-Sjeverna Makedonija ne poštuje pravo svojih građana za samoopredeljenje - rekla je bugarska ministarka.
Vlada u Sofiji nema namjeru da odustane od uslova koje je postavila Sjevernoj Makedoniji bez obzira na pritiske nekoliko evropskih država, rekla je bugarska ministarka inostranih poslova Ekaterina Zaharijeva.
-Očekivanja Republike Sjeverne Makedonije da će neko na nas izvršiti pritisak i da ćemo zaboraviti sprovođenje Dogovora o dobrosusjedstvu i odluke našeg parlamenta nisu realna - rekla je Zaharijeva radiju Darik.
Zaharijeva je, takođe, optužila Skoplje da "propagandom pokušava da sakrije činjenicu da ne poštuje" sporazum o dobrosusjedskim odnosima.
Komentari bugarske ministarke uslijedili su nekoliko sati pošto je Ginter Krihbaum iz vladajuće njemačke partije CDU opisao poteze Bugarske kao "opasne".
Šta želi Sofija?
Bugarska i Makedonija su 2017. godine potpisale Ugovor o prijateljstvu, dobrosusjedskim odnosima i saradnji, koji Skoplje smatra jedinim preduslovom za početak pregovora sa EU.
Vlasti u Sofiji pak smatraju da je prije početka pregovora potrebno riješiti pitanja koja se odnose na makedonski nacionalni identitet, odnosno pitanje jezika i identiteta nacionalnih heroja, među kojima je Goce Delčev.
Suštinski, Sofija nastoji da zaustavi zahtjeve da se Makedoncima u Bugarskoj prizna status nacionalne manjine, što će, kako tvrdi Zaharijeva, biti riješeno kada Skoplje prizna da makedonski jezik i identitet imaju bugarske korijene.
Bugarska je jedina zemlja koja blokira potpisivanje sporazuma o upravljanju granicama između Sjeverne Makedonije i Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu.
Sofija insistira da se makedonski jezik, nadalje, zove zvanični jezik Republike Sjeverne Makedonije ili u određenim slučajevima fusnota uz objašnjenje: "Prema Ustavu Republike Sjeverne Makedonije".
Bugarska navodi i da je "makedonski jezik nastao 1944. godine", te da može da se računa jedino kao "pisana regionalna forma bugarskog jezika".