Svijet

Predsjednik Kristijan Vulf podnosi ostavku

Izvor

Vulf će ostavku podnijeti nakon što je državno tužilaštvo grada Hanovera sinoć saopštilo da je pokrenulo postupak za ukidanje imuniteta predsjednika.

To je prvi put u istoriji Njemačke da je državno tužilaštvo zatražilo ukidanje imuniteta za šefa države, da bi otvorilo put za otvaranje istrage zbog sumnje da je Vulf, dok je bio predsjednik vlade Donje Saksonije, izvlačio korist na osnovu funkcije.

Savezna kancelarka Angela Merkel otkazala je za danas planirano putovanje u Rim na razgovore sa premijerom Italije Mariom Montijem, a iz njene kancelarije takođe je za danas najavljeno posebno saopštenje.

Vulf je sredinom decembra došao na udar oštre kritike nakon što se ispostavilo da je od bogatih prijatelja uzeo privatan kredit za kupovinu kuće. Nakon toga mediji su počeli da izvještavaju o nizu spornih Vulfovih aranžmana sa prijateljima i poznanicima iz svijeta biznisa.

Tužilaštvo ukidanje imuniteta sada traži da bi ispitalo sumnju da je Vulf, dok je bio šef pokrajinske vlade, izvlačio korist na osnovu funkcije.

Sporna je pri tome posebna veza sa filmskim producentom Davidom Grenevoldom.

Njemu je vlada Donje Saksonije, dok joj je predsjednik bio Vulf, odobrila pokriće za kredit u iznosu od četiri miliona eura. Mediji su u vezi sa ovim slučajem izvijestili da je Grenevold platio boravak predsjednika u luksuznom hotelu na ostrvu Zilt u Severnom moru, ali i da je njegova producentska firma postojala samo na papiru.

Vulfova pres-služba je na to saopštila doduše da je predsjednik Grenevoldu u gotovini vratio novac za boravak u skupom hotelu, ali su se i potom u medijima prethodnih dana stalno pojavljivale priče o spornim vezama predsjednika sa Grenevoldom.

O ukidanju imuniteta odlučuju dva doma njemačkog saveznog parlamenta. Opoziciona Socijaldemokratska partije Nemačke (SPD) već je najavila da će glasati za zahtjev tužilaštva.

Vulf više ne uživa ni nepodijeljenu podršku stranaka vladajuće koalicije koju čine Hrišćansko-demokratska unije (CDU) kancelarke Merkel i Liberali (FDP).

Više političara ovih stranaka oštro je kritikovalo Vulfa i posredno mu već ranije savjetovalo da razmisli o ostavci smatrajući da njegovo držanje šteti ne samo ugledu Nemačke u svijetu, već i ugledu funkcije šefa njemačke države.

Savezna kancelarka Merkel je pak, od izbijanja afere, u dva navrata saopštila da Vulf uživa njeno puno povjerenje i da očekuje da će i u budućnosti kao predsjednik države davati značajan doprinos njemačkoj politici.

(blic)

Portal Analitika