino mjesto gde su Srbi, pravoslavni hrišćani, bili i zahvaljujući jednako junaštvu i mudrosti opstali kao mediteranski narod“, rekao je Porfirije primajući nagradu. 

To, kako je kazao, znači da mi pravoslavni Srbi spajamo dva najvažnija evropska civilizacijska i privredna puta, dva ključna evropska krvotoka, a to su Dunav i Sredozemno more. 

„U Novom svi, a moram da kažem i za sebe, imamo utisak da smo se vratili sami sebi, jer lepota pejzaža, pjaca, bezbrojnih skalina kojima sam i ja danas i juče prolazio, ulica, kantuna i portuna, palata, đardina, palmi, agava, a ponajviše susret i razgovor sa Novljanima, nama samima razotkriva ono što je najlepše i najdragocenije u našem biću, ono što je tu usađeno rukom našeg najplemenitijeg, najvažnijeg i najvećeg sina, oca i učitelja, vinogradara, ono što je, dakle, posađeno rukom Svetog Save“, rekao je Porfirije.

I šta je, upitao je on, u ovom blagoslovenom kraju i u svima nama Sveti Sava usadio? 

„Šta je to najbolje, svetosavsko, što čini da kada dođemo u Boku osjećamo da se vraćamo sebi? Kao što je njegov mirotočivi otac Sveti Simeon, Stefan Nemanja, vjerni, serbski, stoni, ljubljeni i slavni grad Kotor opasao debelim zidovima, tako je Sveti Sava utvrđivao naš hrišćanski, pravoslavni identitet i narodnu kulturu. Tu gdje je nebo prisutno, a Herceg Novi jeste prostor gde je nebo prisutno, tu postoji jedno vječno sada u kojem se nalazi kao u centru Bog, a tamo gdje je On tu zapravo postoji isključivo i samo ljubav kao polazna tačka i korijen iz kojeg se sve ostalo razvija“, rekao je Porfirije.

I zato je, kaže, Sveti Sava, polazeći odavde na svoja putovanja, baš zato što je Herceg Novi bio namijenjen da bude prisustvo neba, usadio u ovaj kamen i u vodu, u sve što postoji, znak Hristov. 

„Jevanđeljska ljubav koju sobom nosi i kojom je obilježen Herceg Novi, jer je obilježen Svetim Savom, jeste apsolutno i sasvim nešto drugačije“, istakao je Porfirije. 

On je podsjetio i na osnivača Herceg Novog koji se, kako je kazao, potpisivao sa Stefan, Božjom milošću kralj Srba, Bosne, Pomorja i Zapadnih strana. 

„I on, Stefan Tvrtko I Kotromanić je svoj novi grad podizao na dva pomenuta principa, na Svetosavskom zavjetu, jer se i sam krunom nemanjićkih praroditelja krunisao nad grobom Svetog Save u manastiru Mileševi, i na kosmopolitskom, jer je Herceg Novi osnovan radi trgovine solju i unapređenja pomorskog saobraćaja, što je Herceg Novi učinilo i globalno poznatim“, rekao je Porfirije.

Naveo je i da je „među mnoštvom imena veoma, veoma znamenitih ličnosti iz crkvene, narodne, političke, a pogotovo kulturne i književne istorije naše, a vezani su za Herceg Novi, premda nijesu ovdje proveli decenije, nezaobilazni su: Ivo Andrić, danas smo posjetili njegovu kuću; mudrac koji je proslavio naš jezik i našu kulturu i najveći srpski pjesnik mitropolit crnogorski Petar Petrović Njegoš“. 

„Prizivajući Božji blagoslov na ovaj divni grad, na Boku Kotorsku, na sve koji ovdje dolaze, borave i prolaze, podsjetiću da je u svojoj pjesničkoj slici Njegoš ovaj grad još tada doživljavao kao nekog starog igumana, pa mu je onda i pjevao:

Novi grade sjediš na kraj mora

I valove brojiš niz pučinu,

Kako starac na kamen sjedeći

Što nabraja svoje brojanice…“, rekao je Porfirije

Ja sam, braćo i sestre, dodao je on, ovih dana neizmjerno darovan vašom ljubavlju, ljubavlju vašeg i našeg mitropolita, koji je došao poslije blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija koji je zaorao duboku brazdu ovdje u Crnoj Gori, ali i u Boki i Herceg Novom. 

„Vi ovdje prisutni pokazujete šta su plodovi ponikli iz sjemena koje je on posijao u Hristu. Bili ste mu odani, vjerni i poslušni i veoma je važno da imate povjerenja, kao što ste imali u njega, u svoju Crkvu i da ne reagujete na prvu loptu. Ja vas molim, a znam da to već tako jeste, da imate isto takvo povjerenje i u mitropolita Joanikija, kao naravno i u drugu braću episkope ovde u Crnoj Gori koji su dio i članovi Sabora naše Srpske autokefalne Pravoslavne Crkve“, zaključio je Porfirije.

Portal Analitika