
Slovenačka ministarka vanjskih poslova Tanja Fajon ponovo je juče boravila u posjeti Crnoj Gori, kako bi napomenula da je izbor sudija Ustavnog suda i uspostavljanje funkcionalnosti ove institucije osnov za izlazak Crne Gore iz krize u kojoj se nalazi, kao i uslov za nastavak pregovaračkog procesa sa EU.
"Zaustavljanje pristupnih pregovora je ozbiljna prijetnja i do toga može doći ako i šesti pokušaj izbora sudija Ustavnog suda propadne“, upozorila je Fajon.
Prema njenim riječima, Ustavni sud je neophodan kako za vladavinu prava i demokratiju, tako i za izborne procese koji slijede – predsjedničke i eventualne vanredne parlamentarne izbore.
Podsjetimo, Fajon je i prethodnog mjeseca boravila u Crnoj Gori, sa austrijskim kolegom Aleksandrom Šalenbergom, kada je takođe upozorila na moguću blokadu pregovaračkog procesa ukoliko se ne nađe rješenje za izlazak iz krize.
"Ako Crna Gora ne izađe iz ove institucionalne, političke krize, to znači da bi u Briselu mogli razmatrati kako da se pregovarački proces zaustavi, a onda znate koje su posljedice“, kazala je tada Fajon.
Napomenula je i da Crna Gora ima prijatelje koji su tu da pomognu na svaki način kako bi se prevazišla kriza te da je Slovenija prijatelj našoj državi i da želi da je vidi kao dio evropske porodice.
Fajon se, tokom obje posjete, sastala sa vrhom države – predsjednikom Milom Đukanovićem, premijerom u tehničkom mandatu Dritanom Abazovićem i predsjednicom Skupštine Danijelom Đurović.
Đukanović: Dogovor i hitno postupanje svih aktera
Đukanović je, nakon sastanka s Fajon, kazao da je neophodno zaustaviti stalna usporavanja i odlaganja povratka Crne Gore na evropski kolosjek te da u Crnoj Gori postoji volja za pronalaskom kompromisa koji bi doveo do funkcionalnog Ustavnog suda.
''Time stvaramo uslove za održavanje prijevremenih parlamentarnih izbora koji su ključ za dobijanje stabilne političke Vlade, prijeko potrebne Crnoj Gori. Puna saglasnost o neophodnosti poštovanja procedura i profesionalnih standarda za izbor sudija, počevši od Ustavnog odbora. Očekujemo odgovorno i hitno postupanje svih aktera'', poručio je Đukanović.
Đurović: Fokus na otklanjanju prepreka na EU putu
Predsjednica Skupštine Danijela Đurović kazala je kako "vjeruje da postoji dovoljno odgovornosti" da se izaberu sudije Ustavnog suda u što skorijem roku.
„Ova vlada, iako u tehničkom mandatu, ispunjava sve obaveze koje se tiču pregovora sa EU. Pregovori o potencijalnoj novoj vladi su na parlamentarnoj većini, ali treba fokus prvo staviti na otklanjanje prepreka na putu ka EU, u prvom redu mislim na izbor sudija Ustavnog suda“, kazala je Đurović.
Najavila je i da će, s pozicije koju pokriva, razgovarati sa šefovima poslaničkih klubova, kako bi proces izbora sudija pred Ustavnim odborom i kasnije u plenumu protekao kako treba.
Abazović: Nema negativnih poruka
Premijer u tehničkom mandatu kazao je, nakon sastanka, da nije čuo nikakve negativne poruke.
''Mislim da smo isporučili ono što se od nas politički tražilo. Bio je novi konkurs, vjerujem da će tokom ove sedmice parlament početi sa intervjuima i očekivanja su svih da krajem januara, početkom februara imamo sjednicu na kojoj će se glasati. Fokus naših partnera iz EU i Vlade, a i svih političkih aktera treba da bude isključivo izbor sudija Ustavnog suda'', kazao je Abazović.
Danas Ustavni odbor, uskoro kreću i saslušanja
Ustavni odbor Skupštine Crne Gore utvrdiće danas listu kandidata koji ispunjavaju uslove predviđene javnim pozivom, od prijavljenih 27 kandidata, nakon čega će početi i saslušanja kandidata pred tim odborom.
Ustavni sud je od sredine septembra prethodne godine bez kvoruma za odlučivanje, zbog čega su na čekanju brojni procesi u državi – formiranje vlasti u Podgorici, Pljevljima, do utvrđivanja da li je predsjednik Crne Gore povrijedio Ustav, ali i odlučivanja o ustavnosti spornih izmjena Zakona o predsjedniku koje je donijela aktuelna parlamentarna većina.
Za kandidate koji dobiju zeleno svijetlo Ustavnog odbora glasa se na Plenumu, a za njihov izbor potrebno je 54 glasa u prvom, odnosno 49 u drugom krugu.
No, da bi do toga došlo potreban je kompromis političkih aktera. Ako do njega ne dođe ni ovoga puta, nije teško pretpostaviti kakve nas posljedice sve očekuju.