Politika

Pravedna Crna Gora: Za slobodnog građanina - protiv partitokratije

Izvor

- Uvjereni da vladajuća koalicija snosi najveću odgovornost za teško stanje u kojem se nalazi  Crna Gora, kao i da je svojom ukupnom postreferendumskom politikom proizvodila probleme, pokazujući nespremnost i nemoć pred brojnim institucionalnim, ekonomskim, socijalnim i društvenim nevoljama, uključujući razarajuću partitokratiju i endemski klijentelizam, nepotizam i  korupciju; Svjesni da reformatorsku i pravednu državnu politiku ne može voditi opozicija koja je zarobljena u maglama populizma, strančarenja i tuđe političke ideologije - odlučili smo da formiramo otvoreni, demokratski i liberalni politički klub pod nazivom Pravedna Crna Gora, ističe se u preambuli Deklaracije koja će biti usvojena na sjednici 21. maja u Podgorici.

U Deklaraciji koja je ponuđena na razmatranje osnivačima političkog kluba Pravedna Crna Gora ističe se neophodnost da crnogorsko društvo, pod vođstvom i uticajem reformatorske državne politike, doživi radikalan preobražaj.

Portal Analitika ekskluzivno objavljuje djelove Deklaracije koja će biti usvojena na sjednici Pravedne Crne Gore 21. maja:

(1) Opredijeljeni smo za promjene političkog sistema zasnovanog na partitokratiji. Politička klasa je stvorila uređenje koje odiše političkom i socijalnom diskriminacijom i marginalizovanim građaninom. To zahtijeva sistemsko razvlašćivanje stranaka i suprostavljanje brojnim političkim privilegijama (bez stanova za političke funkcionere, ukidanje političkih penzija, ukidanje sinekurističkih upravnih odbora u javnom sektoru, politička neutralizacija Uprave za kadrove, razgraničenje političkih i profesionalnih funkcija itd.).

(2) Politika posvećena uspostavljanju efikasne i funkcionalne pravne države predstavljaće naš  prioritet. Zbog toga se zalažemo za donošenje proširenog antikorupcijskog zakona koji bi imao i retroaktivnu odredbu o ispitivanju porijekla imovine svih javnih funkcionera počev od 1990. godine. Istovremeno, Crnoj Gori je potreban poseban antimafijaški zakon kojim bi se detaljno uredilo oduzimanje, korišćenje i  raspodjela kriminalom stečene imovine.

(3) Naš politički i društveni ideal je društvo oslobođeno od bilo kog oblika diskriminacije. Šovinizam, klerikalizam i velikodržavne ideje moraju biti društveno razobličeni i politički marginalizovani. Osporavanje i negacija crnogorskog istorijskog, nacionalnog, kulturnog  i duhovnog identiteta za nas je neprihvatljivo i ne može biti predmet političkih pogađanja. Mi nemamo rezervnu državu i zato Crnu Goru smatramo domovinom svih njenih građana, nezavisno od njihovih ličnih svojstava, nacionalne, vjerske ili kulturne pripadnosti.   

(4) Suština naše ekonomske politike ogledala bi se u: podsticanju zapošljavanja kroz razvoj multigranske privrede i međuregionalnog povezivanja, privlačenju srednjih i malih stranih investitora, preduzetničkom povezivanju naše dijaspore i iseljenika sa domaćom poslovnom zajednicom, stvaranju pravedne poreske politike (porez na lično bogatstvo) i neophodnog državnog intervencionizma, drastičnom smanjenju javne potrošnje uz redukciju nagomilanih državnih i regulatornih institucija, reviziji politike državnog zaduživanja, očuvanju i povraćaju državnog vlasništva nad javnim dobrima i prirodnim monopolima; definisanju podsticajnog ekonomskog i radnog zakonodavstva koje bi favorizovalo pošteni biznis i rad i otvorilo pitanje suočavanja sa špekulativnim i neuspješnim privatizacijama i dekadentnim finansijskim tržištem.

(5) Crnogorsko društvo, pod vođstvom i uticajem reformatorske državne politike, mora doživjeti  radikalan preobražaj. U tom smislu, nužna je afirmacija politike koja bi eliminisala sve oblike socijalnog sinekurizma (politički parazitizam, institucionalne apanaže), potcjenjivanje znanja i predanog rada i marginalizaciju kulturnog i kreativnog stvaralaštva. Pritom, temeljita rekonstrukcija obrazovnog sistema u cilju reafirmacije nastavničkog zvanja i uvođenja obaveznog srednjoškolskog obrazovanja mora biti prvi krupan iskorak. Visoko obrazovanje mora biti iznova reformisano i to na način što će se izvršiti suštinska transformacija državnog univerziteta shodno   potrebama nacionalnog tržišta i međunarodne konkurentnosti Crne Gore.

(6) Crna Gora treba da gradi dobre međudržavne odnose i bude dio Evropske unije i NATO  saveza. Crnoj Gori je mjesto među zemljama koje baštine srodnu civilizaciju, bliske društvene vrijednosti i antifašističko nasljeđe.  

 

Portal Analitika