Tim tužioca iz ove zemlje pokrenuo je istragu, te tvrde da je Boluarte ostavila državu bez lidera tokom dvosedmičnog oporavka od ove operacije.
Ključni dio, zbog kojeg je pokrenuta istraga, je činjenica da Boluarte nije obavijestila javnost, niti peruanski Kongres, o svom odsustvu.
S druge strane, njen tim tvrdi da, iako je bila riječ o plastičnoj operaciji, ona je bila "medicinskog, a ne estetskog" karaktera.
Inače, ovo nije prva kontroverza vezana za Boluarte, koja je na poziciji predsjednice Perua od 2022. godine.
Tužioci je takođe optužuju da je primala mito u obliku Rolex satova i nakita, a istražuje se i zbog smrti više od 50 osoba tokom obračuna na demonstracijama protiv njenog predsjedništva 2022. godine. Ona negira bilo kakvu krivicu.
Boluarte je preuzela dužnost u decembru te godine, zamijenivši lijevo orijentisanog predsjednika Pedra Kastilja nakon što je smijenjen i zatvoren zbog neuspjelog pokušaja raspuštanja Kongresa.
Boluarte nema vlastitu stranku u Kongresu, a njen rad ne odobrava čak 95 posto građana Perua. Njen mandat traje do jula 2026. godine.
Peru već dugo ima problema s političkom nestabilnosti, a u posljednjih osam godina je promijenjeno čak šest predsjednika, piše Klix.ba.