Istraživač javnih politika u toj NVO Marko Sošić je kazao da će sve prijedloge dostaviti DRI. NVO Goran Đurović iz Medija centra je ukazao na nezakonito trošenje novca u Agenciji za elektronske medije, dok direktorica MANS-a Vanja Ćalović- Marković smatra da prioritet treba da bude revizija budžetske rezerve, koja je u ovoj godini viša nego ikad. U pitanju je, dodala je, dodjela ogromnog novca pojedincima i firmama.
Samir Jaha iz NVO Mladi Romi je upitao kako se troše sredstva građana koja nijesu ,,vidljiva“ kad su propusti u onima koja su vidljiva. Ines Mrdović iz NVO Akcija za socijalnu pravdu je kazala da nema većeg javnog interesa nego kontrolisati raspolaganje sa velikim sumama novca, među kojima su kapitalni saobraćajni projekti, prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici, pametna brojila, ugovor za DomenME…
Boris Marić iz CEGAS-a je ocijenio da je izuzetno važna nezavisnost, samostalnost i transparentnost DRI. Ana Novaković-Đurović je predložila da DRI uradi reviziju kako opštine raspolažu državnom imovinom, reviziju trošenja novca u Glavnom gradu, preduzećima u većinskom državnom vlasništvu… Slavoljub Šćekić iz Centra za istraživačko novinarstvo je upozorio da nije dobro da se revizije rade kada je sve završeno. On je predložio da DRI radi analitiku - ukrsti podatke o jednoj temi iz više izvještaja.
Marina Vujačić iz NVO Mladi sa hendikepom je kazala da su zadovoljni revizijom DRI u dijelu ispunjavanja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Ona je predložila reviziju Ministarstva za manjinska i ljudska prava, Centra za profesionalnu rehabilitaciju, grant šeme Zavoda za zapošljavanje… DRI Po Komunikacionoj strategiji, koju je DRI usvojila ove godine, jedan od ciljeva je bolja saradnja sa civilnim društvom i građanima, uz redovne sastanke.
Nikola Kovačević je najavio da će Agencija za elektronske medije biti uvrštena u plan rada DRI, ali nije siguran da će to biti naredne godine. Objasnio je da DRI radi reviziju finansijskih izvještaja političkih partija koji su im dostavljani zajedno sa pratećom dokumentacijom.
– Nadzor i kontrolu izbornih kampanja i eventualno tajnih fondova rade Agencija za borbu protiv korupcije, policija i tužilaštvo – objasnio je Kovačević.
Iz NVO sektora su upozorili da se često ne dobijaju informacije kroz slobodan pristup, jer se proglašavaju tajnim.
– Tačno je da postoje određeni slučajevi gdje kod određenih državnih organa postoji klauzula ,,Interno“. Zakon nam zabranjuje da dajemo te podatke bez saglasnosti organa koji s njima raspolaže. Samo smo zbog toga spriječeni da te podatke damo, dok je svaki podatak koji se tiče DRI dostavljen – kazao je Kovačević.
Senator Zoran Jelić je kazao da zabrinjava ponašanje agencija, nezavisnih tijela i privrednih društava koji su dužni da višak prihoda uplaćuju u budžet.
– Često se dešava da privredni subjekti smanjuju višak prihoda, da bi što manje uplatili u budžet države. To je ozbiljan prekršaj i mi smo u par revizija saopštili i tražili da se neuplaćena sredstva hitno vrate – kazao je Jelić, podsjećajući da Crna Gora još nema budžetskog inspektora, a da mnogi nemaju unutrašnje kontrole.
Jelić: Nedopustivo da firma prima pomoć države, a direktori imaju visoke plate
Senator Zoran Jelić je kazao i da su mnogi subjekti prekoračili potrošnju iz budžetske rezerve, među kojima su lani bili Luka Bar, Skijališta CG, Regionalni vodovod, MA… – DRI je oštro reagovala i dala preporuku da se ne može dodijeliti državna pomoć bez mišljenja Agencije za zaštitu konkurencije – kazao je Jelić i naglasio da je problematično da je menadžment firmi koje koriste pomoć države primao visoke plate.
Kovačević: Interne revizije ne rade kako valja
Senator Nikola Kovačević je ocijenio da interna revizija ne radi svoj posao kako valja i da se ne mogu pouzdati u njihove izvještaje. Boris Marić smatra da je interna revizija promašila cilj i da je spremna za ozbiljno preispitivanje.
Ukinuti rješenja o tajnosti dokumenata
Inicijativu Ines Mrdović da Vlada ukine rješenja o tajnim podacima podržao je senator Nikola Kovačević. – Podržavam i vjerujem da će nova Vlada to uraditi – kazao je on.