“U dijelu nepristrasnosti i odgovornosti pravosuđa donijeti su godišnji rasporedi poslova u sudovima za prekršaje i Ministarstvo pravde kontinuirano vrši nadzor nad primjenom tog sistema u svim sudovima. Kontinuirano se prati primjena odredbi o izuzeću sudija i državnih tužilaca, te sprovode postupci po inicijativama za utvrđivanje povrede Etičkih kodeksa od strane sudija i državnih tužilaca”, piše u izvještaju.
Takođe, u izvještajnom periodu pokrenuta su četiri disciplinska postupka protiv tri javna izvršitelja radi utvrđivanja disciplinske odgovornosti i 14 postupaka za utvrđivanje Etičkog kodeksa sudija.
“U tri postupka vezano za javne izvršitelje izrečena je disciplinska mjera novčana kazna, dok je u četvrtom predlog odbijen kao neosnovan. Nije bilo postupaka za utvrđivanje etičke odgovornosti. Pravosudni inspektori Direktorata za građansko zakonodavstvo i nadzor, u skladu sa Planom nadzora nad zakonitošću obavljanja poslova izvršitelja i Komore izvršitelja, redovno kontrolišu njihov rad. Nije bilo pokrenutih postupaka za utvrđivanje disciplinske-etičke odgovornosti sudskih vještaka”, piše u izvještaju.
Kako je pojašnjeno, Komora javnih izvršitelja izrađuje godišnje izvještaje o dužini trajanja izvršnih postupaka kod javnih izvršitelja.
Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu je u u okviru Programa obuke za predsjednike sudova i rukovodioce državnih tužilaštava izradio Analizu za potrebe obuka za efikasno planiranje i upravljanje budžetom i ljudskim resursima.
U dijelu izvješataja koji se odnosi na utrošena finansijska sredstva, navodi se da je za realizaciju aktivnosti predviđenih za dvogodišnji period planirano 2.498.007,08 eura. Od toga je 1.821.174,28 eura, odnosno 73 odsto, iz budžeta nadležnih institucija, a 676.832,80 eura, odnosno 27 odsto, od donatorskih sredstava.
“Ovaj izvještaj rađen je na osnovu prikupljenih podataka u odnosu na 77 dospjelih aktivnosti. U periodu 1. januar – 31. decembar 2019. godine, od ukupno 77 aktivnosti realizovano je 16, 60 aktivnosti se realizuje u kontinuitetu, djelimično je realizovana jedna aktivnost, a nije bilo nerealizovanih aktivnosti”, konstatovano je u izvještaju.
Kada je u pitanju jačanje nezavisnosti pravosuđa, u izvještajnom periodu težište implementacije seta organizacionih zakona bilo je na Sudskom i Tužilačkom savjetu i na Ministarstvu pravde.
Zakonom o budžetu za 2019. godinu obezbijeđena su sredstva za rad pravosudnih organa. Tako je za sudstvo obezbijeđeno 29.982.031,69 eura (od čega 1.367.441,97 eura za Sudski savjet), a za Državno tužilaštvo 9.165.607,89 eura, od čega 560.659,95 eura za Tužilački savjet.