Društvo

Prva isplata biće sredinom novembra za oktobar, ukoliko se zahtjev podnese do kraja septembra

Prijave za dodatak za djecu do 18 godina u julu

Prema očekivanjima iz resora socijalne zaštite, zaposleni u centrima će imati veći broj zahtjeva nego prethodnog puta, zbog velike potencijalne baze korisnika, oko 85.000 djece

Prijave za dodatak za djecu do 18 godina u julu Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Prijavljivanje za dječje dodatke za svu djecu do 18. godine počeće tokom jula, a prva isplata planirana je za sredinu novembra, najavljeno je iz Ministarstva rada i socijalnog staranja nakon sastanka državne sekretarke Edine Dešić sa direktorima centara za socijalni rad i područnih jedinica u Zavodu za socijalnu i dječju zaštitu.

"Prva isplata dodatka biće sredinom novembra za oktobar, ukoliko se prijava izvrši do kraja septembra. Isplata materijalnih davanja vrši se sredinom tekućeg mjeseca za prethodni mjesec preko Pošte Crne Gore na adresu prebivališta/stanovanja koju ćete potvrditi socijalnom radniku prilikom prijave u centru", saopšteno je iz Ministarstva.

Prema očekivanjima iz resora socijalne zaštite, zaposleni u centrima će imati mnogo veći broj zahtjeva nego prethodnog puta, zbog mnogo veće potencijalne baze korisnika, oko 85.000 djece, jer je riječ o dodatku za svu djecu do 18 godina.

Na sastanku je bilo riječi i o eventualnom dodatnom angažovanju zaposlenih u centrima i prekovremenom radu, a posebno imajući u vidu činjenicu da će više zahtjeva imati centri u većim opštinama, kao i da će Glavni grad Podgorica, kako se očekuje, imati najviše zahtjeva.

Za isplatu materijalnih davanja u 2021. godini potrošeno je oko 80 miliona eura, a u 2022. godini opredijeljeno je skoro 138 miliona eura, što je uvćanje od gotovo 72 odsto.

Ministar finansija Aleksandar Damjanović nedavno je na skupštinskom Odboru za zravstvo, rad i socijalno staranje objasnio da će iznos isplata ovih dodataka u novembru i decembru zavisiti od broja prijavljenih korisnika, ali da je procjena fiskalnog uticaja tih davanja na nekih 30-ak miliona eura godišnje, odnosno između četiri i pet miliona za dva mjeseca ove godine.

On je tada ocijenio da bi trebalo razmisliti da li ova mjera treba da ostane takva, odnosno da li sve platežne kategorije domaćinstava, pa i one koje imaju prihode između pet i deset hiljada eura kojih, kako je rekao, nema malo u Crnoj Gori, treba da dobijaju ovakvu vrstu podrške ili treba da bude usmjerena prema domaćinstvima koja imaju ispodprosječne standarde života.

Portal Analitika