Društvo

Prelivna brana od mirne Zete napravila opasnu rijeku

"Rijeka Zeta, pogotovo u onom dijelu u kojem prolazi kroz nikšićka naselje više liči na deponiju smeća nego na prirodni dragulj. Nedavno je ovaj dio korita Zete uređen i betoniran, ali je već pun automobilskih guma i drugog smeća"

Prelivna brana od mirne Zete napravila opasnu rijeku Foto: Dan
Dan Izvor

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je prije šest mjeseci na rijeci Zeti u blizini mosta na Duklu postavila prelivnu branu koja služi za mjerenje nivoa vode,ali od tada ova rijeka u daljem toku više nije plovna.

To tvrde Zoran Radović i Drago – Šlagi Vujović dvojica prekaljenih i bezbroj puta dokazanih nikšićkih spasilaca, vatrogasaca i ronilaca. Oni naglašavaju da bi prilikom većeg vodostaja rijeka Zeta na ovom mjestu bila kobna za čamce, kanue, plivače pa čak i za iskusne ronioce sa kompletnom ronilačkom opremom.

– Prilikom porasta vodostaja od prije pola godine rijeka Zeta od mosta na Duklu pa prema Manitovcu, postala je prava noćna mora za one koji čamcem pokušaju da pređu novoizgrađenu prelivnu branu. Ovdje su se ranije odvijale razne aktivnosti, a sada više nikom nije bezbjedno da plovi čamcem, pliva ili roni. Ako čamac sa ili bez motora pokuša da pređe preko ove prelivne brane, novostvorena vodena rola odmah bi ga vratila unazad i neprestano vrtjela u krug sve dok se čamac ne bi prevrnu, a tada je već sve kasno - kaže Vujović, a Radović pojašnjava da dok si na površini vode i možeš da dišeš nije problem, može neko da ti dobaci konopac i da te izvuče iz role, ali kada se čamac prevrne i snaga vrtloga te povuče na dno rijeke povratka nema.

– Kada plivač ili ronilac upadne u vodenu rolu, bukvalno se osjeća kao da je u nekoj velikoj veš mašini, čas je gore, čas dolje i tako neprekidno. Nema toga plivača, pa da je i svjetski šampion, koji bi se mogao izvući iz stvorenog vrtloga. Da koji slučajem u ove role upadne ronilac sa flašom kiseonika, bio bi živ samo dok u njoj ima kiseonika. Ovo je zaista velika opasnost, jer na ovom dijelu rijeke Zete slučajno može da upadne prolaznik, ribar ili bilo ko drugi. Sada je mali nivo rijeke ali se ipak vidi kolika je vodena rola koja se enormno poveća prilikom padavina - tvrdi Radović.

Propala ideja o zimskom raftingu

– Postojala je zamisao da se u zimskom periodu, kada je veliki vodostaj, od rijeke Sušice do Sastavaka (mjesto gdje se Zeta uliva u kanal HE "Perućica"), razvija zimski rafting. Bila je to lijepa ideja u svrhu poboljšanja turističke ponude Nikšića, ali izgradnjom prelivne brane to otpada. Čamac sa rafterima mogao bi doploviti do Dukla, ali tu nastaje problem jer se na ovom dijelu Zete nemate gdje iskrcati na obalu - kaže Zoran Radović, koji je vlasnik Spasilačkog kluba "Ekstrem".

Vujović dodaje da su razgovarali sa rukovodstvom EPCG u vezi postavljanja spasilačkih metalnih stepenica na kanalima HE "Perućice".

– Iz EPCG su prihvatili našu inicijativu, da se od Slanske i Krupačke brane na svakih 400 metare postave metalne stepenice za koje bi utopljenik mogao da se uhvati i izvuče na obalu. Kanal je tako napravljen da ako se upadne u njega, više izlaska nema. Postavljanjem ovih stepenica taj problem bio bi riješen - ističe Vujović.

On naglašava da je povodom ovog problema razgovarao sa nadležnima iz EPCG, koji su mu rekli da kada su pravili prelivnu branu nijesu shvatili kolika je opasnost za čamce, plivače i ronioce.

– Rekli su mi da će naredne godine vidjeti da se to nekako ispravi, ali obavezno se moraju postaviti table upozorenja o opasnosti u ovom dijelu toka rijeke Zete – kaže Radović.

Vujović dodaje da je most na Duklu od prelivne brane udaljen stotinak metara, ali se nema gdje izaći na kopno.

– Kada se nivo vode poveća za metar ili dva i kada se bukvalno zatvore okna na mostu, voda ubrza, a kod prelivne brane stvore se vodene role koje postaju kobne za svakoga. Prilikom povećanog vodostaju duž čitave prelivne brane je rola - naglašava Vujović.

On podsjeća na slučaj kada se prije 12 godina u nabujaloj rijeci Miljacki, naočigled brojnih posmatrača, poslije prevrtanja čamca, utopio A.Ć. (26) iz Sarajeva pripadnik bosanske Gorske službe spasa. Njegov čamac se 25. maja 2012. godine kretao nabujalom Miljackom upao u vodenu rolu i odmah se prevrnuo. Dvojica policajaca su skočila u vodu i uspjeli su da spasu jedanog saputnika u čamcu, ali ne i A.Ć.

Problem pronaći utopljenika u vodi punoj mulja i smeća

– Rijeka Zeta, pogotovo u onom dijelu u kojem prolazi kroz nikšićka naselje više liči na deponiju smeća nego na prirodni dragulj. Nedavno je ovaj dio korita Zete uređen i betoniran, ali je već pun automobilskih guma i drugog smeća. Poseban problem imamo kada tražimo utopljenike u mutnoj i nabujaloj rijeci. Kada se voda zamuti od mulja i smeća, samo pipajući golim rukama tražimo utopljenika. Užasan je osjećaj, i taman kada pomislite da ste pronašli utopljenika, a ono umjesto čovjekovog tijela napipate psa ili svinju - kažu Radović i Vujović, dugodišnji pripadnici nikšićke Službe zaštite i spasavanja.

Inače, Vujović je prekaljeni spasilac i član tročlane ekipe PSD "Javorak", koja je 23. maja 2010. godina osvojila Mont Everste 8.848 metara, najviši planinski vrh na svijetu koji se nalazi na Tibetu, blizu granice sa Nepalom, i time ostvarili najveći uspjeh crnogorskih planinara svih vremena.

O problemu sa prelivonom branom na koji ukazuju Vujović i Radović, Dan je uputio pitanja nadležnima u Elektroprivredi Crne Gore, ali ni nakon šest dana čekanja odgovore nijesu dobili.

Portal Analitika