Vong je kritikovao politiku carina predsjednika Donalda Trampa i poručio da je Singapur vrlo razočaran ovim potezom.
"Ono što Amerika trenutno radi nije reforma, već odbacivanje sistema kojeg je sama stvorila", poručio je on.
Podsjetio je da su SAD uvele univerzalnu carinu od 10 posto na uvoz robe iz gotovo svih zemalja. Osim toga, napominje on, na neke države, posebno one koje imaju trgovinski suficit sa SAD-om, uvedene su dodatne carine do čak 50 posto.
„Prema tumačenju američke administracije, ove široke carinske mjere potrebne su za ispravljanje trgovinskih neravnoteža. No, vođenje trgovinskog deficita samo po sebi nije ništa loše – to jednostavno znači da američki potrošači kupuju više iz svijeta nego što svijet kupuje iz SAD-a“, rekao je Vong.
Ističe i kako je fokus carina isključivo na robnoj razmjeni, što, kako je kazao, daje nepotpunu sliku.
„U stvarnosti, SAD s mnogim svojim trgovinskim partnerima ostvaruje suficit u razmjeni usluga. Izvoze softverske usluge, obrazovanje, zabavu, finansijske i poslovne usluge. No, ta činjenica potpuno je zanemarena“, rekao je Vong.
Napomiinje i da Singapur sa SAD-om ima sporazum o slobodnoj trgovini.
„Ne naplaćujemo nikakve carine na američki uvoz, a prema bilansu imamo trgovinski deficit sa SAD-om. Dakle, kupujemo više američke robe nego što oni kupuju od nas“, naglasio je Vong.
Poručio je da „ako bi carine zaista bile recipročne i usmjerene isključivo prema onima s trgovinskim suficitom, tada bi carina na robu iz Singapura trebala iznositi nula“.
„No, uprkos tome, i mi smo pogođeni carinom od 10 posto. Vrlo smo razočarani potezom SAD-a, posebno s obzirom na duboko i dugogodišnje prijateljstvo između naših dviju zemalja. Ovo nijesu potezi koje prijatelji rade jedni drugima", zaključio je Vong.