Projektom je predviđena implementacija koncepta čistije proizvodnje u firmama koje uzmu učešća u realizaciji projekta. Koncept čistije proizvodnje zasniva se na uštedi energetskih sredstava (struja, voda, otpad) kako da bi se očuvala životna sredina tako i da bi se uštedio veliki dio obrtnih sredstava preduzeća.
Efekti uštede vidljivi su već na prvim računima za električnu energiju, vodu i druge energente. Nakon adaptacije poslovanja stvoriće se uslovi za uvođenje EST (environmentally sound technologies) tehnologija kojima bi se omogućila ušteda pomenutih energetskih sredstava i koje bi zaštitu životne sredine podigle na viši nivo.
Pavle Radovanović, generalni sekretar Privredne komore Crne Gore podsjetio je da je pripremni program ili pilot program za uspostavljanje i sprovođenje programa čistije proizvodnje u Crnoj Gori otpočeo još u maju 2006. godine i da je realizovan u saradnji Ministarstva turizma i zaštite životne sredine i UNIDO-a, dok je Metalurško-tehnološki fakultet Univerziteta Crne Gore bio institucija domaćin na nacionalnom nivou.
U realizaciju ovog pilot programa bila su uključena četiri privredna društva.
Dvogodišnji nacionalni program za uvođenje čistije proizvodnje u Crnoj Gori će realizovati Privredna komora Crne Gore, kao institucija domaćin, u saradnji sa UNIDO- m i Ministarstvom uređenja prostora i zaštite životne sredine. Projekat je finansiran od strane Vlade Republike Slovenije.
Program će se uglavnom fokusirati na aktivnosti izgradnje kapaciteta acionalnih ekperata za uvođenje čistije proizvodnje i ekološki prihvatljivih tehnologija u odabranim sektorima.
Predviđena je obuka za eksperte za čistiju proizvodnju koju će proći 20 kandidata, u svakoj godini po 10, koji će prije dobijanja međunarodno priznatog sertifikata polagati ispit.
Kada su privredna društva u pitanju, takođe, po 10 odabranih za svaku godinu, će nakon propisane procedure i konsultacija dobiti preporuke za povećanje produktivnosti kroz efikasniju upotrebu sirovina, energije i vode, kao i kroz redukovanje količine otpada i nivoa emisija na izvoru nastanka.
Koferenciji su prisustvovali: gospođa Petra Švager, menadžerka projekta iz Programa Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj-UNIDO, Mirka Lešnjak, ekspert za čistije proizvodnje iz Slovenije, Nada Medenica, pomoćnica ministra uređenja prostora i zaštite životne sredine i profesorka Mira Vukčević, sa Metalurško-tehnološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.