Crna hronika

Zakazan početak suđenja kavačkoj grupi za više krivičnih djela

Poslije više od dvije godine od podizanja optužnice: Lazović, Kašćelan, Pantović, Perović pred sudom početkom aprila

Početak suđenja bivšim policajcima Petru Lazoviću i Ljubu Miloviću po prvoj optužnici koju je protiv njih Specijalno tužilaštvo podnijelo 31. decembra 2022. godinie zbog pripadništva kriminalnoj organizaciji Radoja Zvicera po čijem nalogu je ubijen srpski državljanin Milan Ljepoja, zakazano je za 3. april, saopšteno je Pobjedi iz Višeg suda.

Ilustracija Foto: Portal ETV
Ilustracija
PobjedaIzvor

Pored Zvicera, Milovića i Lazovića na optužnici su: Radoje Živković, Nikola Spasojević, Slobodan Kašćelan, Milan Vujotić, Duško Roganović, Radovan Mujović, Radovan Pantović i Nikša Perović.

Predmet je u rad dodijeljen sudiji Višeg suda u Podgorici Veljku Radovanoviću.

Prema navodima optužnice, koju potpisuje specijalni tužilac Zoran Vučinić, ova kriminalna organizacija formirana je u drugoj polovini 2020. godine i osim u Crnoj Gori djelovala je u Južnoj Americi, Africi, Evropi i Australiji.

Optuženi se terete za više teških krivičnih djela kao što su teška ubistva, pokušaji ubistava, šverc droge, oružja i cigareta, kao i zloupotreba položaja.

Prema navodima optužnice, Zvicer se, između ostalog, tereti i da je početkom novembra 2020. godine naložio ubistvo Ljepoje koji je učestvovao u organizaciji pokušaja njegove likvidacije u Kijevu.

Zvicer se tereti da je mjesec ranije pripadnicima ove kriminalne organizacije naložio da se ubije i šef suprotstavljenog škaljarskog klana Jovica Vukotić.

„Pink Panter“ Milan Lepoja zvjerski je ubijen 9. decembra 2020. godine kada su ga pripadnici klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića prvo namamili u kuću u beogradskom naselju Ritopek.

Prema pisanju beogradskih medija, Ljepoja je 8. decembra ostavio telefon kod kuće, pozvao taksi i otišao u nepoznatom pravcu, a tokom istrage saznalo se da je otišao na dogovoreni sastanak sa pripadnicima klana Belivuk-Miljković.

Ponio je sa sobom specijal - mobilni koji je koristio za komunikaciju sa određenim ljudima.

Ispostavilo se da je Ljepoja namamljen i ubijen u glavnom Belivukovom ,,šteku - kući strave“ u Ritopeku.

Dejan Tešić sačekao je Ljepoju kod stanice Lasta i „pasatom karavan“ ga dovezao u štek kuću, iz koje nikada nije izašao.

U zloglasnoj kući u Ritopeku, srpska policija je pronašla biološke tragove Milana Ljepoje, kao i dugme farmerki „dizel“ koje je nosio na dan nestanka.

Specijalno tužilaštvo je po nalogu glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića u maju 2022. godine ponovo formiralo predmet protiv ove grupe po materijalu Europola i francuskih pravosudnih organa, a koji su bili dostavljeni u julu i decembru 2021. godine.

Na osnovu tih podataka je u Crnoj Gori otvorena afera o potencijalnoj umiješanosti visokih policijskih službenika u organizovani kriminal.

Portal Libertas pres je 3. maja 2022. godine objavio da se u dokumentima Europola kao članovi kavačkog klana pominju aktivni policijski službenici Petar Lazović i Ljubo Milović, koji su, prema tim navodima, uključeni u šverc kokaina iz Latinske Amerike u Evropsku uniju i Australiju.

Petar Lazović je uhapšen 18. jula 2022. godine, po nalogu Specijalnog tužilaštva, dok je Milović još uvijek nedostupan državnim organima.

Lazović na kontroli optužnice: Terete me da sam član kavačkog klana, a ja sam njih hapsio

Službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost Petar Lazović prilikom kontrole optužnice ukazao je na nelogičnost optužbi da je član kavačkog klana čije je pripadnike hapsio rizikujući i sopstveni život.

On je proces koji je SDT pokrenulo protiv njega okarakterisao kao medijsko-politički linč i zatražio od suda da odbaci optužnicu kao nezakonitu.

"Radio sam po zakonu i po pravilima službe o čemu mogu da posvjedoče moje kolege. Sve sam radio u cilju sprečavanja krivičnih djela rizikujući sopstveni život. Terete me da sam član kavačkog klana, a ja sam njih hapsio", kazao je tada optuženi Lazović.

Optuženi Slobodan Kašćelan, Radovan Mujović, Radovan Pantović i Nikša Perović tada su kazali da se optužnica SDT-a protiv njih temelji na pravno nevaljanom dokazu – famoznim i kontroverznim komunkacijama preko Skaj aplikacije.

Portal Analitika