Region

Potočari: Obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici na ivici incidenta

Izvor

Hiljade Srebreničana, familije  ubijenih i njihovih prijatelja, ali i građana iz cijele Bosne i Hercegovine, te Evrope stigli su u Memorijalni centar Srebrenica - Potočari. Brojni autobusi iz Tuzle i Sarajeva jutros su stigli u Srebrenicu. Samo iz Federacije BiH očekuje se dolazak oko 170 autobusa.

Očekuje se da će se u tome gradu danas okupiti oko 40 hiljada ljudi. Kako javlja portal klix.ba, majke, sestre i djeca u suzama ispraćaju svoje najmilije. Počast srebreničkim žrtvama došli su odati ljudi iz brojnih gradova u BiH, ali i inostranstva. U Srebrenicu su stigli učesnici  Marša mira, maratonci koji su trčali iz Vukovara te biciklisti i motociklisti iz svih krajeva BiH.

Došli su i brojni funkcioneri  i političari iz BiH, ali na zahtjev porodica žrtava ove godine neće držati političke govore.

Kako javljaju reporteri AA, oko hiljadu Srebreničana koji su se okupili ispred bivše Tvornice akumulatora izviždali su pojedine domaće i strane delegacije u trenutku dok su izlazili iz u Spomen sobe u Potočari. Najviše gnjeva iskazano je prema američkom ambasadoru u Bosni i Hercegovini Patriku S. Munu.

Srebreničani su nezadovoljni jer, kako kažu,  međunarodna zajednica nije dopustila da se glasanje u Srebrenici na lokalnim izborima na jesen ove godine provodi prema
popisu iz 1991. godine, kada su Srebrenicu uglavnom naseljavali Bošnjaci. Prije rata su, podsjetimo, od oko 37.000 stanovnika Srebrenice, 80 posto činili su Bošnjaci.

Takođe, Srebreničani su zviždali ministru vanjskih poslova BiH i predsjedniku Socijaldemokratske partije (SDP) Zlatku Lagumdžiji, predsjedavajućem Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegoviću i hrvatskom članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću. Upućivane su i ružne riječi, a reporteri javljaju da je situacija bila krajnje neugodna i na rubu incidenta.  Strani novinari su šokirani.

Na meti kritika našao se i sam predsjednik Organizacijskog odbora i vršitelj dužnosti načelnika Srebrenice Ćamil Duraković, jer je, kako su kazali pojedini Srebreničani, dopustio posjetu Potočarima svim zvaničnicima koji su to željeli. Duraković je, navode reporteri, izrazio nezadovoljstvo ovakvim ponašanjem i ušao u verbalni duel  s nekim nezadovoljnicima. Na početku obraćanja prisutnim u Potočarima rekao je da su ga čak gađali plastičnim bocama i istaknuo da "takve treba biti sramota".

Ovo je bilo po prvi put da su Srebreničani na ovakav način iskazali svoje nezadovoljstvo prema domaćim i stranim delegacijama. Kritika su bili pošteđeni jedino zvaničnici iz Turske, koji su odlučno bili uz žrtve Srebrenice u svim prilikama.

U Memorijalnom centru Potočari pokopano je 5.137 žrtava, a danas će im se pridružiti još 520. Među njima su i: 15-godišnji dječaci Nijaz (Nusret) Hasanović, Suad (Suljo) Klempić, Emir (Ahmet) Mandžić, Adem (Fadil) Mekanić, Ahmed (Mesud) Pašić i Hajro (Rašid) Smajlović, te tri žene. Najstarija među njima je Šaha Izmirlić koja je imala 94 godine, a najmlađa je djevojka Alija Hodžić koja je imala 24 godine kada je ubijena.

Obilježavanje godišnjice počelo je u 11 sati, a nešto iza podneva trebala bi biti  klanjana zajednička dženaza. Vjerski obred predvodi poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa efendija Cerić.

Do sada je DNK analizom preliminarno utvrđen identitet više od 6.700 ekshumiranih žrtava ubijenih u Srebrenici, a još uvijek se traga za 1.500 nestalih osoba. Vlada Federacije BiH donijela je Odluku kojom se 11. jula 2012. godine - Dan sjećanja na genocid u Srebrenici - proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH.

Portal Analitika