Vlada Crne Gore kroz međunarodni sporazum koji je potpisala nije mogla da nabavi patrolne brodove od francuske kompanije „Kership“, jer se na osnovu tog sporazuma nijesu mogli kupiti pomenuti brodovi, smatraju sagovornici Pobjede, upućeni u nabavke opreme i naoružanja za potrebe Vojske Crne Gore.
Umjesto toga, Vlada je „Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Francuske o saradnji u domenu odbrane sa Tehničkim aranžmanom između Ministarstva odbrane Crne Gore i ministra odbrane Republike Francuske“ uputila Skupštini na usvajanje, čime se, smatraju naši sagovornici, zaobilaze procedure, a Skupštini daju vladine nadležnosti.
Crna Gora će od francuske kompanije „Kership“ kupiti dva patrolna broda vrijednosti do 120 miliona eura. To je navedeno u tehničkom sporazumu između ministarstava odbrane dvije zemlje.
Sporazum između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Francuske o saradnji u domenu odbrane potpisan je u Parizu 3. aprila ove godine. Tada je i ministar odbrane Dragan Krapović boravio u zvaničnoj posjeti Parizu i obišao francusko brodogradilište „Kership“ u Konkarnou.
U sporazumu koji su potpisali predstavnici dvije zemlje, navedeno je da vrijednost ugovora, tačnije dva patrolna broda, ne prelazi 120 miliona eura, koliko najviše mogu koštati dva plovila. Predviđeni rok isporuke, kako je navedeno, ne prelazi rok od 36 mjeseci od dana stupanja na snagu ugovora, dok će kupljena roba biti pod garancijom dvije godine nakon dana isporuke.
Vojni analitičar Aleksandar Radić uporedio je nabavku patrolnih brodova sa nabavkom BELL-ovih helikoptera i Oškoš oklopnih vozila. U slučaju kupovine oklopnih vozila, JLTV su uzeta poslije pregovora koje je vodio Pentagon kroz program „Foreign military sale“ a ne kroz ugovor sa proizvođačem. Naoružanje za ta ista vozila, podsjetio je Radić, kupljeno je u Izraelu, a finansira se komercijalnim kreditom uzetim kod komercijalne izraelske banke.
"Za helikoptere je bila specifična situacija, zato što je BELL američko-kanadska kompanija, pa je zato bilo moguće da kanadska „Canadian Comercial Coperashion“ (CCC) obezbijedi kredit za kupovinu letilica", pojasnio je Radić.
Kod patrolnih brodova, smatra on, složenost je mnogo veća.
U konkretnom slučaju, pojasnio je Radić, ako su brodovi kupljeni od Francuza, sporazum će se potpisati direktno sa proizvođačem.
"Ali je konfuzna informacija koja je dostupna sa sajta Vlade. Objavljen je tekst ugovora sa francuskim Ministarstvom odbrane, ali to se ne odnosi na ugovor jer on još nije potpisan. To je sporazum koji se odnosi na francusku podršku u održavanju brodova i prema tom sporazumu on nije ugovor za nabavku brodova, već Francuska na liniji vlada - vlada, podržava nadzor gradnje, kontrolu kvaliteta i pruža određene usluge u intelektualnom pogledu i pogledu garancija da će biti poštovan kvalitet koji se odnosi na francusku mornaricu i da će biti primijenjen na crnogorsku ", objasnio je vojni analitičar.
Ugovor, podsjetio je, još nije potpisan, pa još ne znamo od koga i pod kojim uslovima će se uzeti kredit za kupovinu ovih brodova.
Admiral Dragan Samardžić smatra da je ova nabavka mogla da prođe i bez tendera, ali je morao da postoji drugačiji sporazum dvije vlade. Postojeći, koji su potpisali zamjenik ministra Krapovića i francuski ministar odbrane, navodi admiral, nema tu težinu i on nije mogao biti pokriće za ovu milionsku nabavku.
"Na osnovu ovog sporazuma, nije moguće nabaviti milionski vrijedne brodove. Za to je potreban posebni „gov to gov“ sporazum, koji mi ovdje nemamo. Ovdje je potpisan tehnički aranžman, kojim nije predviđena kupovina plovila", rekao je Samardžić za Pobjedu.
Kako pojašnjava, sporazum potpisan sa Francuskom je tipski (MO ima sličnih sa 30-ak država) i njime se omogućava produbljivanje saradnje u oblasti odbrane.
"Na osnovu istog, potpisuju se godišnji bilateralni sporazumi i preciziraju aktivnosti saradnje. Na osnovu tih sporazuma se ne kupuje ništa. Sporazum putem zakona potvrđuje Skupština, nesporno. Ali, Vlada je uz Sporazum „utrpala“ Tehnički aranžman, koji nema snagu međudržavnog sporazuma i kojeg, po našem zakonu, ne ratifikuje Skupština, a u Francuskoj ga čak nije razmatrala ni Vlada već je isti u nadležnosti ministra odbrane ", navodi on.
To što je Sporazum proslijeđen Skupštini na usvajanje, pokušaj je da se na mala vrata zaobiđu procedure, smatra Samardžić.
Uostalom, kako kaže, i u Tehničkom aranžmanu se decidno navodi da služi samo za asistenciju implementacije komercijalnog ugovora sa firmom „Kership“, koju je svojom voljom Crna Gora izabrala. I za tu podršku Crna Gora plaća MO Francuske 700.000 eura.
"Očigledna je namjera da se „podmetanjem kukavičjeg jaja“ Skupštini, kroz zakon koji je utvrdila Vlada, aminuje postupak nabavke suprotan EU i crnogorskoj regulativi. Ako ne vjerujete meni, pitajte francusku stranu da li ovaj komercijalni ugovor tretira kao ugovor između dvije vlade (G2G). Sporazum su ministri odbrane potpisali 4. aprila i u njemu nema pomena o brodovima. Ako se na osnovu međudržavnog sporazuma, kako tvrde Bečić i MO, a od juče i premijer, kupuju brodovi, to bi značilo da je kupovina završena danom potpisivanja sporazuma ", napisao je Samardžić na Tviteru.
Drugi sagovornik Pobjede, upućen u pitanja vojnih nabavki, tvrdi da Zakon o javnim nabavkama, u situaciji kada ne postoji Vlada - Vlada sporazum, striktno propisuje raspisivanje tendera.
Smatra da Skupština ne može ovlastiti Ministarstvo odbrane da potpisuje sporazum, već to može da učini samo Vlada.
"Tako da ne znam kako će se državni organi odnijeti prema tome", kaže naš sagovornik.
Premijer Milojko Spajić, upitan da li je bilo potrebno raspisivanje tendera za nabavku patrolnih brodova, rekao je da je ova kupovina dogovorena kroz saradnju sa Francuskom.
"Ja sam tada transparentno izašao u javnost i rekao šta smo sa Makronom dogovorili. Dogovoreno je strateško partnerstvo između naše dvije države koje podrazumijeva četiri stuba", rekao je Spajić na konferenciji za medije održanoj u srijedu.
Jedan od stubova je, kako je rekao, odbrana gdje se, ističe, potpisuje međudržavni sporazum o saradnji između dvije države.
Na ponovljeno pitanje: da li je bilo tendera, Spajić je rekao da „imamo međudržavni sporazum i na osnovu toga se sprovode takve stvari“.