Sporazum bi mogao da bude uvod u najveće promjene u Velikoj Britaniji još otkad je Irska 1920. godine stekla nezavisnost, navodi dnevnik „Gardijan“.
I London i Edinburg su tokom višemjesečnih dogovora načinili ustupke kako bi postigli sporazum u 35 tačaka koji omogućava vladi u Vestminsteru da škotskom parlamentu da ovlašćenje za organizovanje obavezujućeg glasanja, najvjerovatnije u jesen 2014. godine, prenosi Blic online.
Na referendumu 2014. godine biće postavljeno samo jedno pitanje – o nezavisnosti Škotske, a proces će nadgledati britanska Izborna komisija.
Škotska i Engleska su se ujedinile 1707. godine, kada su formirale Veliku Britaniju, sa zajedničkim monarhom, valutom i vladom u Londonu. Škotska sada ima značajnu autonomiju, uključujući parlament koji zasijeda u Edinburgu, prenosi Blic.
Pojedini stanovnici Škotske ipak žele da formiraju nezavisnu državu u okviru Evropske unije.
Lider Škotske nacionalne partije (SNP), Aleks Salmond uspio je da nakon pobjede njegove stranke na parlamentarnim izborima u Škotskoj 2011. godine, nezvaničnom kampanjom utre put za sazivanje referenduma.
"Očekujem da će sporazum postignut s premijerom Kameronom obezbijediti ne samo održavanje referenduma u Škotskoj, već i poštovanje osnovnog prava naroda Škotske da izabere sopstvenu budućnost", rekao je Salmond.
Britanski premijer Dejvid Kameron je ocijenio da su dvije vlade postigle dogovor o organizovanju referenduma koji će biti zakonit, pravičan i od presudnog značaja.
"To označava važno poglavlje škotske priče, omogućava da počne prava debata i otvara vrata ka rješavanju najvažnijeg pitanja - odvojena Škotska, ili Ujedinjeno Kraljevstvo", kazao je britanski premijer.
Prema rezultatima najnovijih anketa, većina Škota je za ostanak u Britaniji, dok između 30 i 40 odsto njih podržava nezavisnost, ali i dalje ima mnogo neopredijeljenih, prenosi Blic online.

Foto: concierge.com; rts.rs