Potpredsjednik delegacije Evropskog parlamenta za saradnju sa zemljama Jugoistočne Evrope Jelko Kacin ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da je Crna Gora svojim dosadašnjim rezultatima i napretkom zaista zaslužila pozitivnu preporuku Evropske komisije za otvaranje pristupnih pregovora o članstvu, koji će početi krajem juna.
Kacin je dodao da je usvajanje Proljećnog izvještaja od strane Savjeta za opšte poslove EU a potom i od strane Savjeta EU samo ''tehnička stvar'' i da ne očekuje protivljenje država članica.
- Evropska komisija već ima mandat na osnovu odluke Savjeta EU u decembru prošle godine da se pripremi da u junu otvori poglavlja 23 i 24. Proljećni izvještaj Evropske komisije svjedoči da je Komisija svoj dio posla obavila i da je spremna za otvaranje ta dva poglavlja sa Crnom Gorom, kazao je Kacin za Portal Analitika.
Poslanik Evropskog parlamenta je dodao da je pozitivna preporuka Evropske komisije izuzetno značajna vijest i ohrabrenje za cijeli region.

Ministri spoljnih poslova država članica EU o Proljećnom izvještaju EK raspravljaće 26. juna, a taj dokument pred Savjetom EU naći će se 29. juna. Odluka o otvaranju pregovora donosi se konsenzusom država članica EU.
ANALITIKA: Evropska komisija je u svom Proljećnom izvještaju preporučila otvaranje pregovora o članstvu sa Crnom Gorom. Šta to konkretno znači za Crnu Goru?
KACIN: Samim tm činom Crna Gora de facto i de jure postaje glavni svetionik u evropskim integracijama za sve države Zapadnog Balkana. Jer, kada Crna Gora otvori poglavlje 23 - Osnovne slobode i pravna država; kao i poglavlje 24 - borba protiv organizovanog kriminala i korupcije ništa više neće biti kao što je danas. I to ne samo za Crnu Goru, nego i za Bosnu i Hercegovnu, Srbiju, Kosovo, Albaniju, Makedoniju, pa čak i za Tursku.
ANALITIKA: Da li očekujete da će Savjet za opšte poslove, a potom i Savjet EU, usvojiti izvještaj EK, čime će se i formalno ozvaničiti početak pristupnih pregovora?
KACIN: Evropska komisija već ima mandat da se na osnovu odluke Savjeta EU u decembru prošle godine pripremi da u junu otvori poglavlja 23. i 24. Proljećni izvještaj Evropske komisije svjedoči da je Komisija svoj dio posla obavila i da je spremna za otvaranje ta dva poglavlja sa Crnom Gorom. Znači u pitanju je samo tehnička stvar i ne očekujem bilo kakva protivljenja država članica.
ANALITIKA: Utisak je da je Proljećni izvještaj, od svih koje je EK do sada sačinila o Crnoj Gori, daleko najpozitivniji. Posebno je apostrofiran napredak Crne Gore u borbi protiv organizovanog kriminala kao i konkretne presude, uključujući i oduzimanje imovine stečene krivičnim djelom u slučajevima Kalić i Šarić.
KACIN: U pitanju je očekivan i zaslužen signal koji jednostavno mora ohrabriti Crnu Goru da u međuvremenu odradi još što šta da bi bila još ubjedljivija u trenutku kada će otvoriti poglavlja 23. i 24.
Pristup EU prema proširenju, konkretno u operativi EK se u slučaju Crne Gore promijenio. Ne samo da se najteža poglavlja otvaraju na samom početku, već će i najteža poglavlja biti posljednja zatvorena. Zato će kada budu tekli razgovori i pregovori o tim poglavljima, Komisija ne samo pratiti sve ono što je napravljeno na tom polju kao što je spomenuto u Proljećnom izvještaju - nego postavljati i konkretna pitanja u konkretnim slučajevima!
Na taj način će tražiti da se neke aktuelne priče i nerazriješeni slučajevi rasčiste i svrstaju u okvir pravne države. To znači da počinioci moraju biti procesuirani i da se u konkretnom slučaju država Crna Gora mora dokazati koliko su njene institucije samostalne, uporne i koliko su samoinicijativne....
ANALITIKA: Mislite li to na dio Izvještaja u kojem se apostrofira zabrinutost zbog činjenice da su svi slučajevi korupcije na visokom nivou procesuirani na osnovu dokaza koje je podnijela treća strana, a ne na osnovu rada državnih organa?
