Predlog zakona podnijeli poslanici Branko Radulović, Goran Danilović, Genci Nimanbegu, Aleksandar Damjanović, Amer Halilović, Raško Konjević i Milutin Simović.
Poslanik Nove srpske demokratije Goran Danilović kazao je da mora pojasniti o čemu se radi, zbog toga što je „uvijek sumnjivo kad ljudi iz parlamentarne većine i manjine nešto zajedno predlože i prihvate“.
- Mi smo željeli da na najjeftiniji mogući način riješimo problem prenosa onih sjednica koje, po vlastitim pravilima, ne prenosi naš, odnosno vaš Javni servis, naglasio je on.
On je kazao da su poslanici dobili predlog od državne Agencije za elektronske medije da se to može kvalitetno uraditi tako što će parlament taj dio aktivnosti prebaciti na kablovske operatere, i dobili garanciju da to neće koštati poreske obaveznike.
- Onda smo dobili dopis od Radio difuznog centra (RDC) koji kažu da to nije korektno prema svim građanima jer, posebno na sjeveru, 80 odsto konzumenata radio-televizijskog signala javnog servisa nema kabal, nego ide preko zemaljskih predajnika, naveo je Danilović.
Prema njegovim riječima, RDC je takođe dostavio predlog kako se to može uraditi a da građane ništa ne košta.
- RDC preuzima odgovornost da oni potpuno snose troškove našeg emitovanja preko zemaljskih predajnika, s tim što Javni servis treba njima da plaća 900 hiljada EUR, rekao je Danilović.
On je pojasnio da parlament godišnje toliko izdvaja za Javni servis.
Danilović je kazao da je „lako bilo kupiti naklonost nas iz opozicije kada je u borbi Javni servis sa dvije državne institucije“.
-Ničim me nijesu zadužili iz javnog Servisa da branim njihov interes, i slatko sam se nasmijao kad sam vidio direktora državne televizije koji kaže da ovo što mi predlažemo iziskuje nove troškove, i da bi trebalo izdvojiti nekih 900 hiljada EUR. Za šta, kad mi dajemo gotov signal, upitao je Danilović.
On je podsjetio da je parlament napravio sopstvenu produkciju i da „emituje gotov signal u etar“.
- Oni sad kažu da moraju da formiraju posebnu redakciju. Što se nas iz opozicije tiče, ne moraju, ni posebnu redakciju, ni reportažna kola – za tim više nema potrebe, naglasio je Danilović.
I poslanik Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević, prenosi Mina, smatra da je formiranje nove redakcije nepotrebno.
On je pojasnio da ko hoće da prenosi sjednice parlamenta treba „samo da uključi džek u svoj emiter, i građani Crne Gore imaju mogućnost da gledaju Skupštinu“.
Lalošević je negirao ocjene pojedinih analitičara koji kažu da se prenosi iz Skupštine ne gledaju.
- Skupština se vrlo dobro gleda. U ovim ludim, kriznim vremenima, naši osiromašeni građani sjede kući bez posla i gledaju Skupštinu, i žele da vide šta to njihovi predstavnici rade, tvrdi on.
Lalošević je kazao da parlament sada ima mogućnost da „za veoma male pare riješi tu stvar“.
- Imaćemo mogućnost ne samo da prensimo plenum, nego i sjednice odbora. Jer, neko je stvorio sliku da se mimo ovog zasjedanja u ovoj zgradi ne radi, naveo je on.
Poslanik Socijaldemokratske partije Damir Šehović kazao je da će i ta stranka podržati inicijativu za osnivanje parlamentarne televizije.
- Iz prostog razloga što polazimo od činjenice da su poslanici birani da bi se čuli, i da bi građani mogli da vide šta oni rade, pojasnio je on.
Prema njegovim riječima, Javni servis ne izmiruje troškove RDC-u jer se poziva na koliziju zakona o budžetu i o javnim radio-difuznim servisima.
- Sad smo došli u situaciju da mijenjamo Zakon koji će značiti jednak tretman Javnog servisa i ostalih komercijalnih emitera, kazao je Šehović.
Prema njegovim riječima, ne postoji logika da su svi ostali dužni da plaćaju te troškove, a da jedino javni servis koji, kako je naveo, od države svake godine dobija 7,5 miliona eura, ne izmiruje te obaveze.
- Suština je da prenošenje parlamentarne televizije putem radio-difuznih predajnika neće koštati ni Budžet Crne Gore ni parlament jednog jedinog centa. Samo je potrebno da uskladimo dva zakona, smatra on.
Emilo Labudović, iz Nove srpske demokratije, najavio je podršku zakonu jer, kako je pojasnio, građani imaju pravo da gledaju one koji ih zastupaju.
- Već su se pojavili neki kvazi-stručnjaci koji komentarišu motiv Skupštine da krene u ovaj proces. Ovo nije rezultat naše potrebe da se slikamo već zato što će građani uvijek imati potrebu da gledaju one koji ih zastupaju, rekao je on.
Labudović smatra da je potrebno da se razluče načini emitovanja, kao i ko je vlasnik frekvencija na kojima se program emituje.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Šefkija Murić, kazao je da bi se uvođenjem parlamentarnog kanala obezbijedio stalni prenos plenarnih sjednica.
- Ovo jeste tema koja sa razlogom okupira pažnju, a ovakvim rješenjem bi se omogućilo da su plenarne, i sjednice radnih tijela, u stalnom prenosu, rekao je on.
Murić je najavio da će poslanici DPS-a podržati formiranje kanala, „s tim što ćemo se konsultovati oko pojedinosti i sagledati iz svih uglova situaciju, kako se novac ne bi nepotrebno trošio“.
- Potrebno je da se potpisnici zakona opet nađu da utvrde pojedninosti oko toga, a svakako treba građanima omogućiti parlamentarni kanal kako bi pratili aktivnosti parlamentaraca, smatra on.
Koča Pavlović iz Pokreta za promjene podsjetio je da je nekada postojao parlamentarni kanal u Crnoj Gori koji je, kako je naveo, iz političkih razloga ukinut.
On smatra da bi parlamentarni kanal trebalo definisati posebnim zakonom.
- U svim razvijenim demokratijama postoje slični kanali. Ovaj parlament mnogo radi, a to se ne vidi. Postoje svi tehnički i finansijski preduslovi da se realizuje taj kanal, rekao je Pavlović.