Strah lokalnog stanovništa Golije da će uništavanje viškova naoružanja izazvati ekološku katastrofu je neopravdan, jer je to nešto što se radi u svim zemljama svijeta prema određenim procedurama, i nigdje nije zabilježen slučaj ugrožavanja životne sredine, ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika vojni anlitičar iz Beograda Zoran Dragišić.
Jedan od vodećih stručnjaka za bezbjednost u regionu je uvjeren da crnogorska Vlada - budući da je Crna Gora na samom pragu ulaska u NATO - uništava viškove naoružanja u skladu sa svim standardima koji postoje u toj oblasti. Ipak, da bi se izbjegle sve nedoumice i suzbio strah lokalnog stanovništva Dragišić smatra da Ministarstvo odbrane treba da angažuje stručnjake iz oblasti ekologije i naoružanja koji bi pružili dodatne garancije za lokalno stanovništvo.
- Siguran sam da je država Crna Gora sve do sada što je uništila od viškova naoružanja - uništila u skladu sa svim standardima koje postoje u ovoj oblasti. Država je u Akcionom planu za članstvu (MAP) i uništavanje se nadgleda od strane svih međunarodnih institucija, pa čak i od strane agencije Ujedinjenih nacija, kaže Dragišić za Portal Analitika.
Međutim, taj stav ne dijeli lokalno stanovništvo: postala je praksa da se - kada god Ministarstvo odbrane odluči da u crnogorskim planinama uništi viškove naoružanja - javi oštar otpor lokalnog stanovništa.
Ponavljanje protesta: Ovaj put se desilo na planini Goliji gdje je policija prije dva dana privela više od 30 tamošnih mještana, koji su barikadama pokušali da spriječe prolaz vojne kolone do planine Latično gdje se uništava višak minsko-eksplozivnih sredstava. Višak vojnog naoružanja se uništava prema sporazumu o vojno-tehničkoj saradnji između Crne Gore i SAD, koje je počelo je prije dvadesetak dana na privatnom imanju jednog od žitelja tog područja. Uništavanje je povjereno nikšićkoj kompaniji ''Buster'', koja je posao dobila na osnovu vojno-tehničkog sporazuma o neutralizaciji skoro 1.200 tona viška ubojnih sredstava.
Vojska je prije dvije godine pokušala da višak naoružanja uništi na području nikšićke Župe, na lokalitetu Borova brda, ali su ih mještani dugotrajnim protestima spriječili. Isti slučaj se desio i prilikom pokušaja uništavanja viškova oružja i u Bresticama, takođe u nikšićkoj opštini. Da li je u pitanju neznanje i strah lokalnog stanovišta ili Vlada cjelokupnu akciju nije dobro pripremila – to pitanje je u centru pažnje crnogorske javnosti. Treba reći da otpor uništavanja oružja od strane lokalnog stanovništva od svih država u regionu zabilježen - samo u Crnoj Gori.
Loše pripremljena akcija: Za penzionisanog generala Blagoja Grahovca nema dileme- Ministarstvo odbrane je loše pripremilo akciju uništavanja viškova naoružanja; akcija je vođena sa veoma malim stepenom transparentnosti pa Grahovca ne čudi otpor lokalnog stanovništva.
„Zadatak u suštini nije dobro pripremljen; nije se uspjelo da se građanima objasni naglašena potreba da se višak naoružanja uništi i građani upute na to koja su moguća rješenja. Očigledno je da vlast nije uradila niti jedno niti drugo - pa su nastupili problemi, ocjenjuje Grahovac za Portal Analitika.
Stavove generala Grahovca donekle dijeli i Zoran Dragišić koji smatra da je Ministarstvo odbrane trebalo - paralelno sa akcijom uništavanja - da edukuje lokalno stanovništvo; da se pedantno i iscrpno objasni na koji se način se uništavanje radi i uvjeri ih da neće biti nikakvih opasnosti po životnu sredinu.
Ekolozi da pomognu : Dragišić smatra da bi bilo jako dobro – i neophodno u postojećoj situaciji - da Ministarstvo odbrane pošalje stručnjake koji se bavi pitanjima ekologije i pitanjima naoružanja da objasne građanima procedure uništavanja oružja.
Profesor na beogradskom Fakultetu za bezbjednost preporučuje da čak i nezavisni stručnjaci za pitanje životne sredine budu angažovani kao dodatna garancija stanovništvu da neće doći do narušavanja i opasnosti po životnu sredinu i zdravlje građana.
-To je način da se problem riješi na adekvatan način. Za stanovništvo Crne Gore je mnogo rizičnije da žive pored magacina gdje se nalazi oružje kojem ističe rok trajnja i gdje šumski požar ili bilo kakva nepogoda mogu izazvati katastrofu - nego da se to naoružanje na propisan način uništi, kaže Dragišić.
Problemi sa ''Busterom'': Prema mišljenju jednog od sagovornika Portal Analitika postoji i druga dimenzija problema koja dodatno uznemirava mještane Golije - odabir kompanije za uništavanje naoružanja. General Grahovac upozorava da je firma ''Buster'' iz Nikšića, koja je angažovana na uništavanju naoružavanja, već napravila problem sa eksplozijom na Viru koji je ostavio velike posljedice i podsjeća da je u pitanju slučaj koji nikada nije zaključen.

- Kada se to sklopi ne može se izbjeći zaključak da neko iz svog interesa rukovodi ovom akcijom, smatra Grahovac i napominje da vlast ne uvažava legitiman otpor lokalnog stanovništa već pokušava golom silom da riješi novonastali problem.
Glavni bezbjedonosni probem Crne Gore : Ipak, i Grahovac i Dragišić su saglasni da je višak naoružanja glavni bezbjedonosni problem Crne Gore, koji treba riješiti.
- U Crnoj Gori je ostalo dosta oružja od bivše Jugoslovenske narodne armije, pa zatim od Vojske Jugoslavije i na kraju od Vojske Srbije i Crne Gore.To može biti ozbiljan bezbjedonosni rizik jer je adekvatno čuvanje naoružanja veoma skup proces, gdje se bespotrebno troši groman novac.Vidjeli ste šta se dogodilo u Srbiji u Paraćinu i u Crnoj Gori na Viru sa eksplozijom vojnog skladiša.Taj primjer je dobar za stanovništvo koje se buni protiv uništavanja viškova naoružanja, objašnjava Dragišić.
Ideja o Beranama: Oba sagovornika Portal Analitika su saglasni da višak naoružanja treba uništiti, samo je pitanje – gdje to uraditi. Građani Golije ne daju da se te aktivnosti obavljaju na teritoriji njihove planine. Slično se dogodilo i u Župi kada je akcija uništavanja stopirana na lokaciji Borova brda, a prije toga i u Bresticama.
General Blagoje Grahovac predlaže novu lokaciju - bivšu fabriku naoružanja ''Polieks'' u Beranama, koja je i u bivšoj SFRJ bila namjena za uništavanje viškova naoružanja. „To je prostor koji je bio namijenjen za te stvari. Očigledno da je neko zaobišao tu lokaciju iz nekih razloga'', kaže Grahovac sumnjajući da je korupcija motiv „nesnalaženja“ nadležnih državnih službi u čitavom slučaju.
Na prethodnu akciju uništavanja oružja u Nikšićkoj župi završnu tačku su, prije dvije godine, stavili lično predsjednik Filip Vujanović i ministar odbrane Boro Vučinić odustajući od uništavanja naoružanja na lokaciji Borova brda. Da li će tako biti i ovog puta?
Nenad Zečević