Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Prebacivanjem odgovornosti za štrajk na državu, Sindikat traži krivca u drugima i krije da nije napravio nijedan ustupak

"Sindikat Telekoma tri mjeseca ne pokazuje želju da okonča neopravdani štrajk"

Prebacivanjem odgovornosti za štrajk na državu, Sindikat traži krivca u drugima i krije da nije napravio nijedan ustupak

Štrajk manjeg dijela zaposlenih Crnogorskog Telekoma će biti završen kad predsjednik Sindikata Telekoma Željko Burić i njegovi mentori konačno pristanu na ozbiljan i na argumentima zasnovan dijalog i prestanu s prijetnjama, ucjenama, širenjem neistina i manipulacijom da će neko van Telekoma donositi nezakonite odluke o kompaniji koja jeste (iako Burić tvrdi suprotno) jedan od najboljih poslodavaca u Crnoj Gori i koja posluje isključivo u skladu sa zakonima ove države i najboljim praksama, kazali su iz ove kompanije. 

Prebacivanjem odgovornosti za štrajk na državu, Sindikat traži krivca u drugima i krije da nije napravio nijedan ustupak Foto: Telekom
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode, riječ je o stabilnoj kompaniji u kojoj je najmanja mjesečna zarada oko 900 eura, prosječna oko 1.300 eura, u kojoj zaposleni imaju besplatno privatno zdravstveno osiguranje za preglede i liječenja u privatnim zdravstvenim ustanovama do 1.500 eura, to isto obezbijeđeno i za djecu zaposlenih, subvencionisana ljetovanja i zimovanja u prestižnim hotelima u zemlji i regionu, subvencionisan rekreativni program i teretane, otpremnine od preko 60 hiljada eura, sportske susrete zaposlenih, mogućnost stalnih usavršavanja, obuka i kurseva o trošku kompanije, odlične uslove za rad i napredovanje. 

„Ukratko, riječ je o uslovima kojima se mali broj privatnih kompanija u zemlji može pohvaliti, dok vjerovatno najveći broj građana Crne Gore radi za značajno manje. Sa takvim uslovima u Crnogorskom Telekomu, rukovodstvo Sindikata u oktobru odlučuje da pokrene ovaj neopravdani štrajk, tražeći 30% veće plate (na početku čak i 50% veće!), kao i više novca za sve druge benefite“, ističu u saopštenju. 

Ovaj, kako dodaju, neopravdani štrajk čelnik Sindikata zasniva na pogrešnoj premisi da posjeduje silu kojom će natjerati kompaniju da ispuni njegove hirove, ne zahtjeve, koji su više hirovi, tako što će zaposlenima koji u Telekomu godinama rade preko agencija za ustupanje zaposlenih treba zabraniti rad dok traje štrajk. 

„Lošim tumačenjem i elementarnim nerazumijevanjem Zakona o štrajku, Burić je na taj način mobilisao 196 zaposlenih za štrajk (u štrajku ih je trenutno ostalo 165), vjerujući da će inspekcijskim terorom nad kompanijom zatvoriti sva radna mjesta zaposlenih preko ustupanja kao i partnerskih firmi koje za Telekom rade dugi niz godina, i na taj način silom zatvoriti operacije ove firme i prisiliti kompaniju da učini nešto što je poslovno nelogično, nemoguće i štetno za svih 475 zaposlenih. Međutim, Buriću to nije uspjelo, i sada se obraća političkim subjektima da ga spase od hira u koji je uveo 165 ljudi“, ističu u saopštenju. 

Takođe, kako navode, Burić je dijelu zaposlenih Telekoma koji su u štrajku obećao da će za vrijeme provedeno u štrajku dobiti platu, iako je to suprotno Zakonu o štrajku, pa je na taj način ozbiljno izmanipulisao dio zaposlenih koji to nisu znali ili nisu željeli da razumiju. 

