Politika

Prihvatiću poziv na razgovor sa Lekićem

Izvor

Predsjednik Socijaličke narodne partije Srđan Milić kazao je u razgovoru za Portal Analitika da će prihvatiti poziv na razgovor sa bivšim diplomatom i predavačem istorije diplomatije na rimskom univerzitetu La Sapienza Miodragom Lekićem o formiranju Demokratskog fronta.

- Neophodno je, nakon ozbiljne analize, definisati koji je optimalan način izlaska na izbore sa ciljem da se DPS-SDP koalicija konačno pošalje u opoziciju. Isuviše je olakog ocjenjivanja na javnoj sceni, koji je najbolji model, pri tom podsjećam da ću za svaku od pomenutih opcija insistirati na odgovornosti ukoliko dođe do neuspjeha, odnosno, ukoliko se ne ostvari definisani cilj, kazao je Milić za Portal Analitika.

Lider najjače opozicione partije je kao ''interesantan'' ocijenio prijedlog da Lekić bude zajednički predsjednički kandidat opozicije, podsjećajući da je bivšeg diplomatu kao zajedničkog kandidata opozicije predlagao još 2008. godine.

- O tome ne treba puno trošiti riječi - izboriti se za fer i demokratske uslove za izbore, a onda će o ovom  interesantnom predlogu konačnu riječ dati članovi GO SNP-a, rekao je Milić.

Miodrаg Lekić, predavač istorije diplomatije na rimskom univerzitetu La Sapienza i bivši diplomаta načelno je prihvatio da bude na čelu Demokratskog fronta kojeg bi prema najavama trebalo da čine dio opozicije, nezavisni intelektualci i dio nevladinog sektora.

ANALITIKA: Lekić je u prvoj izjavi za medije istakao da je i SNP-u mjesto u tom bloku na bazi jasnih principa i programa. Da li će se SNP odazvati eventualnom Lekićevom pozivu za dogovor i da li vidite SNP u tom budućem bloku?

MILIĆ: Da, odazvaćemo se pozivu, ukoliko ga i zvanično bude. SNP je uvijek bila posvećena dijalogu vezanom za definisanje optimalnog načina promjene sistema vrijednosti, odnosno, promjene DPS - SDP vlasti u Crnoj Gori. Oko drugog dijela Vašeg pitanja, konkretnije nakon što se javnost, ali i članovi i simpatizeri SNP-a upoznaju sa najavljenim, od strane Lekića jasnim principima i programima.

milictekstANALITIKA: Lekić je već dva puta odbijao poziv da se nađe na čelu jedinstvenog opozicionog bloka. Da li bi on mogao da bude prihvatljiv za SNP, recimo kao predsjednički kandidat?

MILIĆ: Tačno je da sam Lekića predlagao 2008. godine da bude zajednički kandidat opozicionih partija na predsjedničkim izborima. Tada mi nije čak ni odgovoreno. Ali, ne kažu uzalud, da "čovjek se ne vara samo onda kada prašta".

Interesantno je da je - nakon pet godina - neko drugi predložio istu stvar. I o tome ne treba puno trošiti riječi: izboriti se za fer i demokratske uslove za izbore, a onda će o ovom  interesantnom predlogu konačnu riječ dati članovi Glavnog odbora Socijalisticke narodne partije, kojima to jedino i pripada.

ANALITIKA: Jedinstvena opoziciona lista nije bila garant uspjeha opozicije na izborima, to se vidjelo na lokalnim izborima 2010. godine. Da li je sad drugačija situacija?

MILIĆ: Na tim izborima jedinstvena opoziciona lista je bila formirana na lokalnom nivou. Pokazalo se da ono što je dalo rezultata u Pljevljima -  pobjeda opozicije - nije dalo rezultata u drugim gradovima, a da je u pojedinim, kao što je Andrijevica, došlo do prebjega, sa jasnim elementima političke korupcije, odbornika PzP-a i NOVE kod DPS - SDP koalicije. U Plužinama smo izašli samostalno i pobijedili ubedljivo. Oko Podgorice ne bih posebno elaborirao situaciju nakon izbora.

Da ponovim, neophodno je definisati koji je optimalan način izlaska na izbore sa ciljem da se DPS-SDP koalicija konačno pošalje u opoziciju. Drugo, isuviše je olakog ocjenjivanja na javnoj sceni i prazne priče o tome koji je najbolji model. Pri tom, podsjećam da ću za svaku od pomenutih opcija insistirati na odgovornosti ukoliko dođe do neuspjeha, odnosno, ukoliko se ne ostvari definisani cilj.

U Herceg Novom smo na osnovu odluke Opštinskog odbora SNP-a izašli samostalno i najznačajnije doprinijeli da se sačuva vlast. Na kraju, da naglasim: SNP i ja kao njen predsjednik, imamo jedan cilj - poslati u opoziciju DPS-SDP koaliciju. Ne postoje neki drugi ciljevi ili lične želje za obezbjeđenjem poslaničkih pozicija za bilo koga personalno. To jednostavno nije spojivo sa SNP-om.

