Crna hronika

Apelacioni sud uvažio žalbu SDT-a

Preispitivaće odluku o puštanju Sava Lipovine iz pritvora

Višem sudu naloženo je da preispita odluku o puštanju iz pritvora Sava Lipovine koji je označen kao vođa desetočlane kriminalne grupe koja je, koristeći poslovne i privredne strukture, ,,oprala“ tri miliona eura i utajila 700.000 eura poreza, navodi se na sajtu Apelacionog suda.

Sa privođenja Lipovine (Arhiva) Foto: Foto: Pobjeda/D. Mijatović
Sa privođenja Lipovine (Arhiva)
PobjedaIzvor

Sudije Apelacionog suda su na sjednici 22. juna uvažile žalbu Specijalnog tužilaštva na odluku Višeg suda da Lipovini ukine pritvor uz mjeru nadzora povremenog javljanja policiji.

Obrazlažući svoju odluku, Apelacioni sud je naveo da je ukidanje prvostepenog rješenja bilo nužno s obzirom na to da su razlozi koje navodi Viši sud nejasni i protivrječni.

"U prvostepenom rješenju dati su paušalni razlozi da više ne postoji zakonski osnov za produženje pritvora okrivljenom L. S. zbog opasnosti od bjekstva, a ralozi koji su dati u pravcu izricanja mjere nadzora su protivrječni, što sve čini da se ukidanje prvostepene odluke javlja kao nužno", navodi se u odluci Apelacionog suda.

Lipovina je sa još deset osoba uhapšen 15. marta 2020. godine zbog sumnje da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, utaja poreza i pranje novca.

U razotkrivanju ove kriminalne organizacije za Specijalno tužilaštvo od presudnog značaja bili su dokazi prikupljeni mjerama tajnog nadzora iz 2017. godine u drugom predmetu.

Upravo na osnovu ovih prisluškivanih razgovora i odbrana, koje su pred Specijalnim tužilaštvom dali pojedini uhapšeni, istražitelji su utvrdili da su Lipovina i Ivan Jovanović u 2015. godini formirali kriminalnu organizaciju koja je preko članova i 11 kompanija imala za cilj vršenje krivičnih djela pranje novca i utaja poreza.

"Lipovina i Jovanović su sačinili kriminalni plan prema kojem su formirali preduzeća u ime kojih su, kao ovlašćena lica, sačinjavali lažne fakture i račune u kojima su unosili lažne podatke da su isporučili robu i izvršili usluge preduzećima u kojima su se na mjestima izvršnih direktora i ovlašćenih lica nalazili ostali pripadnici ove organizacije. Iako prodaja robe i usluge nijesu izvršene, na osnovu ovih faktura, preduzeća su uplaćivala sredstva na račun preduzeća koja su izdala lažne fakture. Ta sredstva su podizali sa računa na ime materijalnih troškova, putnih naloga i slično od kojih su jedan dio zadržavali za sebe, a ostatak predavali uplatiocima odnosno ostalim pripadnicima kriminalne organizacije", navodi se u rješenju o određivanju pritvora ovim osumnjičenima.

U dokumentu se navodi da je sve ovo rađeno sa ciljem izbjegavanja plaćanja poreza, doprinosa i drugih propisanih dažbina.

Osim toga, SDT osnovano sumnja da su ovi okrivljeni vršili prenos novca iako su znali da je on pribavljen kriminalnom djelatnošću, u namjeri da se prikrije i lažno predstavi porijeklo novca.

Portal Analitika