-Pored toga, Komisija predlaže da se podigne prag za ulazak zemalja na listu onih iz kojih bi svako putovanje moglo da bude dozvoljeno - navodi se u saopštenju Evropske komisije, prenosi Rojters.
Državama članicama se predlaže da dozvole putovanje u EU onima koji su primili, najmanje 14 dana prije dolaska, posljednju preporučenu dozu vakcine koja je dobila odobrenje za stavljanje u promet u EU.
Države članice bi takođe mogle ovo proširiti na vakcinisane vakcinama koje su prošle postupak popisa SZO za hitne slučajeve, saopšteno je u EK.
Ove preporuke trebalo bi da budu usvojene na Savjetu EU do kraja mjeseca, a očekuje se da će početi da se primjenjuju početkom juna.
U saopštenju EK se navodi da ukoliko države članice odluče da se odreknu zahtjeva za negativnim PCR testom i / ili za karantinom za vakcinisane osobe na svojoj teritoriji, trebalo bi da se odreknu takvih zahtjeva za vakcinisane putnike izvan EU.
Putnici bi, kako se preporučuje, trebalo da dokažu svoj status vakcinacije digitalnim zelenim sertifikatom koji izdaju vlasti država članica na pojedinačnoj osnovi ili drugim sertifikatom koji je priznat kao ekvivalentan na osnovu odluke Komisije o adekvatnosti.
Dok digitalni zeleni sertifikat ne počne da funkcioniše, države članice treba da imaju mogućnost prihvatanja sertifikata iz zemalja koje nijesu članice EU na osnovu nacionalnog zakonodavstva, uzimajući u obzir mogućnost provjere autentičnosti, validnosti i integriteta sertifikata i da li sadrži sve relevantne podatke.
Države članice bi mogle razmotriti i mogućnost uspostavljanja portala koji omogućava putnicima da zatraže priznavanje potvrde o vakcinaciji koju je izdala država koja nije članica EU kao pouzdan dokaz o vakcinaciji i / ili za izdavanje digitalnog zelenog sertifikata, navodi se u preporukama EK.
"Djeca koja su isključena iz vakcinacije trebalo bi da mogu da putuju sa svojim vakcinisanim roditeljima ako imaju negativan PCR COVID-19 test napravljen najranije 72 sata prije dolaska u područje. U tim slučajevima, države članice mogu zahtijevati dodatno testiranje nakon dolaska“, preporučeno je u Komisiji.
Istovremeno, Komisija predlaže da se, u skladu sa razvojem epidemiološke situacije u EU, podigne prag vezan za broj novih slučajeva COVID-19 koji se koriste za određivanje liste zemalja iz kojih bi sva putovanja trebalo da budu dozvoljena sa 25 slučajeva na 100.000 na 100 slučajeva na 100.000 građana.
Odgovarajući na pitanje šta je sa građanima koji su vakcinisani vakcinama Sputnik V i Sinofarm, zvaničnik EK je kazao da te vakcine za sada nijesu dio liste Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
"Dokumenti koji će se koristiti prilikom putovanja trebalo bi, kao osnovne informacije da sadrže tip vakcine, a na osnovu toga građani neće biti prihvatljivi“, kaže zvaničnik EK.
Međutim, imajući u vidu pozitivan trend vakcinacije, građanima zemalja u kojima se koriste te vakcine mogao bi biti omogućen ulazak u EU kada zemlje zadovolje kriterijum koji se odnosi na smanjenje broja zaraženih na 100.000 osoba.