“Kako je na crnogorskom primorju, po zvaničnim podacima državnih organa broj turista u odnosu na 2019 godinu na nivou od oko 80 odsto u odnosu na rekordnu 2019. godinu, to se naglo povećao i broj prekršajnih postupaka pred ovim sudom. Tako je u periodu od 01. 06. 2021.godine do 30. 06. 2021.godine osim redovnih predmeta, sud primio čak 183 predmeta u hitnom postupku”, navodi Đukanović.
Đukanović pojašnjava da se u najvećem broju slučajeva radilo o predmetima u kojima su počinioci prekršaja hapšeni ili su pak stranke u postupku strani državljani – turisti/lica na proputovanju, čije prisustvo se moralo obezbijediti prije njihovog odlaska u matične/tranzitne države.
On navodi da sudije i postupajući službenici su u ovim predmetima, koji su po procesnim zakonima neodložni, izloženi pritisku posla, rokovima, procesnim zahtjevima i nizu drugih faktora koji ovaj rad čine posebno iscrpljujućim i napornim.
“Budući da je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja zbog Odluke Ustavnog suda Crne Gore (kojim je ukinuta odredba člana 26a Odluke o uvećanju zarade državnim službenicima i namještenicima za obavljanje određenih poslova) prestalo obračunavati dodatke na zaradu po osnovu pripravnosti i dežurstva, to je dodatno pogoršan ionako nezavidan materijalni status sudija za prekršaje i postupajućih sudijskih službenika koji su dovedeni u nezavidnu situaciju”, istkao je Đukanović.
Đukanović apeluje da se Sudski savjet, Udruženje sudija, sindikalne organizacije koje djeluju u okviru sudstva i Vlada Crne Gore urgentno angažuju na rješavanju ovog problema, jer slijede mjeseci tzv. ‘špica’ ljetnje turističke sezone u kojima će se broj hitnih predmeta drastično uvećati.