Društvo

Čitaoci tvrde da su im nakon operacija u Risnu članovi porodica preminuli, ili da se liječe od bolničkih infekcija

Porodice najavile tužbe, Ministarstvo odgovara statistikom

Direktor Specijalne bolnice za ortopediju, neurohirurgiju i neurologiju „Vaso Ćuković“ u Risnu dr Vlado Popović Pobjedi je rekao da u posljednje dvije godine, za koliko su tražene informacije, u toj ustanovi nije bilo smrtnih slučajeva zbog bakterijske infekcije

Porodice najavile tužbe, Ministarstvo odgovara statistikom Foto: POBJEDA
PobjedaIzvor

Pobjedi su čitaoci prijavili dvije smrti pacijenata koji su nakon operacije u bolnici u Risnu preminuli zbog bakterijske infekcije. Pored toga, nekoliko njih je kazalo da im se članovi porodica liječe u drugim zdravstvenim ustanovama zbog infekcija koje su dobili nakon operacija u toj bolnici.

Jedan dio njih je Pobjedi kazao da će podnijeti tužbe zbog nesavjesnog liječenja, infekcija koje su pogoršale stanje pacijenata i smrtnih slučajeva.

Iz Ministarstva zdravlja Pobjedi nijesu precizno odgovorili na tvrdnje pacijenata. Odgovorili su statističkim podacima o broju infekcija i uzrocima, te smrtnim slučajevima zbog zaraznih bolesti.

Direktor Specijalne bolnice za ortopediju, neurohirurgiju i neurologiju „Vaso Ćuković“ u Risnu dr Vlado Popović Pobjedi je rekao da u posljednje dvije godine, za koliko su tražene informacije, u toj ustanovi nije bilo smrtnih slučajeva zbog bakterijske infekcije.

Iz Ministarstva zdravlja su Pobjedi, na tvrdnje čitalaca koji su kazali da su im članovi porodice preminuli, ili da se dugo liječe zbog bolničkih infekcija nakon operacija u Risnu, u drugim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori odgovorili da je u periodu 1. 1. 2024 godine do 1. 8. 2024. g. iz SB Risan u Institut za javno zdravlje pristiglo devet prijava bolničkih infekcija, lokalizovane su kao infekcije urinarnog trakta (5), infekcije sistema za varenje (3) i jedna infekcija operativnog mjesta.

Nijesu precizirali da li su se ti pacijenti kasnije liječili u drugim zdravstvenim ustanovama, i kakvo im je bilo zdravstveno stanje i ishod liječenja.

Nalaz sanitarne inspekcije

Iz tog resora su kazali da su, pored redovnih izvještaja Nacionalne Komisije za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija, a zbog sumnje javnosti, zatražili od Uprave za inspekcijske poslove da se izvrši inspekcijski nadzor u SB „Vaso Ćuković“. Sanitarna inspekcija je 25. 7. 2024. godine izvršila inspekcijski nadzor, a kontrolom i uvidom u dokumentaciju konstatovano je da je u periodu od 1. januara do 25. jula prijavljeno 13 bolničkih infekcija i to u januaru četiri prijave, za februar i mart su evidentirane po dvije, u aprilu i maju je bila po jedna, u junu dvije, julu jedna.

Prilikom inspekcije je utvrđeno da ta bolnica ima usvojen Program za praćenje, sprečavanje i suzbijenje intrahospitalnih infekcija.

"Takođe, sanitarni inspektor je konstatovao da su obezbijeđeni adekvatno svi sanitarno-tehnički i higijenski uslovi propisani Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti", piše u odgovorima Ministarstva zdravlja.

Najviše infekcija u KCCG

Tokom prošle godine u Crnoj Gori ukupno su prijavljene 723 bolničke infekcije koje podliježu obaveznom prijavljivanju.

"Posmatramo li broj prijavljenih intrahospitalnih infekcija po ustanovama, SB Risan u 2023. godini prijavila je 39 bolničkih infekcija (5,4 odsto od ukupnog broja prijavljenih bolničkih infekcija u Crnoj Gori)", podaci su Ministarstva zdravlja.

Tokom 2022. godine u Crnoj Gori je ukupno prijavljeno 807 bolničkih infekcija koje podliježu obaveznom prijavljivanju.

"Uvidom u elektronsku bazu podataka o prijavljenim bolničkim infekcijama, SB Risan u toku 2022. godine registrovala je 14 prijava koje podliježu obaveznom prijavljivanju, odnosno 1,7 odsto od ukupnog broja prijavljenih bolničkih infekcija na teritoriji naše zemlje", kazali su iz Ministarstva zdravlja.

Najveći broj prijava pristigao iz Kliničkog centra Crne Gore i to čini preko 80 odsto od ukupnog broja prijavljenih intrahospitalnih infekcija, čime je ova zdravstvena insitucija zadržala prvo mjesto po broju prijava kao i prethodnih godina.

Infekcije u risanskoj bolnici

U toku prošle, 2023. godine, u SB Risan najveći broj infekcija je registrovan COVID-19 - kod 21 pacijenta.

"Kao kriterijum za nozokomijalno stečen COVID-19 je uzeto da je SARS-CoV-2 infekcija registrovana nakon 10 i više dana od početka hospitalnog boravka", podaci su tog Ministarastva.

Na drugom mjestu su infekcije urinarnog trakta (10). Zatim slijede infekcije sistema za varenje (8). Iz ove grupe, infekcije su najčešće uzrokovane bakterijom Clostridium difficile.

