Ipak su istakli da se podsticanje rasta neće ostvarivati na štetu budžetkse discipline, na mini-samitu Italije, Francuske, Njemačke i Španjolske, na kojem čelnici treba da pripreme važan evropski susret 28. i 29. juna.
- Prvu zadatak o kome smo se dogovorili je podsticanje rasta, ulaganja i otvaranje radnih mjesta, bilo pomoću strukturnih reforma na nacionalnom nivou, bilo na osnovu nove agende na evropskom nivou - rekao je italijanski premijer Mario Monti.
Francuski predsjednik Fransoa Oland rekao je da su se čelnici četiri najveće ekonomije u eurozoni dogovorili kako će jedan odsto evropskog BDP-a, odnosno 120 do 130 milijarda eura, namijeniti za podsticanje rasta.

Monti je kazao kako su čelnici u Rimu bili jedinstveni, ističući da dosad nije učinjeno dovoljno.
- Ali čvrsta osnova za rast može osigurati samo budžetska kontrola - upozorio je.
Oland je ipak postavio svoje uslove kazavši da neće biti prenosa suvereniteta EU, ako ne bude više solidarnosti. Na to je Merkel uzvratila da su „sa solidarnošću potrebne i kontrole“.
Španski premijer Mariano Rahoj istakao je da je sretan zbog rezultata ovog susreta koji će utvrditi nepobitnu sigurnost eura.
Uz to, među zemljama članicama EU-a na ministarskom sastanku u Luksemburgu nije bilo suglasnosti o uvođenju poreza na finansijske transakcije, što otvara put da manja skupina zemalja krene tim putem, koristeći mehanizam pojačane saradnje.
Danska ministarka finansija Margrete Vestager rekla je da je određeni broj zemalja podržao ideju o korištenju mehanizma pojačane saradnje, predviđen ugovorom o EU i osmišljen za rješavanje situacija kada o nekoj temi, za koju je inače potrebna saglasnost svih članica, nije moguće postići konsenzus.
Ministri finansija zemalja članica EU na istom sastanku su ukinuli finansijske sankcije Mađarskoj, kojoj je bilo zamrznuto 495 miliona eura, pošto što je Budimpešta preduzela odgovarajuće mjere za smanjenje budžetskog deficita.
(Foto: HRT)