KACIN: Tako je. Institicije moraju da pokažu da su odlučne u svojim nastojanjima da pokažu da su jednako stroge i pravedne prema svima. To pitanje će biti posebno tretirano kada budu otvorena poglavlja 23. i 24.
ANALITIKA: Sloboda medija, kao i poglavlje koje se odnosi na javnu administraciju, nešto slabije su ocijenjeni u izvještaju. Upozoreno je da neki noviji i stariji slučajevi nasilja protiv novinara nisu istraženi i riješeni…
KACIN: Poglavlje 23. koje govori o slobodama govori i o slobodi medija biće odmah otvoreno jer je to pitanje posebno važno. Crna Gora je specifičan slučaj jer je tržište za medije, imajući u vidu mali broj stanovnika izuzetno suženo.
Zbog toga i pritisci na medije, na ovaj ili onaj način, znatno brže remete javnu scenu i uočljiviji su nego u nekim drugim, većim državama. Time se onemogućava medijima da vrše kontrolnu funkciju demokratije i pravne države što je njihov primarni zadatak.
ANALITIKA: Proljećni izvještaj je dijametralno suprotan u odnosu na izvjestaj američkog časopisa Forin Afers u kome je Crna Gora zajedno sa Bugarskom, Venecuelom i još nekim državama označena kao ''mafijaška država''. Otkud toliko velike razlike u ocjenama Evropske komisije i američkog uticajnog časopisa?
KACIN: Pregovore sa Crnom Gorom o ulasku u Evropsku uniju vodi Evropska komisija a ne američke institucije ili štampa pa makar to bio i Forin Afers. Ocjene Evropske komisije. koje ona iznosi u svojim godišnjim izvještajima, su ono što je relevantno za Crnu Goru, a ne procjene američke štampe ili njihovih analitičara.
Nadam se, kada su u pitanju ocjene američkih institucija, da se EU konačno dozvala pameti i da ćemo uskoro formirati svoju vlastitu bonitetnu organizaciju, kako bi sami sebi i državama članicama davali ocjene o kreditnom rejtingu. A ne da tri američke bonitetne kuće svojim ocjenama ruše stabilnost pojedinih evropskih država.
Neprihvatljivo je da američki predsjednik Barak Obama raspravlja o krizi u pojedinim evropskim državama, kao da se radi o krizi u Avganistanu! To je jednostavno neprihvatljivo -. Ponižavajuće. I mislim da je taj šamar konačno probudio evropske lidere da se moraju dokazati na djelima a ne na riječima. Zato je jednostavno momenat kada moramo dokazati da smo svoje izazove sposobni sami rješavati na adekvatan način.
ANALITIKA: Da se vratimo na situaciju u regionu. Kako gledate na iznenađujuću pobjedu predsjednika Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića na izborima u Srbiji?
KACIN: Pozdravljam odluku koju su građani Srbije donijeli na demokratskim i fer izborima 20. maja. Njihovu volju treba poštovati i, kao što je to uradio dosadašnji predsjednik, treba čestitati novom predsjedniku države na izbornoj pobjedi. Srbija je dostigla nivo u kome svaki šef države treba naporno da radi na ubrzanju puta ka EU, što je i sam Nikolić najavio.
On preuzima dužnost predsjednika Srbije u velikoj ekonomskoj krizi i pred njim stoji težak posao. Institucije EU će novog predsjednika cijeniti po njegovim djelima i uspjehu u regionalnoj saradnji i evropskim integracijama.
U svjetlu predstojećeg početka pregovora o članstvu u EU sa Crnom Gorom, smatram da je neophodno da novi predsjednik radi na što bržem formiranju jake i operativne Vlade kako bi se nastavio rad na dobijanju datuma za početak pregovora o članstvu u EU, što je prije svega u ingerenciji Vlade, ali i Narodne Skupštine.
Svakome treba dati šansu i zato su neke oštre ocjene i diskvalifikacije Nikolićeve pobjede - jednostavno nekorektne i nepotrebne. Nikolić je postigao bolji rezultat i treba prepoznati i prihvatiti poltičku volju koju su građani Srbije iskazali u drugom krugu. Sve to treba uvažiti jer je pobjeda Nikolića čista.
Nenad ZEČEVIĆ