Abiznis

Porto Montenegro: Bivši Arsenal kupljen za 23 miliona eura

Izvor

U nastavku se komentarišu i demantuju broji navodi koji su se nedavno mogli pročitati u štampi, a koje prenosimo integralno:

- Ugovor precizno određuje sve finansijske obveze kompanije Adriatic Marinas: cijena otkupa je 23 miliona, a plaćena je Vladi, bivšim radnicima Arsenala i Opštini Tivat. Ugovor uključuje i plan ulaganja koji određuje obvezu da kompanija investira 106 miliona eura. Plan predviđa i investicije u ekološke sanacije lokacije.

Ispunili smo sve obveze ulaganja kao što je navedeno u sporazumu s Vladom.

Nakon dobijenih rezultata analize uzoraka otpadnog grita, sedimenata i morske vode na lokaciji Porto Montenegro koju je uradio Centar za ekotoksiološka ispitivanja Crne Gore (CETI) u maju 2009. godine započeto je sa uklanjanjem čvrstog otpada, girta i kontaminiranog zemljišta.

Konstatacija novinara da „iz podmorja najelitnije marine na Mediteranu nije uklonjeno skoro ništa od naslaga kontaminiranog mulja...“ nije u skladu sa činjenicama. Naime, količina uklonjenog kontaminiranog otpadnog zemljišta i grita izvađenog sa morskog dna i sa lokacije na kojoj ga je prethodni korisnik privremeno skladištio iznosi circa 4.500 kubika. Najveći dio te količine smješten je u za to posebno izrađeno skladište, a preostali dio su, uz stalni nadzor inspekcijskih organa, kompanije koje se bave skladištenjem ovakvog materijala upakovale u odgovarajuću bezbjednu ambalažu pored samog skladišta. Ovim postupcima spriječen je kontakt atmosferskih padavina sa materijom i širenje negativnog uticaja na životnu sredinu.

Uklonjeno je i milion kilograma čvrstog otpada sa morskog dna, kao i zemljište na kopnu koje je CETI označio kao kontaminirano živom i arsenom u svom ispitivanju u martu 2009. godine (50 tona). Kontaminirano zemljište je, po nalogu Agencije za zaštitu životne sredine, po zakonski utvrđenoj proceduri, izvezeno iz Crne Gore, odnosno specijalnim kontejnerima transportovano u Austriju, gdje je spaljeno. Tokom čišćenja lokacije uklonjeno je i 600 tona azbesta koji je transportovan u Njemačku, što sve zajedno predstavlja najveću i najozbiljnijju akciju čišćenja dna i priobalja u Crnoj Gori do sad.

Jula 2010. godine Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine dalo je prvu integralnu ekološku saglasnost na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu projekta Porto Montenegro, urađenog u okviru studije lokacije Arsenal. Sve postupke remedijacije prostora kompanija Adriatic Marinas radi u skladu sa elaboratom i prema instrukcijama nadležnog ministarstva i inspekcijskih organa.

Vlada Crne Gore u saradnji sa Svjetskom bankom sprovodi pripremu za izbor lokacije za moguću izgradnju postrojenja za opasni otpad u Crnoj Gori, a predstavnici Vlade traže i adekvatno rješenje putem izvoza ovog materijala u neku susjednu zemlju koja ima uslove za njegovo tretiranje. Kontaminirano zemljište i grit bezbjedno su spakovani i spremni da se trajno izvezu ili odlože na lokaciju za opasni otpad onog trenutka kada Vlada dogovori jedno od rješenja.

Što se tiče teme u vezi sa gorivom oslobođenim taksi - gorivo koje se izvozi oslobođeno je poreza i to je regulativa koja decenijama važi u Crnoj Gori, a nikako ne predstavlja pravilo koje važi samo za kompaniju Adriatic Marinas. Ovakva vrsta pogodnosti značajna je stimulacija za vlasnike brodova i jahti, koju upravo zbog ovih olakšica biraju Crnu Goru kao destinaciju za dolazak svojim brodom ili kupovinu nekretnine.

Na kraju, Porto Montenegro ima status međunarodno otvorene luke i graničnog prelaza, te sve procedure ulaza i izlaza plovila i registracije putnika obavlja po državnim i međunarodnim regulativama. Kao ozbiljan projekat od internacionalnog značaja, Porto Montenegro posjeduje najsavremenije bezbjednosne sisteme i opremu, kao i timove koji dvadeset četiri sata obezbjeđuju posjetioce, te se ni jednog trenutka ne dovodi u pitanje bezbjednost njegovih posjetilaca, klijenata, građana Tivta ili imovine - kaže se na kraju saopštenja.

Portal Analitika