Sagovornici portala Nova.rs smatraju da će u prvoj fazi razgovora biti riječi o nestalima i rasaljenim licima, kao i ekonomskoj saradnji, da će se u nastavku pregovora pričati o položaju Srba, manastirima, diplomama…, a u poslednjoj fazi o regulisanju međusobnih odnosa, članstvu Kosova u UN i svemu ostalom što će biti dio konačnog sporazuma o normalizaciji odnosa.
Pripreme za nastavak dijaloga Beograda i Prištine počele su video Samitom Srbija – Kosovo, čiji su domaćini bili francuski predsjednik Emanuel Makron i Angela Merkel, da bi potom bila održana i video konferencija, na kojoj je se razgovaralo o samom procesu dijaloga.
Srpska javnost poslije ovih susreta nije dobila mnogo informacija, pa je ostalo nepoznato o čemu se konkretno razgovaralo.
Od predsjednika Srbije čuli smo da je Priština iznijela maksimalističke zahtjeve.
Makron i Merkel su saopštili da su se Vučić i Hoti složili da se dijalog nastavi sa ciljem postizanja končanog sporazuma, dok je specijalni predstavnik EU u razgovorima Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio da je postignut dogovor o ključnim elementima procesa dijaloga i utvrđen dnevni red za današnji sastanak.
Uoči sastanka, Vučić je rekao da će danas dvije ključne teme biti na dnevnom redu – nestale i interno rasljene osobe i ekonomija i bolji ekonomska saradnja, te protok robe, kapitala i usluga.
Dragan Đukanović, profesor na Fakultetu političkih nauka, navodi za Nova.rs da će se danas u Briselu razgovarati o manje osjetljivim temama, koje nisu strogo političke, poput pitanja nestalih, trgovinskoj razmjeni i slično.
“Ne vjerujem da će biti strogo političkih tema. Prije će se govoriti o dinamici samog procesa pregovora i onom što je do sada dogovoreno, a nije implementirano”, smatra Đukanović.
On smatra da bi u drugoj fazi dijaloga moglo biti riječi o statusu Srba i drugih nealabanaca, kao i kulturno-istorijskim spomenicima.
“Mislim da će tek u poslednjoj fazi procesa dijaloga tema biti uređenje međusobnih odnosa, kroz konačni sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine”, zaključuje Đukanović.
Da krupna politička pitanja koja bi mogla da budu dio končanog sporazuma neće biti tema današnjeg sastanka smatra i Marko Savković iz Fonda za političku izuzetnost. On kaže da nije isključeno da Hoti pomene priznanje i članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, što inače radi uvjek.
“Protokom vremena jača pozicija kosovske strane. Ovo nije jednostavna situacija za Aleksandra Vučića. Menvarski prostor se smanjuje. Međutim, ključno pitanje ostaje – šta Srbije dobija zauzvrat i stolica u Ujedinjenim nacijama? Ipak, ona nije vlasništvo Srbije, već je u rukama Kine i Rusije”, ističe Savković.