U hotelu „Princess“

Premijerno izdanje „deWine“ festivala u Baru okupilo preko 60 prozivođača vina sa Balkana

Vina i druge proizvode više od 60 renomiranih prozivođača iz Crne Gore i zemalja regiona imali su priliku da probaju učesnici i posjetioci prvog „deWine“ festivala koji se danas održava u Baru, u hotelu „Princess“. 

Premijerno izdanje „deWine“ festivala u Baru okupilo preko 60 prozivođača vina sa Balkana Foto: Mediabiro
Portal AnalitikaIzvor

Ovaj salon vina, čiji je idejni tvorac Luka Bogdanović, trajaće tokom čitavog dana a neke od aktivnosti u sklopu njega su svečano otvaranje, program namijenjen horeka sektoru, edukativna predavanja, svečani salon vina i večernja zabava. 

Prisutni i izlagači su, pored najbiranjih vina, imali priliku da degustiraju regionalna i internacionalna jela, destilate, sireve, maslinovo ulje i pogledaju savremenu ponudu za horeku, rukotvorine i mnoštvo drugog. 

Kako je ispričao Bogdanović, na ideju da ovaj festival organizuje baš u Baru je došao zbog toga što smatra da je u ovom primorskom kraju nedovoljno razvijena enogastronomija. 

„Ja sam se vodio idejom da imamo jedan festival u Podgorici, imamo festival u Boki, i onda sam došao na ideju da mi napravimo jedan festival u ovom dijelu Crne Gore i da pokušamo da poguramo malo ovaj dio Crne Gore – i vlasnike restorana i menadžere i sve ljude da se prošire vinske karte, da se ljudi eukuju i da ima i Bar i Ulcinj jednu jako dobru vinsku ponudu“, poručio je. 

Bogdanović je naglasio da su mu na toj misiji veoma pomogli vinari iz regiona i Evrope i on je na tome zahvalan uz nadanje da će ovaj festival u Baru postati tradicionalni. 


Na otvaranju festiva, predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević se zahvalio svim izlagačima na tome što doprinose da se Bar jasno pozicionira kao destinacija za promociju gastro turizma. U trenucima kada je svjetska ponuda sklona promjenama, ocijenio je, ono što je kontinuitet svih destinacija je promocija gastronomije kao nezibježne tursitičke ponude. 

„Grad koji baštini tradiciju proizvodnje vina, grad koji baštini tradiciju proizvodnje maslinovog ulja i proizvoda od maslina zasigurno ima mnogo toga da ponudi i danas, zasigurno ćemo biti u prilici da pored domaćih izlagača ovdje osjetimo i ukuse i delicije koje ste pripremili vi, kao naši prijatelji grada Bara, prijatelji Luke Bogdanovića ali i Crne Gore i crnogorskog turizma“, poručio je prvi čovjek Bara. 

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, Krsto Rađenović, pozdravio je prisutne i poželio im dobordošlicu u ime tog resora Vlade Crne Gore. On je poručio da mu je posebno drago što se ovakvo okupljanje održava u Baru, gradu sunca, mora, maslina i vina. 

„Na jednom mjestu imamo preko 60 izlagača, vinara, stručnjaka, ljubitelja vina okupljenih zbog razmjene znanja i vizija razvoja ovog plemenitog sektora. Crna Gora ima izuzetno bogatu vinsku tradiciju, od kamenih terasa Crmnice do plodnih dolina Podgorice i Skadarskog jezera. Naša zemlja nudi sorte koje su jedinstvene, autohtone i sve više cijenjene na međunarodnom tržištu“, ocijenio je Rađenović. 

Ocijenio je da vino nije samo proizvod te kultura, identitet i priča koja se prenosi kroz generacije i naglasio da ministarstvo koje on predstavlja snažno podržava razvoj vinskog sektora jer prepoznaju njegov potencijal, ne samo kroz proizvodnju i izvozveć i kroz turizam. 


Posjetiocima i izlagačima se obratila i zahvalila Vesna Marković, direktorica hotela „Princess“ i naglasila da ovaj festival predstavlja poseban vinski događaj u kojem se ogleda kultura stola, što je jako važan faktor jačanja grada kao turističke destinacije.

Ispred NVO „Zeleni talas“, obratila se Jelena Rakčević koja je istakla važnost reciklaže u proizvodnji svih proizvoda koji se danas izlažu.Njihova organizacija je, kako je pojasnila, partner ovogodišnjeg festivala i zamolila je sve da otpadne ambalaže odlože na adekvatan način kako bi ih oni kasnije odnijeli na reciklažu. 

Prvim „deWine“ festivalom u Baru bili su zadovoljni i posjetioci i izlagači, budući da su svi bili saglasni u mišljenju da ova manifestacija treba postati tradicionalna. Pored jela, vina i drugih pića, svi zainteresovani su imali priliku da se upoznaju sa istorijom i kulturom grada pod Rumijom. 

U izložbenom salonu bile su predstvavljene slike i djela istaknutih lokalnih umjetnika, Muharema Muratovića, Marka Čakalovića, Gorana Ćetkovića, Miluna Lutovca i Violete Bolmanović. Na samom ulazu u salon, simbolični doček upriličen je kreacijama Anastazije Miranović, doktorke istorije umjetnosti i rukovoditeljke Zavičajnog muzeja u Baru, rađene u svili sa motivima masline koja je jedan od simbola Bara. 

Premijerno izdanje „deWine“ festivala u Baru okupilo preko 60 prozivođača vina sa Balkana
„deWine“ festival
Portal Analitika