To su poručili učesnici konferencije "Unapređenje postupka javnih nabavki u Crnoj Gori". Iz Vlade najavljuju skoro donošenje novog Zakona o javnim nabavkama, kojim će biti prevaziđeni dosadašnji problemi, javila je Antena M.
Važeći zakon o javnim nabavkama na snazi je skoro četiri godine.
Ministar finansija Igor Lukšić kaže da je od 2007. do 2009. u sistemu javnih nabavki utrošeno oko 1.5 milijardi eura, uz uštede od osam odsto, odnosno 100 miliona eura. To, ističe Lukšić, pokazuje napore države da smanji javnu potrošnju i dugoročno stabilizuje finansije.
"Međutim uprkos dobrim rezultatima u ovoj oblasti, tokom periodaprimjene važećeg zakona po javnim nabavkama , naša iskustva ukazala su na potrebu daljeg razvoja i unapređenja propisa koji regulišu ovu oblast, pa nas u narednom periodu očekuje donošenje novog Zakona o javnim nabavkama. U tom kontekstu, neophodno je kontinuirano unapređivati sistem javnih nabavki i u drugim segmentima, prije svega, kroz obuku i osposobljavanje svih subjekata koji učestvuju u postupcima javnih nabavki a naročito državnih službenika koji obavljaju ove poslove."
I sa evropskih adresa stižu preporuke da se novi zakon donese što prije. Šef Delegacije Evropske komisije u Crnoj Gori Leopold Maurer podjseća da EU godišnje oredviđa pet miliona eura za projektre iz oblasti javnih nabavki:"Ključni principi Eu su racionalnost i efikasno korišćenje javnih sredstava, podsticanje konkurencije, transparentnost, ravnopravan tretman svih ponuđača, provjerljivost informacija i pravila za borbu protiv korupcije i sppriječavanje konflikta interesa. Ja se iskreno nadam da novi nacrt zakona o javnim nabavkama će biti usvojen predstojećih mjeseci. Crna Gora treba da ojača kontrolu realizaciju ugovora da pojednostavi temndersku dokumentaciju."
Sekretar Komisije za kontrolu i praćenje postupka javnih nabavki Katarina Radović saglasna je da je nophodno donošenje novog zakona. Najčešće se, kaže zloupotrebljava institut žalbe:
"Stoga cijenimo da bi bilo potrebno, kao što je to slučaj i u zemljama u okruženju, kao i zemljama EU, uvesti zakonsku obavezu plaćanja naknade za vođenje postupka prilikom izjavljivanja žalbe Državnoj komisiji. Takođe, imajući u vidu karakter javnih nabavki koji je po svojoj prirodi hitan, kao i činjenicu da je u 90 odsto slučajeva prigovor naručioca odbijen kao neosnovan, ocjenjujemo da je i u ovom dijelu postupka potrebno predvidjeti efikasnije rješenje."
Predsjednik Revizorkog suda Slovenije Igor Šolters naglašava potrebu primjene zakonskih rješenja, jer, kako kaže, nije dovoljno sve staviti na papir:"Novac naravno treba potzrositi u okviru zakona, ako ga ne potrošite u okviru zakona znači da niste radili legalno. Javne nabavke nisu samo dužnost nego su i mogućnost, one zapravo nisu samo cilj nego su samo sredstvo za postizanje cilja."
Konferenciju "Unaprijeđenje procesa javnih nabavki u Crnoj Gori" organizovala je Delegacija EU u Crnoj Gori.