Abiznis

Poslanici na Kolegijumu o nepovjerenju Vladi

Izvor

Inicijativu za izjašnjavanje o nepovjerenju Vladi podnijelo je prošle sedmice 28 poslanika Nove srpske demokratije, Socijalističke narodne partije (SNP) i Pokreta za promjene (PzP).

Oni smatraju da je, zbog parlamentarne rasprave povodom Interpelacije, ali i uzroka i posljedica rebalansa budžeta, neophodno da se poslanici izjasne o nepovjerenju izvršnoj vlasti u Crnoj Gori.

Vlada je u martu odlučila da se kod Kredit Svis banke zaduži za dodatnih 150 miliona EUR, po kamatnoj stopi od 7,9 odsto i na period od pet godina. Aranžmanom je predviđeno da se 52 miliona EUR od ukupnog iznosa kredita iskoristi za refinansiranje postoječeg duga prema Kredit Svisu, dok je preostalih 98 miliona namijenjeno pokrivanju deficita i servisiranju dugova.

Poslanici Nove, SNP-a i PzP-a podsjetili su i da je rebalans budžeta, prouzrokovan potrebom da se obezbijedi dodatni novac za plaćanje obaveza po osnovu izdatih državnih garancija, bio planiran za polovinu aprila, a realizovan tek u junu.

Oni su dodali da je Ugovorom o poravnanju, između Vlade i Centralnoevropske aluminijumske kompanije (CEAC), predviđeno da se Kombinatu aluminijuma (KAP) daju državne garancije vrijedne 132 miliona EUR, sa kamatom od oko 170 miliona.

Poslanici Nove, SNP-a i PzP-a su kazali da je po osnovu garancija datih KAP-u za kredit kod Dojče /Deutche/ banke već plaćeno 23,4 miliona EUR, dok postoji mogućnost naplate i preostalih, odobrenih za zajmove kod mađarske OTP i ruske VT banke. Vlada je KAP-u dala garanciju od 49,6 miliona EUR kod OTP, odnosno 60 miliona kod ruske VT banke.

Oni smatraju i da sve to, uz mogućnost da date garancije dođu na naplatu istovremeno i u veoma kratkom roku, nameće obavezu drugačijeg pristupa problemima i metoda njihovog rješavanja, za šta, kako tvrde, Vlada nije spremna, niti sposobna.

Poslanici su naveli i da je javnost već duže zabrinuta zbog situacije vezane za poslovanje KAP-a i odnosa Vlade prema tome.

Vlada se, kako su naveli, pokazala nesposobnom da trajno i efikasno riješi problem koji je »kamen o vratu« ukupne privrede Crne Gore i koji je vuče u ambis bankrota.

Poslanici opozicionih partija su prilikom rasprave o Interpelaciji za pretresanje rada Vlade u vezi sa odlukom o zaduživanju kod Kredit Svisa, koja je završena 27. juna, uglavnom tražili objašnjenje načina na koji će taj kredit biti vraćen.

Oni su ocijenili da je zaduživanje Vlade kod Kredit Svis i drugih banaka neodgovorno i bez srategije vraćanja.

Portal Analitika