"Dešavanja na terenu apsolutno ne idu u prilog epidemiološkoj situaciji i za očekivati je da broj oboljelih bude još veći", kazao je pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje, Senad Begić na pres konferenciji Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti.
Begić je naveo da je tokom posljednja 24 sata registrovano 496 novih slučajeva koronavirusa, a tokom večeri i jutra biće obrađeno još 500 uzoraka iz privatnih zdravstvenih ustanova.
U Crnoj Gori je hospitalizovan 271 pacijent, rekao je direktor opšte bolice u Baru Dragoslav Tomanović.
On je rekao da je pozitivno 75 zdravstvenih radika, 11 su suspektni a pet su nezdravstveni radnici koji rade u sistemu zdravstva.
Takođe, kazao je da Covid odjeljenjem u Baru rukovodi četiri doktora.
Begić je istakao da ne vidi drugi izlaz, osim u pooštravanju mjera.
"Mislim da je to svima jasno. Onome kome nije jasno, treba da bude. Da li će do toga doći, ne znam. Ja bi to doživio kao lični poraz. Devet mjeseci se borimo sa istim virusom, devet mjeseci nismo u stanju da shvatimo. Očigledno da drugog izlaza nema. Situacija u regionu je takva a za dan broj oboljelih raste tri četiri puta. Mislim da imamo način da izbjegnemo, ali se plašim da smo zakasnili", navodi Begić.
Kada se radi o skraćivanju saamoizolacije Begić je rekao da su taj model iskoristile iz ekononskih razloga.
“Ipak 14 dana je opotrebno da osoba ne bude zarazna po okolinu”, rekao je on.
On je naveo da su potpisani ugovori sa laboratorijama i da če ono što ne bude bilo obrađeno u Institutu bilti poslato drugim laboratorijama.
"Nadam se da će se tako smanjiti broj čekanja na rezultate testova.", ističe on.
Na činjenicu da su doktori ispratili mitropolita Amfilohija rekao je da ih razumije ali ne opravdava.
"Kako epidemiolog u potpunosti shvatam religijska osjećanja i emocije prema autoritetima. Nažalost mi doktori ne možemo sebi priuštiti luksuze koji drugi građani mogu. Mislim da je sve moglo biti drugačije zbog bezbjednosti. Treba biti iskren kritičan i samokritičan i msilim da je moglo drugačije a zbog bezbjednosti pacijenata koje se liječe u KCCG jer svako skidanje maske predstavlja lični rizik i rizik po zdravlje osobe koja je masku uklonila ”, rekao je Begić.
Upitan da li Podgorici prijeti zaključavanje, Begić je kazao da nema drugog rješenja.
"Podgorica je na ivici da pređe u grupu tri i da kumulativna incidencija bude iznad 800, Sa brojevima od danas i subote i nedelje, Podgorica teško da može da izbjegne grupu tri i plašim se da ne probije i grupu od 1200 što bi značilo i zatvaranje posle 22 sata", istakao je Begić.