Optužnicom koja je objedinila predmete „Trejdjunik“, „Megapromet“ i „Prijevor“ obuhvaćeni su: Aleksandar Tičić, Milenko Medigović, Novak Klisić, Mirjana Marović, Stevica Dragović, Miodrag Mirović, Marko Radunović, Milka Lazarević, Ljubiša Baćević, Milojka Kovačević i Dragica Popović.
Na ročištu za kontrolu dokaza koje je Specijalno tužilaštvo ponudilo uz optužnicu, odbrana okrivljenih zauzela je stav da se njihovi branjenici ne mogu optuživati na presudi protivSvetozara Marovićakoja je donijeta po osnovu nagodbe sa tužilaštvom.
Branilac Aleksandra Tičića, advokat Goran Rodić, ukazao je da tužilac retroaktivno koristi odredbe Zakona o krivičnom postupku čija je primjena počela 2010. godine na radnje koje su se desile prije.
On je pojasnio da se ova nezakonitost ne može pravdati na sada već pravosnažnim presudama protivLazara Rađenovića, Miloša, Draganai Svetozara Marovića koje su donijete po osnovu sporazumnog priznanja krivice i iz tog razloga nijesu prolazile dalju kontrolu pred Apelacionim sudom a koji je zbog iste ovakve nezakonitosti ukidao presude donošene u redovnom postupku.
Advokat Rodić se pozvao na optužnicu protivOlive Ilinčići ostalih a koju Apelacioni sud nije prihvatio upravo iz razloga što je tužilac optužbe temeljio na sporazumnim priznanjima krivice Marovića i pripadnika njegove grupe.
"Tužilaštvo ni u jednom predmetu nije saslušavalo osuđena lica iz onih 10 presuda već te presude tretira kao dokaz što je, prema stavu Vrhovnog suda iz 2017. godine, nedozvoljeno", ukazao je tada advokat Rodić.
On smatra da je svjedok saradnik, pokojniRajko Kuljača, u slučaju ,,Trejdjunik“ vezano za potpisivanje aneksa 3 gdje je Tičića uveo u krivičnu odgovornost za zloupotrebu položaja pokušao vršiti disperziju svoje odgovornosti na veći broj lica.
Advokat Rodić je ukazao da Specijalno tužilaštvo u posljednjih šest godina nije preduzelo nijednu istražnu radnju u odnosu na Tičića i ostale okrivljene, ali da ih je tokom ovih godina nekoliko puta pozivalo da zaključe sporazumno priznanje krivice kako bi se na taj način ,,prebilo“ vrijeme koje su proveli u pritvoru.
Advokat Dragoljub Đukanoviću kazao je sudu da se Tičić našao na optužnici iako nije radio u budvanskoj opštini u vrijeme potpisivanja aneksa 3 vezano za raspodjelu poslovno-stambenog prostora u tržnom centru ,,TQ plaza“ čime je nanijeta višemilionska šteta državnom budžetu.
On je naveo da su razlozi Svetozara Marovića zbog kojih je potpisao sporazum o priznanju krivice njegova stvar, kao i da je tada mogao da priča bajke.
"Ali kad se nešto tako potvrdi i dođe do momenta da od njegovog iskaza zavisi sudbina drugih ljudi, treba ga pozvati da svjedoči u ovom predmetu", ukazao je advokat Đukanović.
Branilac Stevice Dragovića, advokat Dragan Šoć, je kazao da optužnica SDT-a predstavlja obračun sa visokom korupcijom pod pokroviteljstvom politike.
"Ovi ljudi koji su imali tu sreću ili nesreću da su poznavali Svetozara Marovića postali su dio konstrukcije organizovanog kriminala. Svi su odbili da sporazumno priznaju krivicu, a što je uradio i Stevica Dragović iako je bio izložen pritiscima", kazao je advokat Šoć.
On je naveo da nema razumijevanja za profesionalno nekorektno postupanje tužilaštva i da se nada da sud neće dozvoliti da bude njegova produžena ruka.
Iz istih razloga i odbrana ostalih optuženih takođe je zatražila obustavu postupka.
Podsjećamo da je Svetozar Marović ove optužene označio kao osobe koje su po njegovim nalozima ostvarivale njegove naume u malverzacijama prilikom izgradnje tržnog centra ,,TQ Plaza“, ali i prodaji opštinskog zemljišta na Prijevoru ispod tržišne cijene gdje je njegov sin Miloš planirao izgradnju salona namještaja.