- Ovaj aranžman koji smo danas zaključili, za Crnu Goru znači obezbjeđivanje finansijskih sredstava za finansiranje budžeta kako je to predviđeno zakonom o budžetu i kroz ovaj aranžman smo obezbijedili oko 85 odsto ukupno potrebnih sredstava za finansiranje za ovu godinu - kazao je ministar finansija Milorad Katnić.
On je naveo da će sredstva biti upotrijebljena za finansiranje tekućih obaveza, ali istovremeno i za finansiranje svih kapitalnih projekata i za gradnju fiskalne rezerve.

- Smatramo da je jako dobro da smo već u prvoj polovini godine obezbijedili sredstva za finansiranje za čitavu budžetsku godinu, i da smo obezbijedili sredstva za fiskalne rezerve za početak naredne budžetske godine. U tom dijelu, mislim da smo uradili jedan veoma važan posao koji nam je bio stavljen u mandat, nakon usvajanja rebalansa zakona o budžetu – kazao je Katnić.
On je istakao posebno zadovoljstvo što je Vlada dobila za ovaj posao podršku Svjetske Banke.
- Zahvaljujući posljednjim izmjenama zakona o budžetu za 2012. godinu i daljom fiskalnom konsolidacijom smo pokazali da smo odgovoran partner i da možemo da zaslužimo podršku Svjetske banke. Zato ova podrška ne znači samo podršku finansiranju budžeta, već i mnogo više. To znači podršku našim reformama i priznanje da smo uradili veliki posao i da smo stabilizovali našu ekonomiju – kategoričan je Katnić.
On je istakao da su se nakon dobijanja saglasnosti od strane Svjetske banke iz Vlade obratili finansijskim institucijama i dobili su ponude 4 renomirane finansijske institucije: Komercijalne banke UBS, Dojč banke, Credit Suiss-a i JP Morgana.
- Najbolju ponudu je dala Credit Suisse banka koja je dala maržu na euribor uvećanu za 3,5 odsto i dala je najdužu ročnost od 7 godina. Nijesam srećan kad se zadužujemo i ne smatram da to treba da karakteriše državu Crnu Goru, već smatram da u dugom roku treba da budemo fiskalno snažna država koja će imati suficit i koja će otplaćivati dugove, ali u ovim teškim godinama ekonomske krize, ovakva podrška Svjetske banke je jako važna i povjerenje finansijskiih institucija najvećih banaka da nam daju sredstva uz djelimičnu garanciju, je takođe potvrda da Crnoj Gori vjeruju finansijske institucije i da vjeruju u održivost javnih finansija – istakao je Katnić.
On je dodao da je Crna Gora popravila profil javnog duga, zato što je ročnost ukupno potpisanih 3 kredita, duža od sedam godina. Takođe je istakao da se to uklapa u buduću strategiju javnog duga koja podrazumijeva da ne samo što brinemo o visini javnog duga, nego i brinemo o profilu javnog duga.

Ona je navela da joj je veliko zadovoljstvo da sarađuje sa Credit Suisse-om i istakla da je ovo rijetka prilika gdje Svjetska banka obezbjeđuje garancije, a privatni bankarski sektor obezbjeđuje sami zajam i to pod veoma povoljnim uslovima za Crnu Goru.
- Danas imamo dva razloga za slavlje. Kao prvo, Crna Gora je dobila značajna sredstva pod veoma povoljnim uslovima, a kao drugo, poruka koju ovo današnje potpisivanje ugovora šalje međunarodnoj javnosti - a to je da Svjetska banka ima povjerenja u finansijski sistem u Crnoj Gori, koji je u posljednje vrijeme znatno ojačan i da je takođe, u Crnoj Goro ojačan i makroekonomski okvir, što je veoma važno za strane investitore - naglasila je Armitidž.
Ona je dodala da, kako je sam ministar ranije kazao, Svjetska banka nastavlja da pomaže Crnoj Gori u drugim važnim oblastima kao što je podizanje zaposlenosti, poljoprivreda, oblast energetike, i sa zadovoljstvom je istakla da je juče imala priliku da posjeti jednu zdravstvenu ustanovu u Bijelom Polju koja je dobila pomoć Svjetske banke.
- Bilo mi je veliko zadovoljstvo da, takođe, juče posjetim deponiju u Možuru koja je urađena po svim svjetskim standardima. Taj projekat je od velikog značaja za razvoj turizma u Crnoj Gori. Tu će se odlagati otpad iz jednog velikog dijela crnogorskog priobalja. Svjetska banka je veoma zadovoljna da bude partner Crne Gore u svim projektima, od kvalitetnog sakupljanja otpada do osnaživanja finansijskog sektora i makroekonomije - zaključila je Armitidž na kraju obraćanja prisutnima.