Milatoviću je, naime, u Americi poručeno kako treba “prenijeti pravu poruku”, a ona glasi da ne bi bilo zgodno da u novoj izvršnoj vlasti budu strukture koje ne dijele zapadni stav povodom Rusije, odnosno njene agresije na Ukrajinu.
Milatoviću upućene sasvim jasne poruke
Bila je to, čini se, krajnje jasna poruka i samom Milatoviću, koji uoči puta u Njujork nije odustajao od teze kako bi volio vidjeti u Vladi i koaliciju “Za budućnost Crne Gore”.
Pojedini analitičari i predstavnici civilnog sektora, pritom, u tumačenju situacije išli su dotle da su kazali kako je, zapravo, iz pozicije Vašingtona upravo Milatović detektovan kao trenutno najveći “problem” na putu ka konačnom formiranju Vlade.
“Vjerujemo da je razumio”
Treba krenuti redom. Nakon što je Milatović preksinoć saopštio kako je najveća odgovornost u pogledu formiranja Vlade na mandataru Milojku Spajiću, juče ujutro čuli smo nešto direktnije poruke od zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara Gabrijela Eskobara.
“Sjedinjene Države su bile vrlo jasne da želimo da vladu čine isključivo partije usredređene na evropske integracije i posvećene NATO-u, koje dijele naš stav u vezi sa Rusijom. Mislim da smo bili vrlo jasni u vezi sa tim i on (Milatović) je signalizirao da se saglasio sa tim. Želimo da se formira vlada i okupe stranke. On, kao šef države, ima veoma važnu ulogu da ljudima prenese pravu poruku. Tako da smo uvjereni da je razumio ono što smo mu prenijeli”, istakao je Eskobar.
Nešto kasnije, oglasila se i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici, iz koje je poslata slična poruka.
“SAD cijene partnerstvo sa Crnom Gorom i radujemo se produbljivanju saradnje s novom Vladom koja je predana euroatlantskim vrijednostima i podržava NATO i Ukrajinu”, naglasili su oni.
“Milatović i Spajić da se usaglase”
Iz Demokrata su juče, nakon što se njihov lider Aleksa Bečić sastao sa novom britanskom ambasadorkom, istakli kako je na Spajiću i Milatoviću da dođu do rješenja.
“Bečić je istakao da smatra da rješenje za formiranje vlade leži u pronalasku zajedničkog jezika između mandatara i predsjednika države, odnosno predsjednika i zamjenika predsjednika PES-a. Stoga, od svih činilaca koji zagovaraju snažnu, građansku, evropsku i evroatlantsku Crnu Goru, kao i od onih koji teže funkcionalnosti institucija i socijalno-ekonomskom osnaženju građana, on očekuje da budu stubovi konstruktivnih rješenja, a ne generatori problema”, poručili su iz te stranke.
U slučaju da se Milatović zaista saglasio sa porukama koje je čuo u Americi, onda je jasno kako bi na kraju morao prihvatiti koncept prema kojem je Spajić krenuo da pravi Vladu.
Spajić bi sada mogao da ostvari koncept kojem je težio
Istina je kako je u međuvremenu takav koncept naišao na protivljenja kod dijela onih koji su bili i na listi PES, ali je činjenica da bi Vlada hipotetički mogla da bude formirana i sa onim što Spajić trenutno ima.
Jer, riječ je o 21 glasu onih koji su bili na listi PES, te o sedmoro Demokrata, šestoro iz Bošnjačke stranke, četvoro iz albanskih nacionalnih stranaka, Adrijanom Vuksanovićem (HGI), ali i dva poslanika Socijalističke narodne partije.
Dva su potencijalna izazova
Na tom putu stoje dva potencijalna problema. Prvi je da li bi SNP na kraju odlučila da uđe u takvu vlast, naročito jer je izvjesno kako bi bili suočeni i sa pritiskom dijela članstva, ali i koalicije ZBCG. Pored toga, njihov je lider Vladimir Joković kazao sinoć da bi većina sa 41 poslanikom za njih bila – “najneprihvatljvija”.
Drugo pitanje je da li su Demokrate spremne da čuveni ‘presudni’ glas ipak stigne od nekoga ko je bio na listi “Zajedno”. Ne bi to bio niko iz Demokratske partije socijalista ili Socijaldemokrata, već Mehmed Zenka (DUA).
Naravno, sve bi lakše bilo ukoliko bi se na kraju dogodio neočekivan obrt unutar samog PES-a, prema kojem bi Milatović na kraju nekako uspio da ubijedi dvije poslanice da promijene stav i podrže Spajića. Jer, gotovo je očigledno da Milatović ima uticaja na njih.
Na potezu je Milatović
Samom bi Spajiću, utisak je, sve išlo još lakše da u izbornoj noći nije najavio kako u obzir ne dolazi nikakav koalicioni aranžman sa Građanskim pokretom URA ili DPS-om.
Sada je, čini se, na potezu najprije Milatović, te ćemo vidjeti da li je spreman da odustane od toga da i dalje ‘gura’ priču o ZBCG, iz koje ga često znaju podsjetiti kako je zahvaljujući njihovim glasovima postao predsjednik države.