To je predviđeno dopunama Zakona o Sudskom savjetu, koji su predložili poslanici Socijaldemokratske partije, Ervin Spahić i Džavid Šabović.
Poslanik Nove srpske demokratije, Emilo Labudović najavio je da će podržati Predlog jer je, kako je naveo, Skupština nadležna da prati primjenu zakona. „Odatle proizilazi njeno pravo da kontroliše rad onih koji sprovode zakone, a time i one koji njihov rad nadgledaju - odnosno rad Savjeta“, pojasnio je on.
Kako je naveo, inicijativu podržava i zbog nedovoljno kontrolne uloge Skupštine. „Međutim, ne znam da li je u redu da Savjet podnosi izvještaje samo Skupštini a ne ostalim institucijama“, rekao je Labudović.
Prema riječima Spahića, Predlog treba podržati jer je to u interesu javnosti i međusobne kontrole sudske i zakonodavne vlasti. "Dugogodišnja praksa obrazlaganja izvještaja o radu sudova pred parlamentom doprinosi transparentnosti i jačanju povjerenja javnosti u rad sudova", smatra on.
Poslanik Socijalističke narodne partije, Neven Gošović, je naveo da je rješenje koje predlaže SDP postojalo do donošenja važećeg akta, jula prošle godine.
On je rekao da je parlament do tada redovno razmatrao izvještaj o radu Savjeta i sudova.
Poslanik Pokreta za promjene, Nebojša Medojević, je rekao da je parlament najistaknutiji dio društva i da njemu treba podnositi izvještaj, „ali problemi su mnogo dublji i moraju se radikalnije rješavati“.
Radojica Živković iz Nove srpske demokratije kazao je da nije sporno da Sudski savjet podnosi parlamentu izvještaj o radu.
„Međutim, imajući u vidu stanje demokratije i ljudskih prava u Crnoj Gori izgleda da je to nepotrebno. Sudski savjet će podnijeti izvještaj, mi ćemo ga kritikovati jer su te odluke nezakonite i šta onda?“, rekao je Živković. On je ocijenio da Savjet vodi anti-srpsku politiku, što je negirao predstavnik Demokratske partije socijalista Luiđ Škrelja.
„Kao dojučerašnji član Sudskog savjeta tvrdim da nije korektno spočitavati njegovim članovima da vode antisrpsku, niti bilo koju nacionalnu politiku“, kazao je on.
Prema riječima Škrelje, Sudski savjet obezbjeđuje nezavisnost i funkcionalnost pravosudnog organa. „Nisam naišao na slučaj da se u Sudskom savjetu raspravlja o tome ko je kakve nacionalnosti“, zaključio je Škrelja. Foto: Bicent.com