Protiv je glasalo 29 poslanika, 16 je bilo za, a četiri uzdržani.
Osnovni razlog za donošenje ovog zakona, kako je navedeno u obrazloženju, je da se izvrši provjera imovine koja je stečena u vrijeme tranzicije društvenog kapitala u privatni.
"Taj privatizacioni period obilježen je brojnim nezakonitostima 1 nepravilnostima i zato treba da se oporezuje imovina za koju se utvrdi da ne postoji pravni osnov sticanja", kaže se u predloženom zakonu DF-a.
Predviđena je visoka stopa oporezivanja za imovinu za koju ne može da se dokaže porijeklo kako bi se i ovim zakonom, dodatno, poreskim postupkom, oduzeo dio te imovine.
"Država i društvo koje su opterećeni kriminalom i korupcijom, posebno na visokom nivou, a to je slučaj sa Crnom Gorom, imaju potrebu za donošenjem ovakvog zakona kako bi se ispitali i sankcionisali svi vidovi nezakonitog bogaćenja na štetu državne i imovine gradana", kaže se u obrazloženju.
Prema predlogu DF, prioritet u procesu utvrđivanja imovine bili bi javni funkcioneri i, kako se navodi, sa njima povezana lica.
Poslanici nijesu uvrstili u dnevni red sjednice još nekoliko zakona koji su predložili DF i Socijaldemokratska partija.
- Portal Analitika/
- Politika /
- Poslanici nijesu prihvatili zahtijev DF da raspravljaju o porijeklu imovine
Poslanici nijesu prihvatili zahtijev DF da raspravljaju o porijeklu imovine
Poslanici crnogorske Skupštine nijesu danas prihvatili zahtjev Demokratskog fronta (DF) da se u dnevni red današnje sjednice uvrsti Predlog zakona o porijeklu imovine i posebnom oporezivanju nezakonito stečene imovine.
Mina/Portal AnalitikaIzvor