"Amnestija nije i neće biti kraj ničega. Ona je tek potreban i neophodan korak prema otvaranju puta prema referendumu", izjavio je Aragones u Barseloni.
"Katalonija o svojoj budućnosti treba odlučiti i odlučiće na referendumu. To branimo na ulici, u institucijama i u pregovorima", dodao je obraćajući se španskoj vladi, kraljevskoj kući i sudovima.
Sančezu za novu vladu trebaju separatističke stranke
Amnestija za organizatore zabranjenog referenduma iz 2017. uslov je kojim dvije separatističke stranke nude podršku aktuelnom španskom premijeru Pedru Sančezu da formira vladu i ostane još četiri godine na vlasti.
Aragonesova Katalonska republikanska ljevica (ERC) i stranka desnog centra Zajedno za Kataloniju (JxCat), čiji je lider bivši katalonski premijer u egzilu Karl Pudždemont, mogu donijeti prevagu u parlamentu.
Krajem mjeseca će se glasati o novoj vladi, nakon izjednačenih izbora održanih u julu u Španiji na kojima ni lijevi ni desni blok nijesu dobili natpolovičnu većinu za formiranje vlade.
Španska lijeva vlada ranije je poručila da referendum ne može biti organizovan jer je protivan španskom ustavu.
Katalonske organizacije koje traže uspostavu republike Katalonije pozvale su danas Aragonesa i Pudždemonta da ne daju nikakvu podršku ako ona ne nudi mogućnost nezavisnosti. Organizacije ANC i Omnium svake godine organizuju marševe hiljada zagovornika nezavisnosti.
Danas tradicionalni marš Barselonom
U 17:14 sati, što je simboličan podsjetnik na 1714. godinu, desetine hiljada Katalonaca kreću u tradicionalno marširanje Barselonom.
Na današnji datum, 11. septembra 1714. godine, pala je Barselona u Ratu za špansku baštinu, vođenom između moćnih evropskih porodica Borbón i Habsburg. Pobjedom Filipa V. Borbóna ukinuti su dotadašnji vlastiti zakoni koje je imala kneževina Katalonija.
Sjećanje na taj dan, danas poznat kao Diada, podstaknuo je 1886. Žozep Narcis Roka i Fareras, jedan od zagovornika buđenja katalonske nacionalne svijesti, prilikom odavanja počasti poginulima u toj borbi.
Oko 7.5 miliona stanovnika Katalonije, koja ima vlastiti parlament, vladu, policiju i jezik, podijeljeno je oko pune nezavisnosti. Aktuelni španski kralj Filip VI je iz porodice Borbón.
Više od polovine ispitanika protiv odvajanja od Španije
Španski premijer Sančez čestitao je Kataloncima Diadu.
"Katalonija je otvorila jedan novi put napretka, međusobnog razumijevanja i suživota. Ovo je trenutak za gledanje prema budućnosti i napredovanju", poručio je na Twitteru.
Istraživanje koje je u julu objavio Katalonski centar za javno mnijenje (CEO), kojim upravlja regionalna vlada, pokazalo je da se 52 posto ispitanika protivi odvajanju od Španije, dok 42 posto podupire nezavisnost.