Društvo

Sindikalci najavili za ponedjeljak sastanak kako bi planirali zajedničku borbu za plate zaposlenih u javnom sektoru

Povećanje plata u prosvjeti koštalo bi državu oko 18 miliona eura

Prosvjetari tvrde da im je prosječna plata oko 800 eura, uključujući i univerzitetske profesore, a da je, ako se oni isključe iz računice, znatno manja, te da bi povećanje u skladu sa potpisanim GKU iznosilo od 70 do 80 eura. Veće plate traže i u Sindikatu uprave i pravosuđa i poručuju da su spremni da se za njih bore uz najavu da će u ponedjeljak organizovati sastanak i sa drugim sindikatima radnika u javnom sektoru kako bi planirali zajedničku dalju akciju

Poručili da će protesta biti ako se što ne promijeni narednih dana Foto: Pobjeda
Poručili da će protesta biti ako se što ne promijeni narednih dana
PobjedaIzvor

Na osnovu grubih, ali prilično tačnih procjena, kako kaže predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović, uvećanje plata prosvjetnim radnicima u skladu sa Granskim kolektivnim ugovorom koji je potpisala prethodna, a u projekciji novog budžeta ignorisala Vlada Milojka Spajića, koštalo bi oko 18 miliona eura.

Božović je na zajedničkoj konferenciji za medije sa predstavnicima Sindikata Uprave i pravosuđa, koje prema riječima predsjednika tog sindikata Nenada Rakočevića more isti problemi, kazao da s obzirom na to da zaposleni u prosvjeti čine otprilike četvrtinu zaposlenih u javnom sektoru, ukupni izdatak za povećanja plata u javnom sektoru bi iznosio od 70 do 80 miliona eura.

Oni to opravdavaju povećanjem budžeta, u odnosu na prethodnu godinu, u iznosu od oko pola milijarde eura, prenebregavajući činjenicu da se to uvećanje dominantno odnosi na vraćanje dospjelih dugova države od 500 miliona eura.

– Ako je taj budžet prošle godine bio oko 3 milijarde i 100 miliona, čini mi se da je 500 miliona uvećanje... Kada izračunate u procentima, oko 17-18 procenata. Dakle, budžet se uvećava za toliki procenat, a mi tražimo zapravo da se ispoštuje dogovor od 10 odsto uvećanja u skladu sa potpisanim Granskim kolektivnim ugovorom – kazao je Božović.

Protesti i tužbe teške, prema tvrdnjama sindikalca Božovića, oko 20 miliona eura biće najvjerovatniji odgovor prosvjetnih radnika na obrazloženje Vlade da u budžetu nema para za povećanje plata od 1. januara.

Prosvjetari tvrde da im je prosječna plata oko 800 eura, uključujući i univerzitetske profesore, a da je ako se oni isključe iz računice, znatno manja, te da bi povećanje u skladu sa potpisanim GKU iznosilo od 70 do 80 eura.

Veće plate traže i u Sindikatu uprave i pravosuđa i poručuju da su spremni da se za njih bore uz najavu da će u ponedjeljak organizovati sastanak i sa drugim sindikatima radnika u javnom sektoru kako bi planirali zajedničku dalju akciju.

Iz Sindikata prosvjete su kazali da su protesti izvjesni, ali i da su tužbe realan scenario jer smatraju da je njihov GKU potpisan prošle godine, kojim je predviđeno povećanje plata za 10 odsto od januara naredne godine, brutalno prekršen.

– Protesta će biti, međutim ne isključujemo mogućnost da se u narednih nekoliko dana stvari i promijene. Svi su zainteresovani za ovo uvećanje. Dakle, potencijalno 15.000 tužbi bi proizvelo ogroman trošak od oko 20 miliona eura samo za sudske troškove – poručio je Božović.

Sindikat uprave i pravosuđa koji, prema riječima njihovog predsjednika, zastupa 23.000 radnika, a posredno preko ostalih ustanova i institucija koje se vežu za granski kolektivni ugovor oko 28.000 zaposlenih, zahtijeva uvećanje zarada od 25 odsto kako bi se neutralisali efekti, kako je kazao Rakočević, progresivne stope inflacije.

– Ova priča je završena od Vlade. Budžet je zaokružen. Vlada ga je usvojila, tako da nama predstoji sada borba. Na sastanku u Vladi je rečeno da je prethodni kabinet pogriješio u koracima i da oni to sad ne mogu da isprave. Prethodna vlada nije predvidjela, možda, uvećanje budžeta od 500 miliona i zaduženja od milijardu i sto miliona. Oni su predvidjeli da oni mogu i dalje da reaguju ako hoće i imaju vremena da isprave ovu nepravdu – kazao je Rakočević.

Iz Pokreta Ura najavili su da će amandmanski djelovati na budžet na zahtjeve prosvjetara za uvećanja zarade za 10 odsto, kao što je to predvidio potpisani Granski kolektivni ugovor, ukoliko premijer Milojko Spajić ne ispuni svoje zakonske obaveze.

Iz te stranke su saopštili da ne može povećanje budžeta za Kabinet premijera i Generalni sekretarijat Vlade od 2,1 milion eura, koji, kako kažu, služe za bahaćenje premijera, službene ručkove i reprezentacije, biti važnije od zarada naših profesora i nastavnika.

Ovo dušebrižništvo Ure možda bi i imalo smisla da kabinet bivšeg premijera Abazovića, prema podacima iz analitičkih kartica, nije u posljednjem mjesecu rada napravio troškove veće od 112.000 eura, od čega je većina otpala na zarade i izmirenje obaveza po osnovu ugovora o djelu, te da istog mjeseca Generalni sekretarijat Vlade nije potrošio gotovo 430.000 eura.

Portal Analitika