ANALITIKA: Nedavno ste kazali da u Crnoj Gori ne postoje fer uslovi za demokratske i poštene izbore. Da li je bojkot predstojećih predsjedničkih i parlamentarnih izbora realna opcija ukoliko izostane dogovor o izbornim uslovima?

MILIĆ: Do parlamentarnih izbora 2006.godine uvijek je postojao neki oblik dogovora oko izbornih uslova i načina njihovog sprovođenja. Danas je jasno da se o uslovima za održavanje izbora mora razgovarati. Ponavljam, ne treba se potcjenjivati ideja o mogućem bojkotu. Zbog ozbiljnosti teme i neozbiljnosti mnogih koji pokušavaju između redova tumačiti šta kažem i koje su mi namjere, smatram ovaj odgovor, za sada, sasvim dovoljnim  na Vaše pitanje.

ANALITIKA: Na ranije pozive SNP i ostalih  opozicionih partija na razgovore o izbornim uslovima, vladajuća partija je ocijenila da su - usvajanjem Zakona o izboru poslanika i odbornika za koji je glasala i opozicija - stvoreni uslovi za fer izbore.  U čemu je problem sa Izbornim zakonom?

MILIĆ: Problem je sa sprovođenjem Izbornog zakona, u njegovoj neusaglašenosti sa ostalim zakonima koji prate ovu problematiku, u sporosti i neodgovornosti nadležnih državnih organa u sprovođenju procesuiranih krivičnih prijava, zloupotrebi državnih resursa u interesu DPS/SDP koalicije, kršenju odredbi Zakona o zaštiti ličnih podataka, itd…

milictekst1ANALITIKA: Šta su ključne primjedbe SNP-a?

MILIĆ: Takođe, već je pokrenuta i procedura za moguće izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika od strane jednog kluba poslanika u Skupštini Crne Gore. Kada se sjetimo šta se sve dešavalo i dešava u Andrijevici, jasno je da se moraju pronaći najbolji mehanizmi zaštite izborne volje građana.

ANALITIKA: Zbog čega nijeste tražili razgovore o izbornim uslovima uoči lokalnih izbora u Tivtu i Herceg Novom?

MILIĆ: Način na koji su sprovedeni izbori u Tivtu i Herceg Novom – to su značajni  razlozi za ovu moju inicijativu. SNP je u oba ova grada bio suočen sa - do sada neviđenim - arsenalom pritisaka, ucjena i kršenja slobodne volje birača od strane DPS - SDP koalicije. Da sam to tada zatražio, plasirala bi se u javnosti teza kako smo se preplašili rezultata i da u tome tražimo opravdanje.

Presuda Osnovnog sudu u Herceg Novom vezano za kupovinu ličnih karata mora biti dalje procesuirana, kako bi dobili i na javnoj sceni odgovor, na ono što svi znamo - ko je bio nalogodavac osuđenim pojedincima i za čiji su račun to radili. Ubijeđen sam da se ovo ne mora posebno obrazlagati ne podcjenjujući spremnost ovih DPS aktivista da preuzmu na sebe punu krivicu i da izjave da su to radili iz hobija.

ANALITIKA: Na osnovu ranijih izjava u medijima reklo bi se da ste zagovornik samostalnog nastupa SNP-a. Međutim, nerijetko se čuju i razmišljanja iz vaše partije da je jedinstveni građanski front – koji propagiraju pojedini mediji, NVO i dio opozicije - najbolja opcija za izlazak opozicije na izbore. Kada će SNP donijeti odluku o načinu izlaska na izbore?

MILIĆ: SNP nije nikada donosila svoje odluke na osnovu ličnog uvjerenja bilo kojeg pojedinca, pa bio on i predsjednik SNP-a. Oko cilja koji se želi postići, nema dileme - treba pobijediti aktuelnu vlast, DPS-SDP koaliciju.

Način kako ćemo postići taj cilj mora biti rezultat, s jedne strane - ozbiljne analize koja će pokazati šta je optimalno rješenje, i s druge strane - posvećenost svih, koji su makar retorički za promjene, pobjedi na izborima. Sve drugo neću komentarisati u medijima do  naredne sjednice Glavnog odbora SNP-a, kada ćemo i započeti dijalog oko tog i nekih drugih pitanja.

ANALITIKA: Upravo zbog stava o samostalnom nastupu SNP-a, šef poslaničkog kluba vaše partije, Aleksandar Damjanović je bio pod strahovitim napadom organizatora građanskih protesta, dijela opozicije i pojedinih medijskih koncerna. Optužbe su išle i dotle da je optuživan da je ''poslanik mafije''. Kome su u interesu napadi na SNP dva ili tri mjeseca pred izbore?

