Društvo

Potpisan Memorandum o saradnji između UCG, UDG i Mediterana

Izvor

Kako je saopšteno na konferenciji za novinare, Memorandum predviđa i zajednički rad na izmjeni dijela legislative koji se odnosi na RKCG, obezbjeđenje uslova za rad tog tijela kao i inteziviranje različitih oblika saradnje, uz uvažavanje međusobnih specifičnosti.

Rektor UCG-a Predrag Miranović, kazao je da slična tijala postoje u svijetu i da će takvim udruživanjem univerziteti zauzeti zajednički stav i prema državi i prema akademskim zajednicama izvan Crne Gore."Razgovaraćemo na sve teme od važnosti za akademsku zajednicu i stavljati ih na sto onih koji odlučuju".

On je rekao da za takvu inicijativu nije tražena saglasnost Ministarstav prosvjete i sporta. "Na ovaj način ćemo im poslati poruku da se ova ideja uvrsti u Zakon".

0806udgRektor Mediterana Slobodan Backović, kazao je da će jedna od prvih aktivnosti biti da se RKCG ozakoni izmjenama i dopuna Zakona o visokom obrazovanju "i da joj se daju prava i nadležnosti s ciljem poboljšanja funkcionisanja sistema visokog obrazovanja".

Rektor UDG-a Veselin Vukotić od RKCG očekuje da integriše intelektualni potencijal, jer samo na taj način, kako je ocijenio, može biti unaprijeđeno obrazovanje crnogorskih studenata.

- Ova inicijativa poruka je o ravnopravnosti studenata privatnih i državnog univerziteta. A država mora da shvati da treba da poboljša odnos prema nekim smjerovima i fakuletetima kojih nema na UCG, rekao je on.

Prema njegovim riječima, jedan od glavnih zadataka RKCG treba da bude bavljenje problemom upisnih politika.

- U toku je reakreditacija privatnih univerziteta, što će uskoro biti završeno, a dobili smo primjedbu sa evropskih univerziteta da je naša prolaznost veoma niska, i da mmora biti mnogo veća, a ona je mjerilo upotrebljivosti sredstava i države i porodice, kazao je Vukotić.

Rektori su kao glavne probleme sadašnjeg sistema fakultetskog obrazovanja izdvojili nedosljednu primjenu Bolonjskih principa studiranja i finansijski sistem.

- Ispoštovana je sva legislativa koja je Bolonjom propisana, ali se način rada na fakultetima nije promijenio. Potrebno je smanjiti broj studenata u grupama, povećati broj profesora i učiniti neposrednijim komunikciju među njima, neophodna je i bolja kompjuterska infrastruktura, bolja opremljenost biblioteka i radni uslovi, ocijenio je Backović.

0806meditetranVukotić je rekao da studenti moraju još tokom studija naučiti da razvijaju inicijativu i biznis ideje, a "što se finansija tiče tu smo iznad površine, ali nije bajno".

- Ne treba misliti samo o budžetu države jer postoji i onaj porodični, koji u Crnoj Gori danas daje više novca za obrazovanje nego država. Nismo mi konkurencija jedni drugima, konkurencija nam je inostranstvo i o tome treba voditi računa, ocijenio je on.

Miranović je kazao da se pokušalo metodološki utvrditi koliko košta cijena studija za jednog studenta prirodnih, društvenih i fakulteta umjetnosti, što je trebalo da predstavlja osnovicu za određivanje cijene školarina ali i državnog izdvajanja za ovaj sektor.

- Nijesmo na žalost, u ovom trenutku u tom poslu bili uspješni. Mislili smo da bi to definisanje mnoge stvari stavilo na zdravu osnovu. Smatram da je sadašnji model gurnulo sve u besomučnu trku za studentima, po principu više studenata-više novca, rekao je on.

Kako je naveo, ukoliko se nešto što prije ne promijeni, "dugoročno ćemo svi bit na gubitku".

foto: fabrikaznanja.com

Portal Analitika