Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) utvrdila je da je predsjednik Odbora Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (REGAGEN) Branislav Prelević kao javni funkcioner prekršio Zakon o sprečavanju korupcije zato što je ostvarivao korist, dobijajući dodatke na zaradu na osnovu odluka i pravilnika REGAGEN-a iz 2017, 2018. i 2020. godine, a za koje je i sam glasao kao jedan od tri člana odbora REGAGEN-a, ne izuzimajući se pri usvajanju tih pravilnika.
Iz ASK-a je saopšteno da Prelević o tome prethodno nije zatražio mišljenje ASK-a, iako je za to imao zakonsku obavezu.
Postupak
Time je, kao se navodi u odluci ASK-a, Prelević kao javni funkcioner imenovan od Skupštine Crne Gore, prekršio odredbu člana 7, a u vezi sa članom 28 Zakona o sprečavanju korupcije.
U obrazloženju odluke se navodi da je ASK u vršenju prava i dužnosti utvrđenih odredbama Zakonom o sprečavanju korupcije pokrenula postupak na osnovu zahtjeva NN podnosioca, zbog mogućeg kršenja odredbi Zakona o sprečavanju korupcije od strane javnog funkcionera Branislava Prelevića, jer je kao član - predsjednik Odbora u REGAGEN-u prilikom donošenja Pravilnika o vrednovanju radnog učinka od 9. maja 2017. godine, Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja varijabilnog dijela zarade od 4. maja 2018. godine i Pravilnika o izmjenama Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja varijabilnog dijela zarade od 20. februara 2020. godine, podredio javni interes privatnom.
U odluci ASK-a navodi se da je Prelević, izjašnjavajući se na navode iz predmetne inicijative, istakao da je prilikom donošenja navedenih opštih akata postupao u skladu sa odredbama Zakona i Statutom Agencije i da se navedeni član 8 tada važećeg zakona o sprečavanju korupcije ne odnosi na situaciju kada javni funkcioner kao član kolektivnog organa u organu javne vlasti odlučuje o donošenju propisa i opštih akata u skladu sa ovlašćenjima propisanim zakonom.
Izjašnjenje
"Dalje, u izjašnjenju se navodi da je odredbama Statuta Agencije ovlašćenje za donošenje unutrašnjih, opštih akata dato u nadležnost Odboru REGAGEN-a, i to akata kojim se uređuje unutrašnji rad, unutrašnja organizacija, radni odnosi, određuju koeficijenti za zarade i uređuju druga primanja zaposlenih, pa i propisuje način i kriterijumi za određivanje varijabilnog dijela zarade, te da iako svaki od njih utiče i na prava i obaveze predsjednika i članova odbora, da se donošenje ovih opštih akata od strane odbora ne smatra „postupanjem u privatnom interesu", navodi se u izjašnjenju Prelevića.
Dodaje se dalje da je svaki od navedenih pravilnika donijet na osnovu člana 21, stav 6 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i da ta odredba nije izmijenjena, a njome se propisuje da se uslovi i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade za zaposlene u nezavisnim i regulatornim tijelima, utvrđuje aktom nadležnog organa ovih pravnih lica, a to je Odbor REGAGEN-a.
"ASK nije prihvatila izjašnjenje Prelevića, imajući u vidu da je, bez obzira što je učestvovao u raspravi i odlučivanju, učestvovao u donošenju opšteg akta, kao pojedinac, kao javni funkcioner, i na osnovu tog akta ostvario korist, a da pritom nije zatražio Mišljenje od ASK-a", piše u odluci ASK-a.
Iz ASK-a kažu da je članom 8 Zakona o sprečavanju korupcije propisano da ako javni funkcioner u organu vlasti u kojem vrši javnu funkciju učestvuje u raspravi i odlučivanju u stvari u kojoj on ili povezano lice sa javnim funkcionerom ima privatni interes, dužan je da davanjem izjave o postojanju privatnog interesa obavijesti ostale učesnike u raspravi i odlučivanju prije svog učešća u raspravi, a najkasnije prije početka odlučivanja. Takođe, organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju dužan je da izjavu javnog funkcionera iz stava 1 ovog člana, unese u zapisnik i o tome zatraži mišljenje ASK-a.
"A javni funkcioner ne može učestvovati u raspravi i donošenju odluke dok ASK ne da mišljenje o postojanju sukoba interesa", kaže se u odluci i dodaje da je i članom 28 Zakona o sprečavanju korupcije propisano da kad posumnja da je u situaciji u kojoj postoji sukob interesa ili ograničenje u vršenju javne funkcije, javni funkcioner dužan da preduzme mjere radi rješavanja sukoba interesa ili poštovanja ograničenja u skladu sa zakonom, kao i da ASK-u prijavi sumnju o postojanju sukoba interesa ili ograničenja u vršenju javne funkcije, koja o tome daje mišljenje.
U odluci ASK-a piše da je novim zakonom koji je stupio na snagu 12. juna ove godine, propisano da se samo sukob interesa i prijave zviždača imaju riješiti po odredbama starog zakona, iz čega, kako se navodi, nesporno proizilazi da će se svi ostali započeti postupci okončati po odredbama novog Zakona o sprečavanju korupcije.
Protiv Odluke ASK-a može se pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Upravnom sudu Crne Gore u roku od 20 dana od dana prijema.