Bivša ministarka javne uprave, danas poslanica Demokratske partije socijalista, Suzana Pribilović upozoravala je u svojim izjavama da će se upravo ovako nešto desiti, jer su iskusni kadrovi koji su godinama radili na ispunjavanju kriterijuma u pregovorima sa EU smijenjeni, a dovedena lica bez iskustva.
''Sve što smo u proteklih jedanaest mjeseci rada ove Vlade vidjeli kao nedostatak i na šta smo upozoravali pokazalo se kao tačno. Kao što ste i sami naveli, mnogo puta smo ukazivali da je raniji Zakon o državnim službenicima i namještenicima u potpunosti usaglašen sa EK, sa najboljim standardima i evropskim praksama kada je u pitanju službenički sistem i da ga nova vlast mijenja isključivo iz razloga stvaranja uslova da iz državne uprave eliminišu profesionalce, iskusne, stručnei kompetentne, ali njima ‘nepodobne’ kadrove i da na njihovo mjesto dovedu partijske kadrove koji ne moraju imati iskustva, znanja i kompetencija, ali bitno je da budu politički, porodično ili kumovsko podobni novoj vlasti. Dokaza za ovo ne samo mi, nego i EK komisija, imamo mnogo'' kaže Pribilović u razgovoru za Dnevne.
Pribilović ističe da su upozoravali da zapošljavanje po zaslugama, koje promoviše premijer, nije zasnovano na stručnosti, potrebnim kompetencijama i vještinama, već na zaslugama ostvarenim u nekim drugim formama društvenog/političkog angažmana, podsjećajući na brojne slučajeve angažovanja u javnim ustanovama, institucijama, na osnovu potvrda koje je izdavala jedna vjerska zajednica.
''Deklarativna posvećenost reformama nove vlasti vidljiva je i dokumentovana u dijelu Izvještaju EK gdje i ona konstatuje da: ‘Neka ključna ministarstva, pod svojim novim rukovodstvom, nijesu pokazala dovoljno predanosti i konstruktivnog angažmana u procesu pristupanja EU’. Moram priznati, imajući u vidu izrečene kvalifikacije, da me iznenađuje da nema detaljnijih i preciznijih činjenica koje su, smatram, trebale biti pomenute, kao što je, na primjer, činjenica da ova Vlada i resorno ministarstvo za 11 mjeseci nijesu bili u kapacitetu da učine dostupnim zainteresovanoj javnosti makar nacrt Strategije reforme javne uprave, a da ne govorimo o tome da je Strategija do sada morala ne samo biti donijeta od strane Vlade, već se uveliko moralo otpočeti sa njenom implementacijom'' ističe sagovornica Dnevnih.
Pribilović je sigurna da bi za većinu poglavlja bilo konstatovano nazadovanje da nije bilo strateških dokumenata, akcionih planovai propisa koji su donijeti ili usvojeni za vrijeme prethodne vlasti i Vlade.
''Čak i za dva poglavlja koja bilježe dobar napredak i to Poglavlje 12 Bezbjednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika i Poglavlje 5 Javne nabavke u Izvještaju EK se eksplicitno kaže da je napredak ostvaren u 2020. godini, što znači za vrijeme prethodne vlasti. Značajno je istaći da je u posijednja dva mjeseca Vlada donijela odluke o prestanku mandata i to prije isteka dosadašnjih rukovodilaca koji su predstavljali politiku Vlade u ovim konkretnim oblastima. Vjerovatno nije teško pogoditi zašto zato što ih je imenovala prethodna Vlada'' kaže Pribilović.
Na pitanje da li bi Izvještaj bio povoljniji i da li bismo danas u državi imali bolju situaciju kada se radi o pregovorima sa EU da su evropski partneri ranije odlučnije reagovali umjesto što su zažmurili na partijska zapošljavanja i brutalni revanšizam, Pribilović poručuje da su “EU i evropske institucije uvijek bile posvećen i kredibiian partner Crnoj Gori”, te da ne smatra da naši evropski partneri nijesu adekvatno reagovali.
''Njihove poruke su bile glasne i jasne svima nama. Međutim, teško je slati poruke nekom ko ne želi da ih čuje. Vladini funkcioneri su svaku poruku Evropske unije tumačili i prevodili kako im to odgovara. Isti slučaj je bio i sa skupštinskom većinom koja čini vlast. Smatram da će i ovaj izvještaj biti tretiran na isti način'' naglašava bivša ministarka javne uprave Suzana Pribilović.
Poručuje da ovako loš Izvještaj EK, sa lošim ocjenama za Vladu, još i nije toliko katastrofalan koliko se nova vlast, posebno sadašnja Vlada trudila.
''Posvećenost vladajuće većine Crnoj Gori, kao i evroatlantskim integracijama Crne Gore je samo deklarativna, kako su to naši evropski i NATO partneri i prepoznali i saopštili'' poručuje Pribilović.
Pribilović ističe da se u Izvještaju EK o Crnoj Gori za 2021. godinu između ostalog navodi: “Politička posvećenost crnogorskih vlasti strateškom cilju evropskih integracija dosljedno se navodi kao ključni prioritet zemlje”.
''Međutim, za razliku od Izvještaja za 2020. godinu nedostaje dio rečenice koji je bio u nastavku: ‘i uglavnom se prevodi u političke odluke’. Ovo je dokaz da je nedostatak posvećenosti reformama i evropskim integracijama nove vlasti, osim deklarativne posvećenosti, prepoznala i EK i konstatovala u svom izvještaju'' ističe Pribilović.