Kriza oživjela tiraž Marksovih knjiga:
Izdavač Margit Ostervold prenosi da je, sa dolaskom ekonomske krize, ime Karla Marksa odjednom postalo aktuelno. Iako je, kako kaže, riječ o teškom štivu. Njen kolega Jern Šitrumpf iz Berlina izdaje klasična pisana izdanja djela Marksa i Engelsa:

„Poznajem samo nekoliko ljudi koji su njihove knjige pročitali od korice do korice. Radi se o tome da se iz tih knjiga uči i kako razmišljati. To su knjige za osposobljavanje sebe samog, a ne knjige u kojima se objavljuju nekakve istine“.
„Marks – teoretičar slobode!“:
Iako opus Karla Marksa i Fridriha Engelsa nije teško razumjeti, 2008. je u Nemačkoj prodato 4.500 primeraka „Kapitala“. Poređenja radi, tokom 2005. ih je bilo prodato samo 750. U poslednje vrijeme formirani su i mnogi čitalački kružoci u kojima se raspravlja o ovoj knjizi. To nije više znak oduševljenja kakvo su imali šezdesetosmaši, već aktuelnost djela u jednom novom vremenu.
Sociolog Hajnc Bude kaže da se na Marksa danas prevashodno gleda kao na teoretičara slobode: „Kada govorimo o slobodi – onakvoj kakvu bismo želeli u budućnosti – onda dio tih razgovora mora biti Karl Marks“.
Kristel Vester / Saša Bojić -Deutsche Welle