„Sad će za završetak štrajka tražiti isplate tih plata, što se neće dogoditi jer bi to bio ozbiljan presedan ne samo za Crnogorski Telekom nego i za cijelu poslovnu zajednicu u Crnoj Gori – ako bi se za vrijeme štrajka isplaćivala plata, u zemlji bi se svakodnevno organizovali štrajkovi jer ne bi bilo nikakvih ekonomskih posljedica organizovanja i učestvovanja u štrajku, pa i kada je on potpuno neutemeljen i neopravdan“, navode u saopštenju. 

Crnogorski Telekom ima najbolje uslove za rad Sindikata, i to ne samo u Crnoj Gori, i potpuno je pro-sindikalan (a ne anti-sindikalan, kako to tvrdi Burić). 

„Riječ je o kompaniji koja prihvata da ima 17 zaštićenih sindikalnih povjerenika, koja obezbjeđuje plaćen automobil i gorivo za predsjednika sindikata, garantuje profesionalnu funkciju predsjednika sindikata, koji ne mora da radi posao kao ostala 474 zaposlena, a Kompanija mu uplaćuje platu koja višestruko nadmašuje prosječnu, veliki iznos novca izdvaja i za finansiranje poslovanja Sindikata koji nastavlja da pokazuje više nego neprijateljski odnos prema kompaniji. Sigurni smo ta takve uslove za zaposlene i za sindikat nema nijedna privatna kompanija u zemlji. Sve ovo će biti sastavni dio Kolektivnog ugovora kad god Željko Burić bude želio da ga potpiše, umjesto što, iz samo njemu znanih razloga, širi neistinu o njegovom ukidanju i nastavlja s ultimatumima i nerealnim i neprihvatljivim zahtjevima koji nisu plod podrobne i objektivne analize i proračuna već su plod samovolje, sile i otuđenja od stvarnosti predsjednika Sindikata, koji je zaposlene uveo u štrajk iz kojeg više ne vidi izlaz“, kažu u saopštenju. 

Štrajk dijela zaposlenih Telekoma isključivo je, ističu, proizvod djelovanja Željka Burića, koji tokom svih sastanaka i pregovora u kompaniji i van nje nije pokazao ni najmanju želju da prihvati ikakav drugi predlog Aneksa 9 Kolektivnog ugovora osim predloga koji je sam ponudio. 

„Ukratko, osim želje za pokazivanjem moći, predsjednik Sindikata Telekoma Željko Burić ni u jednom svom obraćanju ili nastupu nije pokazao želju da se urazumi i pomjeri sa početnih pozicija, zbog čega rukovodstvo Sindikata Telekoma snosi kompletnu odgovornost za situaciju u kompaniji koja je rezultirala neopravdanim štrajkom. A svi znaju da bi prihvatanje njegovog ultimativnog zahtjeva za 30% povećanja plata firmu odvelo u gubitak, budući da iznos neophodan za takvo povećanje plata znatno prevazilazi godišnju dobit kompanije, što je Buriću više puta objašnjeno. Kompanija je čelnicima Sindikata više puta ponudila da se svi dostupni budžeti mogu staviti na sto (osim prethodno pomenutih već garantovanih benefite za zaposlene, vrijednih 3,1 milion eura) kako bi se pregovaralo o tome koliko će, osim već obezbijeđenih 600 hiljada eura, ići na dodatno povećanje zarada, a koliko će ostati na raspolaganju rukovodstvu Sindikata za njihove troškove, sportske igre i druge aktivnosti“, navode u saopštenju. 

Telekom, kažu, ne može i neće donijeti odluku koja je suprotna poslovnoj logici i interesu dugoročnog održivog poslovanja, samim tim i svih zaposlenih, koliko god čelnici Sindikata koristili neistine, neprimjeren pritisak i prijetnje svakome ko odgovorno radi svoj posao. 