MILIĆ: Bez dileme - DPS-u i, posebno, SDP-u! Jasno je da se u Crnoj Gori ništa ne dešava slučajno, tek tako i bez posebnog razloga. Ponosan sam na način kako je SNP reagovao - dostojanstveno, odgovorno i precizno, kako i zaslužuju izvođaci radova i nalogodavci ove hajke.

milicvijestANALITIKA: Da li je otvaranje pregovora o članstvu, osim uspjeha vladajuće koalicije i državnih institucija, suštinski i pobjeda politike SNP-a, imajući u vidu činjenicu da se SNP od početka zalagao za EU integracije?

MILIĆ: Uz zahvalnost na Vašoj konstataciji, želim posebno da naglasim da će konačna pobjeda SNP-a biti onda kada se formira Vlada Crne Gore u kojoj ćemo biti dominantna snaga i koja će se prepoznavati po sljedećem: potpunoj promociji vladavine prava koja će biti definisana kao njen temeljni postulat i gdje niti jedan pojedinac neće moći da bude iznad zakona; koja neće obećavati kada ćemo postati članom evropske porodice naroda, već biti potpuno posvećena rješavanju socio-ekonomskih problema na način da nam temeljni cilj bude obezbjeđenje optimizacije svih  naših potencijala kako bi crnogorski BDP per capita za vrijeme njenog prvog četvorogodišnjeg mandata bio na nivou evropskog prosjeka.

ANALITIKA: Iz dijela javnosti se moglo čuti da otvaranje pregovora o članstvu ne ide na ruku opoziciji jer im je izbijen argument  da vlast ne želi da država napreduje ka EU, kao i da je pod snažnim uticajem mafije. Zbog čega se stekao utisak da dijelu opozicije i nevladinog sektora nije odgovarao napredak Crne Gore ka EU?

MILIĆ: Ubijeđen sam da je takav stav više bio posljedica dobro osmišljene i izuzetno plaćene strategije od strane vladajuće koalicije, nego stvarnih stavova pomenutih u Vašem pitanju - pojedinaca i organizacija. Podsjećam da je bivša predsjednica Vlade Hrvatske potpisala Ugovor o pristupanju u EU i katastrofalno izgubila naredne parlamentarne izbore. Ako bude pameti takav će biti epilog ove priče u Crnoj Gori, odnosno da će i njenim i putem njene stranke proći i sadašnja crnogorska vlast.

ANALITIKA: Nesporno je da Vlada Igora Lukšića ima zasluge za otvaranje pregovora. Da li se plašite da bi spoljnopolitički uspjesi Vlade mogli da anuliraju njene neuspjehe u privatizacijama i raznim aferama i ponovo motivišu birače da glasaju za vlast?

MILIĆ: Ne, zbog toga što nas na spoljnopolitičkom planu očekuje još mnogo izazova što nam najbolje pokazuje i nedavno usvojena Rezolucija Savjeta Evrope uz produženje monitoringa još na dvije godine. Jasno je da vlast koja dobije takvu ocjenu iz Organizacije čiji je član, ne može govoriti o značajnim uspjesima.

Što se tiče provjera u procesu privatizacije, tek smo na početku. Sadašnje afere će dobiti svoj stvarni epilog. Dolazi vrijeme kada će se  upoređivati imovina pobjednika procesa tranzicije sa njihovim primanjima čime će se pokrenuti  i proces stvarnog ozdravljenja kako pojedinih partija, tako i u ovom trenutku, zarobljenih državnih institucija.

ANALITIKA: Da li je uključivanje Europola u proces pregovaranja dobar znak da se može očekivati da budu razriješene i afere u Crnoj Gori?

MILIĆ: Uključivanje Europola je naša realnost, s tim što se ne radi o dijelu procesa pregovaranja već o jasno ispostavljenom preduslovu koji do sada nije imala bilo koja zemlja koja je pristupala EU.

Možda će i to neko pokušati označiti kao uspjeh Crne Gore, ali je jasno da se radi o pojavnom obliku stvarne slike o lošem nivou povjerenja Brisela u nadležne državne institucije  odgovorne za sprovođenje borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije. Svi pomenuti slučajevi moraju imati puni sudski epilog uz jasnu poruku dolazi - vrijeme pravde.

ANALITIKA: Kako vam iz ugla predsjednika najjače opozicione partije izgleda nova politička ponuda u vidu novoformiranih političkih partija?

MILIĆ: U Crnoj Gori postoji sloboda političkog organizovanja koja ima za posljedicu formiranje i novih partija. Nemam neku posebnu impresiju oko Pozitivne i Pravedne Crne Gore. Biće zanimljivo vidjeti njihovu odluku oko načina izlaska na sljedeće parlamentarne izbore, kad god oni budu održani.

Nenad ZEČEVIĆ

Portal Analitika