Svijet

Postignut globalni sporazum o oporezivanju velikih kompanija

Više od 130 zemalja saglasilo se u petak sa izmjenama načina na koji će velike globalne kompanije biti oporezivane, što uključuje 15 odsto minimalne korporativne takse u cilju sprječavanja multinacionalnih firmi da kriju profit u poreskim utočištima.

Sedište Organizacije za saradnju i ekonomski razvoj Foto: Rojters
Sedište Organizacije za saradnju i ekonomski razvoj
Portal Radio Slobodna EvropaIzvor

Sporazum između 136 država koje predstavljaju 90 odsto svjetske ekonomije objavila je Organizacija za saradnju i ekonomski razvoj (OECD) koja je bila domaćin razgovora.

Četiri članice OECD-a – Kenija, Nigerija, Pakistan i Šri Lanka – nijesu se pridružile sporazumu, prenose agencije.

OECD ističe da će minimalan porez donijeti prihod od oko 150 milijardi dolara.

“Današnji sporazum predstavlja dostignuće za ekonomsku diplomatiju. Ovim će biti okončana trka među zemljama da nadmaše jedna drugu niskim kamatnim stopama”, naglasila je američka ministarka finansija, Dženet Jelen.

Analitičari navode da je današnji dogovor pokušaj da se kontrolišu načini na koji globalizacija i digitalizacija mijenjaju svjetsku ekonomiju.

Sporazum omogućava državama da oporezuju prihode kompanija čije je sjedište u drugim zemljama, a do novca dolaze prodajom putem interneta, reklama i drugih aktivnosti.

Američki predsjednik Džozef Bajden bio je jedna od pokretačkih snaga sporazuma pošto vlasti širom svijeta pokušavaju da ojačaju svoje prihode nakon pandemije Kovida-19.

“Današnji sporazum učiniće naše međunarodne poreske aranžmane poštenijim i boljim”, rekao je generalni sekretar OECD-a Matijas Korman.

“Ovo je velika pobjeda za efikasan i uravnotežen multilateralizam,” dodao je on.

Portal Analitika