„Burić kontinuirano širi neistine o tobožnjem kršenju Ustava i zakona Crne Gore od strane Telekoma. Inspektori Uprave za inspekcijske poslove su više puta, iznova, potvrđivali da Crnogorski Telekom ne krši Zakon o štrajku i da ne angažuje štrajkbrehere, Osnovni sud u Podgorici više puta je odbijao zahtjev Sindikata Telekoma o zaustavljanju poslovanja partnerskih agencija koje imaju višedecenijsku saradnju sa kompanijom. G. Burić je, sa druge strane, na sve odluke koje ne potvrđuju njegovu verziju stvarnosti odgovarao uvredama, osudama, prijetnjama i krivičnim prijavama protiv inspektora, menadžmenta kompanije i drugih. Takav teror i agresija ne samo da su neprihvatljivi za Telekom, nego moraju biti neprihvatljivi i osuđeni od strane profesionalne poslovne, i generalne javnosti. Sila i agresija nisu socijalni dijalog. Činjenica je da je 165 zaposlenih u štrajku imaju pristojno plaćen posao koji ih čeka ako se odluče da počnu da rade – što je njihov izbor, posao u kompaniji koja nudi velike mogućnosti za razvoj i zasigurno pripada među 10 najboljih kompanija u zemlji. Ovdje se ne radi dakle o slučaju štrajka radnika koji ne primaju platu jer je firma u problemima (što je nedavno viđeno u nekim drugim slučajevima u zemlji), ili štrajku zaposlenih koje kompanija šalje kući jer joj više nisu potrebni (čemu takođe svjedočimo u zemlji), ili štrajku jer je firma u poslovnim problemima – ovdje je riječ o štrajku dijela zaposlenih koji imaju i posao i pristojnu platu, ako odluče da žele da rade. Budući da su USSCG i Srđa Keković u ovom trenutku jednako bez ideje kao i Željko Burić o rješenju za situaciju u kojoj se nalazi 165 zaposlenih Telekoma, ne iznenađuje činjenica da izlaz pokušavaju da pronađu prebacujući odgovornost na Vladu Crne Gore i ambasadu Savezne Republike Njemačke, nesigurno ponavljajući optužbe o navodnom kršenju zakona u kompaniji, za koje i sami znaju da su neutemeljene i više puta odbačene. Nadamo se da će uvidjeti da se ova situacija može razriješiti samo unutar Kompanije, u argumentovanom, ozbiljnom, kompetentnom i vaspitanom razgovoru“, pojašnjavaju u saopštenju. 

Kažu da čvrsto vjeruje da socijalni dijalog treba da se vodi između relevantnih subjekata unutar kompanije, a ne na ulici ili uz posredovanje političkih subjekata u privatnim kompanijama. 

„Crnogorski Telekom poštuje sve propise naše države, i ne izbjegava da ispravi bilo koji nedostatak ili nepravilnost u svom poslovanju koji se mogu desiti, ali ne donoseći pod pritiscima, ucjenama i sličnim postupanjima odluke koje su na štetu kompanije, svih njenih zaposlenih i njenih korisnika. Crnogorski Telekom takođe, odbija socijalni dijalog zasnovan na sili i ucjeni. Nećemo to prihvatiti. Imajući sve to u vidu, nadamo se da će svi društveni akteri u zemlji, koji pažljivo prate situaciju u našoj kompaniji, stranim i domaćim investitorima poslati poruku da posluju u zemlji u kojoj su institucije nezavisne i rade prema slovu zakona. Da sporove uređuje zakon – a ne sila i ulica. Crnogorski Telekom ne očekuje niti traži ništa više od toga da se stavovi i sudovi svih javnih aktera donose i javno iznose tek nakon upoznavanja sa kompletnom situacijom u kompaniji, za šta stojimo na raspolaganju bilo kome bilo kada – da objasnimo i obrazložimo. Nadamo se da će tako biti i u ovom slučaju“, zaključuju u saopštenju.

Portal Analitika