Region

Politička pozadina do danas nije otkrivena

Prije 22 godine ubijen je Zoran Đinđić

Prije tačno 22 godine, u Beogradu je ubijen je tadašnji premijer Srbije Zoran Đinđić. Politička pozadina ubistva prvog demokratskog premijera poslije pada režima Slobodana Miloševića do danas nije otkrivena.

Prije 22 godine ubijen je Zoran Đinđić Foto: Arhiva
Portal AnalitikaIzvor

Tog 12. marta 2003. godine Đinđić je u dvorištu Vlade pogođen sa dva sanjperska hica u grudi. Odmah nakon toga prevezen je u Urgentni centar, gde je pokušana reanimacija, ali bez uspeha.

Nekoliko sati nakon što je Đinđić ubijen, u Srbiji je proglašeno vanredno stanje, koje je trajalo sve do 22. aprila te godine.

Tokom vanrednog stanja bila je organizovana policijska akcija „Sablja“, a u kojoj je, među uhapšenima, bio i atentator na Đinđića, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Zvezdan Jovanović.

Policija je u akciji „Sablja“ uhapsila više od 11.000 osoba, među kojima pripadnike zemunskog i drugih kriminalnih klanova, političare, visoke vojne oficire, nosioce pravosudnih funkcija i neke estradne ličnosti.

Đinđić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Na njegovoj sahrani je bilo više od 70 stranih državnih delegacija.

Za ubistvo je suđeno čelnicima raspuštene JSO Miloradu Ulemeku Legiji i Zvezdanu Jovanoviću i pripadnicima zemunskog klana.

U avgustu 2003. godine 44 osobe optužene su za učešće u ubistvu, suđenje je počelo je 22. decembra 2003. godine u Odjeljenju za borbu protiv organizovanog kriminala Okružnog suda u Beogradu, a 23. maja 2007. godine proglašeni su krivim i osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.

Zoran Đinđić bio je jedan od osnivača Demokratske stranke (DS), u kojoj je bio predsjednik Izvršnog odbora, a od januara 1994. do ubistva bio je predsjednik partije. Bio je i prvi nekomunistički gradonačelnik Beograda poslije 1945. godine.

Njegova vlada se zalagala za saradnju s Haškim tribunalom i tokom njegovog mandata uhapšeno je i izručeno nekoliko optuženika, a među njima i bivši predsjednik Srbije i Savezne republike Jugoslavije Slobodan Milošević. Milošević je izručen 28. juna 2001. godine.

Portal Analitika