"Okolnosti u kojima živimo uzimamo zdravo za gotovo, jer je sve do sada funkcionisalo bez većih poremećaja. Stoga je to ironičan trenutak za nas kao ljudsku vrstu zato što smo proćerdali razne mogućnosti uništavajući prirodu, zbog čega smo suočeni sa problematičnim uslovima života koji će se samo pogoršavati i ne mogu se popraviti", smatra Sasen.
Ona procjenjuje da će se ljudska vrsta sve više suočavati sa katastrofalnim situacijama, pa će morati da se privikavamo na "novu normalnost", odnosno pronalazimo nove načine za opstanak.
"To što nam predstoji ne može se lako promijeniti, odnosno transformisati u pozitivnom smjeru. To će biti borba koja nam nije poznata", ističe Sasen.
Ona je zabrinuta za sudbinu demokratije.
"Ukoliko situacija postane dramatična i brutalna, više nećemo čak ni pominjati riječ demokratija, zaboravićemo da taj pojam uopšte postoji, jer će druge političke snage postati dominantne. Najbolje vrijeme Zapad je prošlo i ulazimo u novu epohu u kojoj nismo više tako važni, što je već vidljivo", smatra Sasen.
Ona je jedna od vodećih svjetskih teoretičara vremena u kome živimo i skovala je termin "globalni grad", a između ostalog proučava globalizaciju i migracije ljudi.