On smatra da bi trebalo osmisliti strategiju i pronaći modalitete da se iskoriste svi intelektualni resursi države.
„U suprotnom, besmisleno je organizovati studijske programe za međunarodne odnose i diplomatiju, i regrutovati toliki broj mladih ljudi koji kasnije ne uspijeva da se profesionalno ostvari u odgovarajuæim državnim institucijama“, kazao je Radonjić, javlja Mina.
On smatra da u mnogim oblastima, a naročito ekonomskoj, postoji prostor za jačanje odnosa na relaciji matica - dijaspora.
„Neophodno je intenzivirati preduzetničko povezivanje naše dijaspore sa domaćom poslovnom zajednicom, uzimajući u obzir njen veliki finansijski potencijal“, kazao je Radonjić na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, poslovni forumi i slična okupljanja iseljenika sa predstavnicima relevantnih državnih institucija i domaćih kompanija bi bili odlična platforma za uspostavljanje kontakata i impuls za zajedničke ekonomske projekte.
„Na taj način bi se stvorili povoljniji uslovi da se kapital dijaspore vrati u maticu ulaganjem u domaće kompanije i za ostvarivanje kontakata sa stranim turoperatorima, što bi omogućilo privlačenje novih turista i potencijalnih investitora“, rekao je Radonjić.
On smatra da je potrebno uvećati pomoć u vezi očuvanja i njegovanja jezika, kulture i tradicije svih zajednica crnogorske dijaspore, bez politizacije i zloupotrebe u dnevnopolitièke svrhe.
„Crnogorska dijaspora bi na alternativan način mogla da doprinese promociji pozitivnih vrijednosti koje baštini crnogorsko društvo, kao i poslovnog ambijenta u Crnoj Gori“, poručio je Radonjić.
On smatra da se u okolnostima globalizacije, čije je pogonsko gorivo ekonomija, nameće potreba intenzivnije ekonomske diplomatske aktivnosti.
„Pravedna smatra da bi u diplomatsku mrežu trebalo uključiti eksperte iz međunarodnih ekonomskih odnosa, sa vještinama ekonomskog posredovanja i pregovaranja. Ove ekonomske diplomate, koje bi birala nezavisna komisija, bi bili posvećeni realizaciji ekonomskih prioriteta i interesa Crne Gore“, naveo je Radonjić.