Iz ranijih objava Mitropolije, kao i iz sjećanja nekih vjernika, izvlači se zaključak da Crkva Srbije svake godine pomenutu slavu obilježava u toj jedinici Narodnog muzeja Crne Gore. Od drugih građana Cetinja kao i dijela uposlenika Narodnog muzeja, čuli smo da se takvo što nije dešavalo ranije.Zapleto ovom neobičnom fenomenu na Njegušima daje i činjenica da je rodna kuća Petra II Petrovića zatvorena za posjete u to doba godine.
U pokušaju da saznamo jesu li ili nisu sveštenici u Muzeju svakog 6. maja, krenuli smo od direktora Narodnog muzeja Jakše Ćalasana.
Ćalasan tvrdida je obred tokom posljednjih 30 godina, sve do proglašenja pandemije kovida, obavljan u Njegoševoj kući. Na pitanje kako se to tačno dešava i od koga Crkva traži saglasnost, kazao je:
"Mitropolija SPC obratila se Narodnom muzeju da se u Njegoševoj rodnoj kući na Njegušima, povodom krsne slave dinastije Petrović Njegoš, tradicionalno obavi obred blagosiljanja slavskog kolača. Kako je objekat u tom trenutku bio prazan, jer se muzejski predmeti tokom zime čuvaju u Depou Narodnog muzeja na Cetinju, odobrena je posjeta Njegoševoj rodnoj kući, jer nije postojala mogućnost oštećenja muzejskih predmeta."
Joanikije opet o vraćanju kapele na Lovćen: Daće Bog, treba se dobro pripremiti za to
Nekadašnja direktorica Narodnog muzeja Anastazija Miranović potvrdila nam je da je Muzej tada zatvoren, ali i da za vrijeme njenog mandata takvi zahtjevi nisu stizali!
"Ja sam bila u Narodnom muzeju od kraja maja 2018, što znači da je te godine Đurđevdan već bio prošao, ali nisam sigurna ni za iduću da smo dobili takav zahtjev. Za vrijeme mog mandata nismo imali tu vrstu aktivnosti u Njegoševoj rodnoj kući, ali ja je svakako ne bih dozvolila ni da je neko tražio", istakla je za Antenu M.
Objašnjenjemisterije - ima li ili nema mitropolita u Njegoševoj kući 6. maja, izgleda da ipak leži u pitanju 'ima li ili nema Crkva dozvolu za to', odnosno ko za tu dozvolu smije da zna!
Rukovoditeljka Njegoševog muzeja Isidora Kovačević neprijatno je iznenađena saznanjem da sebez znanja rukovodioca, u muzejskom prostoru proslavljao vjerski praznik.
"Od zaposlenog lica zaduženog za čuvanje objekta obaviještena sam,post-festum, da je odobrenje za ulazak u prostorije muzeja dao direktor", kazala je Kovačević. .
"Bez obzira na činjenicu da se nekad u ovoj muzejskoj jedinici prećutno održavao "obred" povodom Đurđevdana, smatram da sve loše prakse treba prekinuti i da bi vjerske obrede trebalo obavljati u za to namijenjenim prostorima, a ne u objektima muzejskog karaktera u kojima se moraju poštovati muzejski standardi", zaključila je.