U pretprošloj (2022) godini, najveći broj bolničkih infekcija u SB Risan zabilježen je kao infekcija sistema za varenje (6) uzrokovanih bakterijom Clostridium difficile kao i infekcije operativnog mjesta (6), zatim slijede infekcije urinarnog trakta (2).

Sve registrovane infekcije, u SB Risan u posmatranom periodu su imale mikrobiološku potvrdu. Iz Ministarstva zdravlja su kazali da su najčešće izolovani mikroorganizmi bili virusi (SARS-CoV-2), potom mikroorganizmi iz grupe anaerobnih bacila (Clostridium difficile), kao i bakterije iz porodice Enterobacteriaceae (Klebsiella, Enterobacter, Escherichia coli, Proteus, i dr.).

Od zaraznih bolesti 13 smrti za tri godine

Tokom izvještajnog perioda za 2022. i 2023. godinu IJZCG nije prijavljen nijedan smrtni ishod kao posljedica bolničkih infekcija.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, od 1. januara do 1. avgusta prijavljena su tri smrtna ishoda kao posljedica obolijevanja od zaraznih bolesti. Preminuo je pacijent iz Bara od posljedica Clostridium difficile bakterije, iz starosne grupe 65-69 godina. Iste starosne dobi je bio muškarac iz Ulcinja koji je preminuo zbog komplikacija izazvanih bakterijom Listeriosis, a pacijent iz Podgorice, iz starosne 75-79, preminuo je od komplikacija usljed velikog kašlja (Pertussis).

U 2023. godini u Crnoj Gori je uvidom u bazu podataka prijavljeno osam smrtnih ishoda kao posljedica obolijevanja od zaraznih bolesti.

Na Cetinju je preminula pacijentkinja od posljedica sepse. Od bakterijskog meningitisa preminuli su pacijenti iz Herceg Novog, Kolašina, dva iz Podgorice. Bakterija Clostridium difficile je odnijela život dva starija Podgoričanina koji su imali preko 80 godina, a od listerioze je preminuo jedan iz starosne grupe 75-79 godina.

Podaci baze podataka Centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti, pokazuju da su u 2022. godini u Crnoj Gori prijavljena dva smrtna ishoda kao posljedica obolijevanja od zaraznih bolesti – od Hepatitis viralis chronica C kod pacijenta iz Podgorice i infekcijom bakterijom Clostridium difficile kod pacijenta iz Pljevalja.

Zloupotreba antibiotika

Iz Ministarstva zdravlja su kazali da se suočavaju sa izazovom zloupotrebe i prekomjerne upotrebe antibiotika van bolnice u liječenju jasnih virusnih infekcija, a koja utiče na nastanak rezistencije i pojave bolničkih sojeva sa kojima se sve teže boriti.

"To nije samo problem u Crnoj Gori, već se sa istim suočavaju svi, ali Crna Gora ima neslavni rekord upotrebe antibiotika sa kojim se u ovom trenutku suočavamo", kazali su iz Ministarstva zdravlja.

Za dvije godine operisali 2.319 pacijenata, infekciju nakon operacije dobilo njih 13

Direktor bolnice u Risnu dr Vlado Popović je pojasnio da je u prethodne dvije godine u bolnici ukupno operisano 2.319 pacijenata, te da je procenat infekcija 0,56 procenata.

"U periodu od unazad dvije godine evidentirano je 13 pacijenata sa infekcijom rane nakon operacije", pojasnio je dr Popović.

On je istakao da u svakom slučaju pojave infekcije, bilo kojih okolnosti i uzroka, bolnica postupa u skladu sa zakonom propisanim mjerama, Programom za praćenje i suzbijanje intrahospitalih infekcija i utvrđenim procedurama preventivnog djelovanja na zdravlje pacijenata.

"Uz Epidemiološku službu u bolnici, u skladu sa zakonskom obavezom, formiran je tim za nadzor, prevenciju i suzbijanje bolničkih infekcija kao i komisija za prevenciju bolničkih infekcija koja se redovno sastaje jednom mjesečno, a vanredno u svakom slučaju pojave infekcije", kazao je dr Popović.

Pobjeda je uputila pitanja bolnici Risan zbog velikog broja smrtnih slučajeva koji su se dogodili 2010. i 2011. godine, nakon čega je bilo naređeno uvođenje stalnog sanitarnog nadzora u toj bolnici, kada je i prvi put dokazana unutarbolnička infekcija.

Dr Popović je kazao da infekcije iz tih godina nijesu bile postoperativne, već su bile uzrokovane bakterijom Clostridium difficile, koja je tada prvi put registrovana u toj bolnici, nakon čega je uspostavljen sanitarni nadzor.

Tih godina je tadašnji ministar zdravlja dr Miodrag Radunović kazao na konferenciji za novinare da je smrti uzrokovala ta bakterija.

"Bolnička infekcija, koja postoji u svim bolnicama na svijetu, uz starost, dugo liječenje, složene hirurške intervencije i upotrebu antibiotika širokog spektra, može biti jedan od otežavajućih faktora, ali ne može biti kriva za smrtne ishode u bolnicama", rekao je Radunović.

Kazao je da je komisija koja je formirana nakon smrti pet pacijenata mišljenja da u risanskoj bolnici postoji hospitalna bolnička infekcija bakterijom Clostridium difficile koja je laboratorijski potvrđena u tri slučaja koja su povezana sa hospitalizacijom u toj zdravstvenoj ustanovi.

"Kod nas je dokazana prvi put i ljekari do sada nijesu imali iskustva sa ovom vrstom infekcije", rekao je Radunović na konferenciji za novinare te 2011. godine.

Portal Analitika